Járványveszély miatt be kellett zárnia a győri állatkertnek
A ragadós száj- és körömfájás betegséget azonosította március 3-án a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma egy Győr-Moson-Sopron vármegyei szarvasmarhatartó telepen, emiatt kellett bezárnia a győri Xantus János Állatkertnek is a napokban – közölte Facebook-oldalán az állatkert.
Azt írták, hogy a kisbajcsi telepen a beteg állatokon magas lázat, levertséget tapasztaltak, a szájban és lábvégeken jellegzetes hólyagos elváltozások voltak. A helyi állategészségügyi hatóság a telepet azonnali intézkedésként zárlat alá helyezte, a létesítmény körül pedig elrendelte a korlátozó intézkedéseket.
Az állategészségügyi hatóság határozata alapján Győr-Moson-Sopron vármegyében minden, fogékony állatfajt tartó turisztikai hely (állatkert, vadaspark) további rendelkezésig nem látogatható.
Az állatkert bejegyzése szerint az állatkertben rengeteg, a betegségre fogékony állatot tartanak, melyek közül több faj – így a törpevíziló vagy az alföldi anoa – a természetben kihalás szélén álló fajok, illetve európai tenyészprogram keretében vannak náluk (például a zsiráf és az afrikai elefánt).
„Ezért sajnálattal közöljük, hogy a hatóság határozata és lakóink biztonsága érdekében az állatkert a zárlat hatósági feloldásáig zárva tart.”
A ragadós száj- és körömfájás az állatkert tájékoztatás szerint rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat (például: szarvasmarha, sertés, juh, kecske, bivaly, vadon élő kérődzők) érinti. Emberekre nagyon ritkán terjed át, az állatállományokban azonban rendkívül nagy ragályozó képessége és gyors terjedése miatt megjelenése súlyos gazdasági következményekkel jár. A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így, ha egy tartóhelyen akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, az összes párosujjú patást fel kell számolni.