Hepatitis A-járvány van Magyarországon, januárban és februárban az előző év azonos időszakához képest hétszeresére nőtt a jelentett fertőző betegek száma – írja a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) honlapján.
Az NNGYK-honlapján lévő adatok szerint 2023-ban egész évben 186 fertőzött volt, 2024-ben 289, idén csak március 17-ig 308 beteget regisztráltak. Tavaly ugyanebben az első 11 hétben ez a szám 44 volt. A korábbi évek (2019-2023) mediánja erre a 11 hétre még kevesebb, 13 volt.
A járvánnyal leginkább érintett területek: Budapest, Pest és Fejér vármegyék. A fertőzés várhatóan tovább terjed, ezért az NNGYK arra kérte az egészségügyi szakembereket, hogy tájékoztassák a betegeket a vírus terjedéséről és a megelőzés lehetőségeiről.
A hepatitis A vírus a fejlett országokban ritka, a fejlődő országokban gyermekbetegségnek számít, amit felnőttkorra szinte mindenki átvészel. A vírus fertőzött széklettel, szennyezett vízzel, jéggel, ételek fogyasztásával terjed. Ritkább esetekben szexuális úton is átadható. A fertőzés leggyakrabban olyan helyeken fordul elő, ahol rossz higiénés szokások vannak, továbbá ott, ahol nem biztosított a víz tisztítása és a megfelelő tisztavíz-ellátás.
Létezik rá védőoltás, ez azoknak javasolt, akik fokozottan ki vannak téve a fertőzés veszélyének. Vagyis például azoknak, akik fertőzött szubtrópusi vagy trópusi országokba utaznak, olyan helyeken élnek, vagy oda utaznak, ahol nem megfelelőek a higiéniai körülmények, illetve akik valamilyen alapbetegséggel élnek (például hemofíliások, krónikus hepatitis B- vagy C-vírushordozók). De ajánlott azoknak is, akik az életmódjuk miatt vannak kitéve a fokozott kockázatnak, például mert intravénás kábítószer-használók.
További fontos tudnivalók és megelőzési tanácsok az NNGYK honlapján érhetők el.
Tavaly ősszel Jászapátiban riportoztunk, ahol akkor szintén felütötte a fejét a hepatitis A vírus.