A köztársasági elnök hivatala a kormányra mutogat a Mazsihisz szerint antiszemita írók kitüntetése után
A Köztársasági Elnök Hivatala arra utal a 444-nek küldött levelében, hogy a kormány terjesztette fel Döbrentei Kornél írót, költőt Kossuth-díjra, illetve Takaró Mihály írót és irodalomtörténészt Széchenyi-díjra. A hivatal válaszában az Alaptörvény Kossuth-díjról és Széchenyi-díjról szóló részeit küldte el a lapnak. A jogszabályok értelmében a köztársasági elnök csak a kormány tagjának ellenjegyzése mellett adhat kitüntetéseket, díjakat és címeket, és hogy a díjra a kormány tesz előterjesztést a köztársasági elnöknek.
A két író kitüntetése ellen a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) tiltakozott, ugyanis szerintük két antiszemita ember kapta a díjat. A Mazsihisz azt írta korábbi közleményében: „Nem találunk magyarázatot arra, hogy ezt a két antiszemita embert miért kellett 2025-ben is kitüntetni. Azt ugyanis nem fogadjuk el, hogy a munkásságuk alapján megérdemlik. Nem, nem érdemlik meg. Miképpen a magyar kultúra sem ezt érdemli.”
Takaró Mihályt 2020-ban érte az a vád, hogy egyetemi órákon antiszemita kijelentéseket tett, illetve azt is mondta, hogy a Nyugat folyóirat egy „zsidó szennylap” volt, továbbá hogy Kertész Imre nem volt magyar, írta akkor a 444. Döbrentei Kornél pedig 2004-ben egy tüntetésen tett antiszemita kijelentéseket beszédében.