Iránytű Intézet: Negyedmillió fideszes vándorolt át a Tiszához

5839

A Tisza Párt megrengette a kormánypártok támogatottságát, de az idősebbek és a legkevésbé tehetős választók között toronymagasan vezet a Fidesz–KDNP

– ismertette szerdán a Népszava az eredetileg a Jobbik köpönyege alól előbújt Iránytű Intézet nagymintás, reprezentatív kutatását. A laphoz eljuttatott felmérés annyiban eltér a szokványos pártpreferencia-kutatásoktól, hogy a szokásos 1000 helyett 6600 ember bevonásával, 3 hónapon át készült 2024 decembere és 2025 februárja között. Fő célja az volt, hogy Magyar Péter, illetve Orbán Viktor táborának összetételét részvételi kedv, életkor, anyagi helyzet és lakóhely szerint vizsgálták tavaly december és idén február között.

Egy évvel az országgyűlési választások előtt a részvételüket biztosra ígérőknél a Tisza Párt 37, a Fidesz-KDNP 33, a Mi Hazánk 5, a Demokratikus Koalíció és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt 3-3 százalékponton áll. A felmérés szerint

„Magyar Péterhez nagyjából negyedmillióan vándoroltak át a kormánypárttól, a Fidesz-szavazók választási kedve is bezuhant”.

Miközben a kormánypártnál a korábbi 90 százalék fölötti arányról 82-re csökkent a „törzsvoksolók” aránya, a Tisza szimpatizánsainak 92 százaléka ígéri biztosra részvételét. Újdonságnak számít az is, hogy Magyar Péter több százezer olyan emberrel is számolhat, aki az előző parlamenti választáson otthon maradt, esetleg soha nem szavazott.

A két nagy párt társadalmi bázisa közti legszembetűnőbb különbséget az jelenti, hogy miközben a Tisza Párt a 18 és 29 évesek között 35, a 30–39-es korosztályban pedig 23 százalékpontot ver a Fideszre, addig a nyugdíjasoknál 47–18 az állás a kormánypárt javára (miközben az idősek továbbra is a legelkötelezettebb, legaktívabb szavazóknak számítanak). A felméréshez fűzött elemzés kiemelte, hogy az idősebbek körében mért Fidesz-fölény tükrében válnak érthetővé az Orbán Viktor évértékelő beszédében bejelentett intézkedések:

A nyugdíjas-áfavisszatérítés a tábor összetartását, a két- és háromgyermekes anyák szja-mentessége és a munkáshitel a szavazótábor bővítését szolgálhatja.

A Fidesz támogatottsága a legalacsonyabb jövedelműek körében a legkiugróbb, a havi 200 ezres vagy annál is alacsonyabb bevételű háztartásoknál 27 százalékkal vezet a Tisza Párt előtt, amely az átlag feletti jövedelműek között teljesít toronymagasan. Az Iránytű Intézet vezető elemzője, Pék Szabolcs szerint ez egy általános jelenség.

„A közmunkások, segélyezettek, kisnyugdíjasok nagyban függenek az államtól, rá vannak utalva az állami ellátásra. Ők mindig elkötelezettebbek a hatalom felé. Ezen felül félnek attól is, hogy a rossz helyzetük bármikor fordulhat még rosszabbra. Számukra a kormánypártok egy nem jó, de kiszámítható és stabil helyzetet jelentenek. Emiatt a súlyosan deprivált rétegekben kisebb a hajlandóság a hatalommal való szembefordulásra.”

A magasabb jövedelműek függetlenebbek, státuszuk a magasabb iskolai végzettséggel is összefügg. A 8 általános végzettségű és a szakmunkás szavazóknál a Fidesz, az érettségizettek és felsőfokú végzettséggel rendelkezők között a Tisza a legnépszerűbb párt.

Az Iránytű felmérése szerint a településszerkezet szerinti különbségek is markánsak: a falvakban a Fidesz vezet, ami azért lehet fontos, mivel a választókerületek egy része faludomináns. A kisvárosokban – ahol a legtöbb bizonytalant mérték – a két párt támogatottsága csaknem azonos.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!