A Kúria elé kerül a halálos siklóernyő-baleset ügye

312


Nem nyugszik bele az ügyészség, hogy másodfokon felmentették a helikopterpilótát a halálos siklóernyő-baleset ügyében, a Kúria elé kerül az ügy – értesült az RTL Híradó. Felfüggesztett büntetést kérnek a pilótára. Öt éve ő vezette azt a katonai gépet, amit a fán rekedt sportolóhoz riasztottak.

A Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsa egy évvel ezelőtt első fokon 8 hónap – 2 év próbaidőre felfüggesztett – fogházbüntetésre ítélt egy férfit, aki ellen légi közlekedés halált okozó gondatlan veszélyeztetése miatt emeltek vádat. A férfi annak a honvédségi helikopternek volt a parancsnoka, amelynek rotorszele lesodort egy faágba akadt, de biztonságban lévő siklóernyőst.

A másodfokú bíróság idén januárban azonban úgy döntött, hogy tragikus véletlen okozta a siklóernyős halálát.

A férfi egysége 2020. július 5-én riasztást kapott arról, hogy Vértesszőlős közelében egy siklóernyős a fák közé zuhant, ezért légi mentésre van szükség. A vádlott a helyszínen a kutató-mentő koordinátortól azt az utasítást kapta, hogy várjon a mentéssel, mert először a katasztrófavédelmi egység próbálja lehozni a férfit a fáról. Amikor ez nem sikerült, akkor a koordinátor utasítást adott arra, hogy a helikopteres egység a mentést csörlőzéssel kezdje meg. A vádlott azonban jelezte, hogy ez a fák lombkoronája miatt veszélyes, nem hajtható végre. Ezután a koordinátor egy alpinkötél leengedését javasolta, hogy a siklóernyős azzal a földre ereszkedjen. A helikopter parancsnoka ezt sem találta biztonságosnak, csak akkor vállalta el, amikor kiderült, hogy közvetlen rádiókapcsolatban tud lenni a kárhelyszín parancsnokával.

A törvényszéki közlemény szerint ezután egy mentési próbát végeztek. Már ekkor is látszott a fák lombkoronáján, hogy a helikopter nagy turbulenciát okoz, de ennek veszélyét nem jelezte senki. A vádlott ezután úgy közelítette meg a siklóernyőst, hogy nem tudta, milyen légáramlatokat kelt a helikopterével. Mindezt tetézte, hogy a kárhelyszín parancsnoka és a most elítélt férfi nem egyeztetett a mentési körülményekről és a földi személyzet biztonsági intézkedéseiről.

Ereszkedés közben végül olyan erős volt a gép rotorszele, hogy az az ág is letört, amelybe a siklóernyős kapaszkodott. A férfi a földre zuhant és az esés során életveszélyesen megsérült, majd egy hónappal később a kórházban életét vesztette. A lehulló faágak miatt egy mentésben részt vevő mentőtiszt is sérülést szenvedett. Több, helyszínre érkező tűzoltó is úgy vallott a bíróságon, a siklóernyős mentésére odavezényelt honvédségi helikopter szele még egy motort is feldöntött a földön.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!