Új sétálóutcák a belvárosban, fonódó villamos Pesten, nagyokat álmodtak Vitézy bizottságában

Új sétálóutcák a belvárosban, fonódó villamos Pesten, nagyokat álmodtak Vitézy bizottságában
A VII. kerületi Kazinczy utca 2020-ban, a koronavírus-járvány idején – Fotó: Bődey János / Telex

673

A VII. kerület vezetése és több másik bizottsági tag az egyeztetéseket hiányolja az új, belső-erzsébetvárosi sétálóutcákról, azonban a javaslat előterjesztője, Vitézy Dávid szerint a sétálóutcává alakítás már rég téma, és nem tartható, hogy a gyalogosok által uralt szűk utcákban autók járkálnak – erről, a BKV-BKK üzleti tervéről és budai és pesti fonódóvillamos-projektek felgyorsításáról is szó volt a főváros klímavédelmi, közlekedési és városfejlesztési bizottságában.

Pesti és budai fonódó villamos. Karácsony Gergely és Vitézy Dávid közös javaslatában a pesti és budai fonódó villamosok munkáinak felgyorsítását kezdeményezi a kormánynál, ezt a bizottság többsége támogatta. Ezek a fejlesztések uniós (IKOP) forrásokból valósulnának meg. A budai fonódó újabb ütemében a Szent Gellért térről déli irányba, a Műegyetem rakparton végigvezetve elérnék a Kopaszi-gát térségét. Ennek a hosszabbításnak megvannak a tervei és az engedélyei is, a kormánynak csak oda kellene adnia az uniós pénzt és elkezdeni a projektet.

Walter Katalin, a BKK vezérigazgatója ezzel a beruházással kapcsolatban felhívta a figyelmet, hogy ez egy állami projekt, de erről semmit nem hallottak a BKK-nál. Annyit tudnak, hogy ígéret van arra, hogy kiírják a közbeszerzést. Ha a közgyűlés is jóváhagyja, akkor a főváros elkezdi azokat a fejlesztéseket, amelyeket esetleg neki kell megcsinálnia a projekthez.

A zöld szaggatott vonal a pesti fonódót jelzi – Forrás: BKK
A zöld szaggatott vonal a pesti fonódót jelzi – Forrás: BKK

A pesti fonódó terveit tavaly már bemutatták Karácsony Gergelyék: a Deák teret (47, 49-es villamos) és a Lehet teret (14-es villamos) kötnék össze, így egészen Újpesttől és Káposztásmegyertől a XXII. kerületi Városház térig átszállás nélkül lehetne utazni. Most ennek a tervezéséhez biztosítanák a forrást, így amennyiben egyszer kapnak rá uniós forrást is, akkor azonnal neki tudnának állni a munkának.

Új erzsébetvárosi sétálóutcák. Vitézy Dávid (Podmaniczky Mozgalom) előző héten javaslatot tett a közgyűlésnek a budapesti sétálóutca-hálózat bővítésére Belső-Erzsébetvárosban. A mostani tervek szerint öt utcát alakítanának át „gyalogos prioritásúra”:

  • a Kazinczy utcát,
  • a Dob utcát,
  • a Madách Imre utat,
  • az Asbóth utcát
  • és a Kis Diófa utcát.

Itt egy féléves tesztidőszak után véglegesítenék a forgalmi rendet. „A szűk utcák alkalmatlanok a gyalogos és autós forgalom párhuzamos kezelésére, ezért mindennapos a káosz” – írta a képviselő. Vitézy elképzelésével a kerület polgármesterének, a DK-s Niedermüller Péternek sincs baja, azonban szerinte a képviselő „a bizottságán keresztül kíván rendeleteket, utasításokat adni kerületeknek”. Hiányolta az egyeztetéseket, és azt kérte Vitézytől, hogy javaslatát vonja vissza, egyeztessenek időpontot, ahol ők is be tudják mutatni a saját terveiket.

Bár Niedermüller indoklására hivatkozva a DK-s Déri Tibor megpróbálta levetetni a bizottsági napirendjéről a kérdést, a többség ezt nem támogatta. Vitézy azt mondta: szerinte mindenkinek egyértelmű, aki arra jár, hogy a forgalmi rend nem igazodik a negyedhez, a rengeteg gyalogos között ott a sok „hiéna taxi és az ilyen-olyan szolgáltatásokat kínáló autók”. Az ülésen kiderült az is, hogy Niedermüller és Vitézy Dávid kedden találkoztak volna, de a polgármester időközben lemondta a találkozót.

Várady Zoltán és Barabás Richárd (Párbeszéd) bizottsági tagok is kifogásolták az egyeztetés hiányát, de a szakmai oldallal egyetértenek. Vitézy szerint ez már egy régóta nyitott téma, így újabb elhúzódó egyeztetést hiba lenne elkezdeni. Déri Tibor szerint a folyamat „nem elegáns”, mert gyakorlatilag hamarabb akarnak dönteni egy olyan dologról, amiről nem is egyeztettek. „Tudja, mi nem elegáns? A félméteres járda a Dob utcában” – reagálta Vitézy, aki szerint az se normális, hogy mindenki veszélyeztetve van, aki lelép a járdáról.

„Tudja, ki hagyja ezt? Az önök DK-s polgármestere, aki öt éve nem csinált semmit. Nézze meg a szomszédos kerületeteket (...), ehhez képest mi történt a VII. kerületben? Egy nagy semmi!”

– mondta. Hozzátette: nem is érti azt, hogy ez a kezdeményezés miért érte váratlanul a kerületet, hiszen régóta szó van róla. A képviselő felidézte, hogy tíz évvel ezelőtt a Madách tér átalakítását is a főváros kezdeményezte, ma pedig már elképzelhetetlen, hogy ott autók járjanak. Szerinte ha egyszer autómentesítik az utcákat, többé nem lesz kérdés, hogy senki nem akarja majd visszaállítani a korábbi forgalmi rendet. Déri szerint viszont évtizedek óta az a rendszer, hogy mindent leegyeztetnek, de ez most hiányzik.

Fejlesztésre alig jut – a BKK és a BKV 2025-ös üzleti terve. Napirenden volt a BKK és a BKV 2025-ös üzleti terve, aminek része a korábban már belengetett jegyáremelés is, a bérletek árához nem nyúlnának. A terv értelmében

  • a vonaljegy: 450 forintról 500 forintra,
  • a fedélzeti vonaljegy: 600 forintról 700 forintra,
  • a 10-es gyűjtőjegy: 4000 forintról 4500 forintra,
  • a 30 perces jegy: 530 forintról 600 forintra,
  • a 90 perces jegy: 750 forintról 850 forintra,
  • a Budapest 24 órás jegy: 2500 forintról 2750 forintra,
  • a Budapest 72 órás jegy: 5500 forintról 5750 forintra emelkedne.

Ettől 880 millió forintos többletet várnak, emellett cél az is, hogy az embereket a kedvezőbb árú bérletvásárlás irányába tereljék.

Walter Katalin, a BKK vezérigazgatója a 2025-ös üzleti tervéről azt mondta, hogy fontos, valamilyen stratégia mellett haladjanak. A finanszírozási igények mellett szerint nem lehet elmenni: összesen egy 270 milliárd forintos költségvetésről beszélnek, aminek a jelentős részét a fővárosnak és az ügyfeleknek kell állniuk. Bolla Tibor BKV-vezérigazgató arról beszélt, hogy a legfontosabb szempont a költségeiknél a biztonság, hangsúlyozta, hogy a pénzügyi hiányok ellenére utasbiztonsági kérdés nem merült. Az üzleti tervből kiemelte, hogy az idei nyitó adósságuk 30 milliárd forint volt, ez év végére 45-re emelkedik majd.

Bolla a bizottságban felmerült kérdésekre válaszolva arról beszélt, hogy reálisan 2,8 milliárd forintot tudnak elkölteni idén fejlesztésekre, ennek több mint a fele villamosok korszerűsítésre és a nagykörúti villamospályára javítására megy. A 3-as metró klimatizálásáról azt mondta, hogy bíznak benne, hogy béke lesz az orosz–ukrán háborúban, és felgyorsulhat majd a folyamat, de a klimatizálás az idei évi üzleti tervben nem szerepel.

Kiss Ambrus főigazgató elmondta, hogy miközben a közösségi közlekedés fenntartása megdrágult (2019-ben 18 milliárd forint volt az energiaköltsége, tavaly 30), az állami normatívák nem változtak. Szerinte

minden évben, mikor nem tudják kellően finanszírozni a közösségi közlekedést, akkor közelebb kerülnek ahhoz, hogy olyan állapotba kerüljenek, mint a MÁV.

Az utóbbi években sok beruházást elhalasztottak, a béremelésekre összpontosítottak, hogy legalább humán oldalról teljesen biztosított legyen a fővárosi közlekedés.

A reptéri busz tarifaemelése. Az ülésen szó volt a 100E reptéri busz tarifaemeléséről is: a korábbi módosítási tervek szerint a jegyárat 2500 forintra emelnék, de a DK-s Keszthelyi Dorottya javasolta, hogy ez inkább 3000 ezer forint legyen. Párttársa, Déri Tibor elmondta, hogy csak ez a különbség 400 millió forintot hozna a város kasszájába, amit hálózatfejlesztésre lehetne költeni.

Korábban már támogatta a bizottság, hogy a bérletesek kedvezményt kaphassanak, és két vonaljegy áráért utazhassanak a 100E-n, ami jelen állás szerint 900 forint. Walter Katalin itt időt kért a következmények vizsgálatára, ugyanis nem tartja kizártnak, hogy egy ilyen szintű emeléssel már fordított hatást érnének el, árazásban pedig megközelítenék más külföldi nagyvárosok kötöttpályás szolgáltatásainak árazását.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!