Soproni Tamás szerint sunyi módon, trükközve államosítják a Terézvárosi Egészségügyi Szolgálatot

435

2023 tavaszán arról szóltak a hírek, hogy az állam magának akarja a szakrendelőket is. A hogyan, mikor és miért kérdéscunaminak és a bizonytalanságnak végül Takács Péter egészségügyi államtitkár vetett véget, aki tavaly szeptemberben azt nyilatkozta, hogy „jelenleg nincs politikai szándék a szakrendelők államosítására.”

Soproni Tamás VI. kerületi polgármesternek azonban úgy tűnik, mégsem mondtak le a tervükről, és sunyi módon, kerülő utakon akarják megszerezni az önkormányzatok rendelőintézeteit. „Egy most életbe lépő kormányrendelet értelmében ugyanis a terézvárosiak májustól már nem élveznek előnyt, ha saját önkormányzatuk intézményében orvosi ellátást kérnek” – fejtette ki Soproni Tamás a Facebook-oldalán, majd egy listát is közölt azokról az intézkedésekről, amiket szerinte a kormány csendben, a lakosság tájékoztatás nélkül vitt véghez:

  • Májustól kizárólag az EgészségAblak mobilapplikációban vagy az 1830-as ügyeleti telefonszámon lehet időpontot foglalni a Terézvárosi Egészségügyi Szolgálatba (TESZ), mivel az előjegyzési rendszert központosították. Ez azt jelenti, hogy az ország bármely tájáról bejelentkezhetnek a TESZ-be betegek, a jól kiépített előjegyzési rendszerünk gyakorlatilag megy a kukába, és ezzel együtt a telefonos időpontfoglalás is megszűnik a TESZ-ben.
  • A vizsgálati időpontok túlnyomó többségéért – a központi időpontfoglalás miatt – a terézvárosiaknak a fővárosiakkal, sőt az egész ország betegeivel kell majd versengeniük.
  • A szakrendeléseken eddig biztosított minimális, néhány napos előjegyzési idő akár 30 nap fölé emelkedhet. Az ellátás gördülékenysége kerületünkben emiatt megszűnhet, sok beteg lemorzsolódik majd, mert nem jut lakókörnyezetében időponthoz, nem tud bejutni ahhoz az orvoshoz, akihez évekig járt, akit ismert, akiben megbízott.
  • Minden közfinanszírozott intézménynek van egy bevételi küszöbje, ami felett alig vagy egyáltalán nem kap pénzt az ellátásért a központi büdzséből. A többletfeladatot most úgy várja el a TESZ-től, hogy a finanszírozási plafont nem emeli, azaz nem ad többletpénzt a többletfeladathoz.

A polgármester a posztjában azt írja, milliárdokat fordítottak az elmúlt évben a Terézvárosi Egészségügyi Szolgálatra. Többek között az új hűtő-fűtő rendszerre, a várótermek felújítására és a liftek átalakítására, emellett új orvosi műszereket, diagnosztikai eszközöket vásároltak az urológiára, a fül-orr-gégészetre, a szemészetre is. „Mindezt a terézvárosiakért tettük, akik májustól semmilyen előnyt nem élveznek majd másokhoz képest, ha intézményünk szolgáltatásait igénybe szeretnék venni. Gyakorlatilag önkormányzatunk egy országos ellátót fog finanszírozni, miközben a terézvárosiak sokkal rosszabbul járnak” – tette hozzá a polgármester.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!