Az egyik vezető rokonával kötött szerződést a Pécsi Vagyonhasznosító, de a bíróság szerint ez rendben van

2025. március 5. – 15:02

Az egyik vezető rokonával kötött szerződést a Pécsi Vagyonhasznosító, de a bíróság szerint ez rendben van
Dr. Kovács János ítéletet hirdet a Pécsi Járásbíróságon – Fotó: Gűth Ervin / Telex
Gűth Ervin
Pécsi tudósító

Másolás

Vágólapra másolva

Első fokon felmentette a Pécsi Járásbíróság a Pécsi Vagyonhasznosító volt vezérigazgatóját a hűtlen kezelés vádja alól. A bíróság szerint bár morálisan aggályos volt, hogy a kommunikációs vezető sógorával kötöttek szerződést egy marketingkommunikációs feladat elvégzésre, jogszabályba nem ütközött. A fiktív számlázást, a teljesítés hiányát nem sikerült bebizonyítani a vádnak, így azt sem, hogy kár érte az önkormányzati céget.

A bíróság szerint a Pécsi Vagyonhasznosító szabálytalanul kötött szerződést egy informatikai rendszer beszerzésére – egy olyan céggel, amely nem is adott ajánlatot a beszerzési eljárásban –, de nem lehetett pontosan megállapítani, hogy hány százalékos részteljesítés történt. Igazságügyi szakértő bevonását nem is indítványozta a vád, ráadásul a körülményeket is figyelembe kellett venni: azaz a sürgető határidő indokolta a furcsa eljárást.

A pótmagánvádló fellebbezést jelentett be, míg a védelem elfogadta az így még nem jogerős ítéletet. A másodfokú eljárás a Pécsi Ítélőtáblán folytatódhat.

Miért pótmagánvád?

Az ügy megértéséhez érdemes tudni, hogy a 2019-es önkormányzati választások után Pécsnek kétharmados felhatalmazással rendelkező ellenzéki városvezetése lett. A Fidesz 10 év után, rengeteg botránytól övezve, valamint csődközeli helyzetben bukta el a várost. Az új polgármester, Péterffy Attila már a kampányban is az önkormányzati cégek, intézmények átvilágítását ígérte, ez a hivatalba lépését követően el is kezdődött. Ennek következményeként takarékosabb lett a cégek gazdálkodása, önkormányzati vagyont szereztek vissza és több tucat feljelentés született. A feltárt ügyek követésére egy külön oldalt is létrehoztak. A több tucatnyi feljelentésből azonban csak kevés jutott el vádemelésig, a polgármester többször hangot is adott elégedetlenségének. Néhány ilyen esetben az érintett cégek új vezetői úgynevezett pótmagánvádas eljárásokat indítottak, ahol a vádat nem az ügyészség, hanem a cég jogászai képviselik. Az ő indítványukra kell a bíróságnak a bizonyítási eljárásokat lefolytatni, sokszor évekkel az esetek után.

Az önkormányzati ingatlanok bérbeadásával, értékesítésével, létesítménykezeléssel foglalkozó Pécsi Vagyonhasznosító működésével kapcsolatban elég sok rendellenességet derítettek fel az átvilágítók. A volt vezérigazgatót már 2019 végén felmentették, aki ezért munkaügyi pert is indított, de jogerősen elvesztette azt. Ezután több feljelentés is történt a cégnél talált anomáliák miatt, ezek egyike sem jutott vádemelésig, azonban pótmagánvádas eljárásban még több is folyamatban van.

Nyertes sógor, szabálytalan beszerzés

Szerdán lényegében két, együtt tárgyalt ügyben hozott felmentő ítéletet a Pécsi Járásbíróság: egy szoftverbeszerzés, valamint egy marketingkommunikációs tanácsadási keretszerződés kapcsán. A 2022-ben elindult tárgyalássorozatról a Telex rendszeresen beszámolt. Így arról is, hogy a vádlott szóban nem kívánt kérdésekre válaszolni, de írásos vallomásában kifejtette, hogy a kommunikációs és marketingszerződés rendben volt, és a nyertes kiválasztásában hozzáértő kollégák vettek részt. Az informatikai rendszer pedig, igaz, hogy részlegesen valósult meg, de a beszerzés és a kifizetések rendben voltak, és a legfontosabb elem, az online számlabeküldés is működött. Álláspontja szerint a cégnél minden jogszerűen és szabályszerűen történt.

A beidézett tanúk vallomásából kiderült, hogy a szoftver lényegében sose működött az elvárt módon. Azt a feladatot, amiért sürgősen be kellett szerezni – vagyis az online számlabeküldést a NAV-hoz – sose tudta jól teljesíteni, ezért egy másik céget is be kellett vonni a feladat elvégzésébe. A volt gazdasági vezető – aki egy másik ügyben szintén vádlott – vallomásából az is kiderült, hogy a javaslatára azért kellett egy korábban teljesen ismeretlen szereplőt bevonni a feladatba, mert a beszerzési eljárás nyertes ajánlattevőjének akkoriban 10 millió forinttal tartozott az önkormányzati cég, így először azt a tartozást kellett volna kifizetni. A későbbi tárgyalásokon pedig kiderült, hogy a teljeskörűen és kifogástalanul működő, azóta is használt szoftvert végül az eredeti nyertes, pécsi cég csinálta meg: évekkel később és már az új cégvezetés alatt. Igaz, közben más cégeknek lényegében háromszor is kifizették az árát.

A marketingkommunikációs szerződésről szóló ügy kulcsszereplője a Pécsi Vagyonhasznosító volt kommunikációs vezetője az eljárás kezdetén csak írásban nyújtott be vallomást, a bíróságon azért nem jelent meg, mert akkoriban Dubajban tartózkodott életvitelszerűen. Viszont a kommunikációs vezetőről, aki a vezérigazgató élettársa is volt, egy másik, PVH-hoz kapcsolódó ügyben kiderült, hogy időközben visszaköltözött Magyarországra, így februárban már meg tudták hallgatni. A hat évvel ezelőtti ügy néhány részletére rendkívül pontosan emlékezett, de azt nem tudta felidézni, hogy miként merült fel, hogy pont a sógorától, illetve a sógorához köthető másik cégtől kérjenek be ajánlatot a feladat elvégzésére. Emlékei szerint a legjobb ajánlat nyert, de azt nem tudta megmondani, hogy a végső szerződésben miért nem a nyertes összeg szerepelt, hanem a másik cég ajánlata.

A cikk szerzője a Pécsről szóló Mecseki Müzli hírlevél szerkesztője, amire itt lehet feliratkozni.

A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 409,30 Ft
USD 360,60 Ft
További élő árfolyamok!