Védelem golyózápor és robbantás ellen, bő 250 millió forintért: ilyen BMW-vel jár Orbán Viktor

Váratlan gesztust tett a luxusautók rajongóinak Bohár Dániel fideszes influenszer a múlt héten, amikor rövid videót osztott meg a Facebookon arról, ahogy Orbán Viktor miniszterelnök megérkezik a párizsi Élysée-palota elé, ahol Emmanuel Macron francia elnök várta. A felvételen nem Orbán megszokott Volkswagen Multivan mikrobusza, illetve az utóbbi időben általa használt Mercedes V-osztály látható, hanem a BMW 7-es sorozat 2023 óta kapható hetedik generációjának egy magyar rendszámú példánya. Finoman szólva nem szokványos jelenség ez a Budapesttől több mint 1300 kilométerre található helyszínen. (A két állami vezető találkozásáról készült tudósítást, így az autó érkezését ezen a linken is meg lehet nézni.)
Szerettünk volna többet megtudni az BMW-ről, ezért kérdéseket küldtünk a Kormányzati Tájékoztatási Központnak, illetve a Terrorelhárítási Központnak (TEK) hátha kiderül, honnan származik a luxuslimuzin, illetve hogy ha a magyar állam tulajdona, milyen indokok alapján választották ki és mennyi pénzt költöttek a megvásárlására. Cikkünk megjelenéséig egyik helyről sem érkeztek válaszok, ezért összegyűjtöttük a más forrásból elérhető információkat.
A G70-es sorozatú BMW legolcsóbb kivitele, a 740d xDrive jelenleg 42 millió forintba kerül Magyarországon, ezt hathengeres turbódízel motor hajtja, és akit nem elégít ki az ötméteres autó kényelme, további milliókért rendelhet hozzá még extrákat. Nagyjából 800 ezer forintos lépésekben kérhetünk olyan kényelmi bónuszokat, mint például az első ülések masszázs- és szellőztető funkciója, de ha a hátsó üléssort szeretnék felszerelni ezekkel, arra már 1,8 milliót kell fordítanunk. A Professional elnevezésű szórakoztató egység a hátsó üléseknél szintén 1,7 millióba kerül, illetve közel 2,3 millió forintért harminchat hangszórós Bowers & Wilkins audio rendszert adnak az autóhoz.
Bohár bejegyzésében fontos témát pedzegetett, hiszen azt írta, hogy:
„Egy békepárti vezető találkozik egy háborúpártival. Hogy mit szeretne Macron? Hamarosan kiderül.”
Azt már most tudhatjuk, hogy Orbán és a TEK nem jönne zavarba egy fegyveres támadás esetén, legalábbis az autóválasztás erre utal. A videón szereplő BMW magyar rendszáma alapján a Gulyáságyú média kérte le elsőként az alapvető műszaki adatokat, a Jármű Szolgáltatási Platform (JSZP) segítségével. Mint kiderült, egy BMW 7 Protectionről, vagyis a típus páncélozott, G73 kódnevű változatáról van szó, amiből egészen keveset gyártanak és adnak el világszerte. Szintén a JSZP összefoglalójából derül ki, hogy az autó tavaly november 11-én járt műszaki vizsgán a hírhedt Mozaik utcai hatósági állomáson, ahol alaposan körbe is fotózták, ezzel felismerhetővé tették a vizsga helyszínét. Egy utastérben hagyott, „BMW 760 TEK” feliratú mappa is látható a nyilvános rendszerben elérhető fotók egyikén, de ekkor még I-s, tehát ideiglenes rendszámmal közlekedett a BMW. Végül november 13-án vették nyilvántartásba.
Éles kontraszt, hogy a jelenlegi francia köztársasági elnök és elődei hagyományosan valamilyen, hazainak tekinthető típust használtak, így váltották egymást az adott korszak Citroën és Peugeot szolgálati autói az Élysée-palota parkolójában. Ne gondoljanak fényűzésre, erről szó sincs!
Macron első elnöki ciklusa idején egy DS7 Crossback SUV-vel közlekedett, tavaly viszont új autót kapott, így azóta egy Renault Rafale-ban láthatjuk. Ez utóbbi listaára 19,8 és 24,3 millió forint közé esik Magyarországon, de több mint kétmillió forint kedvezmény jár az itteni vásárlóknak. Ha csupán a típust és az induló árat, és nem a szükségszerű páncélzat többletköltségét nézzük, ez a Renault nem tartozik a legdrágább kategóriába és nem is számít luxusautónak.
Az Orbánt Macronhoz szállító páncélozott BMW egészen más ligába tartozik. A 760i xDrive modellváltozatra épül, 530 lóerős teljesítményét egy nyolchengeres, benzines turbómotorból, illetve egy 18 lóerős villanymotorból nyeri. A lágyhibrid autó összkerékhajtású és nyolcfokozatú automata váltóval szerelik. Az utascella az összes 7-esben nagyszilárdságú acélból készül, de ebbe a kivitelbe golyóálló üvegeket építenek, illetve a tetőt is felkészítik a támadások kivédésére. Az ajtók sem véletlenül olyan vastagok, mintha egy páncélszekrényről akasztották volna le őket. A megerősített szerkezet akár a 7.62×54 R töltényeknek is ellenáll, a padlólemezt pedig a robbanások hatásait csökkentő pajzs védi. Van továbbá benne tűzoltó berendezés és a nehéz ajtók könnyebb nyitását biztosító mozgatószerkezet is. A VR9 biztonsági szabványt teljesítő BMW 7 Protection menetkész tömege több mint 4 tonna, vagyis másfél tonnával nehezebb, mint a hagyományos 7-es BMW-k.
A páncélozott változat az alapverzió 4,2 másodperces adata helyett 6,6 alatt gyorsul álló helyzetből 100 km/óra sebességre, végsebességét pedig elektronikusan korlátozták 210-re az 760i eredetileg 250 km/órás maximális tempójáról. További érdekesség, hogy a négytonnás miniszterelnöki BMW-re 55-740 R510 méretű Michelin PAX abroncsokat szerelnek, amelyek nemcsak elviselik a rettentő nehéz autó terhelését, de nyomásvesztés esetén is használhatóak maradnak, így a megsebzett járgány 80 km/óra sebességgel képes elhagyni egy esetleges támadás helyszínét. Egy ilyen, erőddé alakított luxusautó volánja mögött ülve sem lehetnek ezek könnyű percek, ezért a gyár több napig tartó képzéseket szervez azoknak a hivatásos sofőröknek, akiket az a megtiszteltetés ér, hogy maguk gondoskodhatnak a veszélyben levő vagy magát abban érző vezető szállításáról.
Mivel a lágyhibrid-hajtású benzines verzió, vagyis a páncélozott miniszterelnöki autó alapját adó konstrukció jelenleg nem konfigurálható a gyártó honlapján, távoli viszonyítási pontként be kell érnünk a plug-in hibrid 760e 56,2 millió forint körüli alapárával. Jelenleg Európa legnagyobb autóhirdetési oldalán, a mobile.de-n két azonos kivitelű BMW 7 Protection változat van a kínálatban, 678 ezer eurót, átszámítva több mint 270 millió forintot kérnek értük. Ezeken kívül a gyár készít tisztán elektromos hajtású páncélozott i7-es BMW-t, sőt, X5 Protectiont is, de Orbán tanácsadói a hagyományos megoldásokat részesítették előnyben, amikor benzinmotoros limuzinba ültették a miniszterelnököt.
Ez a BMW 7 Protection még akkor is túlzásnak tűnik a korábbi kormányfői járművekhez képest, ha a tulajdonosára hivatalos válaszok híján csak következtethetünk. Az szintén csak spekuláció, de logikusan hangzik, hogy amikor egy országban éppen a BMW épít gyárat, sejthető, hogy annak vezetése hamarabb juthat jelentős vásárlási kedvezményhez, mint egy sima vásárló. A 270 millió forint körüli ár azért is súlyos üzenet, mert elég borús gazdasági kilátások időszakában hajtogathattak ebből a rengeteg pénzből szép, új szolgálati autót a miniszterelnöknek.
Persze nem Orbán az egyetlen állami vezető Európában, aki drága luxusautóban ül. A leköszönő német kancellár, Olaf Scholz például három éve egy Mercedes S 680 Guard típusú páncélozott luxuslimuzint kapott, amelyről az akkori híradásokban azt írták, hogy 547 ezer euróba, vagyis nagyjából 220 millió forintnak megfelelő összegbe került. A lengyel Andrzej Duda autója 2023-ban szintén egy Mercedes S-osztály volt, ebben helyezett el nyomkövetőt az orosz titkosszolgálat. De van azért lejjebb is, hiszen Ferenc pápa 2023-ban egy Fiat 500X-szel furikázott Budapesten, az üzenet pedig az volt, hogy a luxus fölösleges.
De akadnak extrém példák is a politikai vezetők autóinál. Vlagyimir Putyin az orosz állami autóipari intézet, a NAMI által kifejlesztett több mint hattonnás és hatméteres Aurus Senat típus egyedi példányával jár, Trumpot és elődeit pedig a Cadillac-eredetű, de egyedi építésű Beast, vagyis szörnyeteg fantázianevű monstrum szállítja. Az Egyesült Államok elnökének mindenkori autója olyan titkos műszaki és védelmi megoldásokat tartalmaz, hogy a XX. század végén szövetségi ügynököket vetettek be a leselejtezett példányaik megsemmisítésére, hogy egyrészt lőfegyverrel próbálják ki az autók védelmi funkcióit, másrészt robbanószerrel tüntessék el ezeket az avatatlan szemek elől.