A kiskunhalasi orvosok letartóztatása óta még kiszolgáltatottabbnak érzik magukat a transzneműek

A kiskunhalasi orvosok letartóztatása óta még kiszolgáltatottabbnak érzik magukat a transzneműek
Illusztráció: igordeaboim / Shutterstock

458

Szombaton tüntetés volt a Kecskeméti Rendőrkapitányság Batthyány utcai épülete előtt, a résztvevők a transzneműeket ellátó kiskunhalasi orvosok szabadságáért emelték fel a hangjukat. Az ügy előzménye, hogy januárban elfogtak és őrizetbe vettek a rendőrök két kiskunhalasi orvost, akik munkaidejükön kívül, a helyi kórházban, pénzért nemmegerősítő műtéteket végeztek. A szervezők szerint az elmúlt napokban a médiában számos ellentmondásos, téves információ jelent meg a konkrét eseményről és a transzszexuális emberekről is, így a Háttér Társaság civil szervezet segítségével igyekeztünk tisztázni a legfontosabb kérdéseket.

Miért tüntettek Kecskeméten?

A tüntetés résztvevői azt szerették volna elérni, hogy a letartóztatott kiskunhalasi orvosok szabadlábon védekezhessenek. A résztvevők ezenkívül a hálájukat és a szolidaritásukat akarták kifejezni a letartóztatott orvosok iránt, szerintük a rendőrség akciója eltúlzott volt.

Mit csinált a kiskunhalasi kórházban dolgozó két orvos?

A rendőrség szerint egyikőjük 2022-től a magánrendelőjében sebészeti, jellemzően nemmegerősítő műtétet, kezelést és egyéb vizsgálatokat vállalt el. Egy-egy nemátalakító műtétért 600 ezer és 1 millió forint közötti összeget kért. Az orvos egy kollégájával közösen munkaidőn kívül a kiskunhalasi kórházban végezte el a műtéteket. Ehhez az egészségügyi intézmény infrastruktúráját használták, és közfinanszírozott ellátás keretében végezték el a beavatkozásokat. Az operációk után a betegek kórházi ellátást kaptak.

Pontosan mivel gyanúsítják az orvosokat?

A rendőrség kötelességszegéssel elkövetett vesztegetéssel gyanúsítja az orvosokat. Kutatást is tartottak az orvosok lakásán, a kórházban és a rendelőben is, dokumentációkat és a pénzmozgásokról készült iratokat foglaltak le.

Mit mondanak a páciensek?

Több tudósításban is azt írták, hogy az orvosok titokban végezték a műtéteket, de az általunk megkérdezett páciensek szerint ez kizárt dolog. Azt mondták, teljesen legálisnak tűnt minden a kórházban, kaptak számlát is az ellátásuk végén, és zárójelentést, ami felkerült az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe (EESZT). Tehát nem arról volt szó, hogy az orvosok zsebre tették a pénzt. Azt mondták, hogy szerintük a kórház biztosan tudta, hogy az orvosok milyen műtéteket végeztek ott. Azt viszont nem tudták pontosan, hogy milyen megállapodás volt az orvosok és az intézmény között.

Egyáltalán végezhettek az orvosok legálisan nemi átalakító műtéteket?

A transznemű emberek jobban szeretik a nemi megerősítő műtét kifejezést, de a válasz így is, úgy is ugyanaz: igen, végezhettek, mert ezek a műtétek legálisak Magyarországon. A probléma csak az, hogy a gyakorlatban a beavatkozások protokollja eléggé eltérő.

Mit jelent pontosan a nemi megerősítő műtét, mire kell itt gondolni?

A nemi megerősítő műtétek célja, hogy egy transznemű ember testét összhangba hozzák a nemi identitásával. Itt nemcsak a nemi szervek átalakítására kell gondolni, hanem az olyan gyakoribb, egyszerűbb sebészeti beavatkozásokra is, mint például a transz férfiak mellének eltávolítására. De természetesen ide tartoznak az olyan beavatkozások, mint például a méh és a petefészek eltávolítása, vagy a herék eltávolítása.

Milyen feltételeknek kell megfelelni a beavatkozáshoz?

Első lépésben általában hormonkezelést szoktak javasolni. Ehhez szükség van egy pszichiáter és egy klinikai szakpszichológus szakvéleményére, és ezután egy urológiai/nőgyógyászati vizsgálatra. Ha valaki megkapja az F.64.0 BNO-kódot, azaz hivatalosan betegségnek ismerik el a transzszexualitását, utána tud tovább lépni. Öt évvel ezelőttig a transzszexuális emberek meg tudták változtatni hivatalosan a nemüket. Viszont a 2020. május 29-én hatályba lépő XXX. törvény 33. paragrafusa ezt már ellehetetleníti.

Emiatt kicsit bonyolultabb lett a hormonok felírása, mivel az ilyen típusú gyógyszerek indikációjánál nincs feltüntetve, hogy például egy nő férfi hormont kaphat. Így most ezek felírásához a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNGYK) külön engedélyére van szükség. A Háttér Társaság szerint tavaly a hatóságok elkezdték komolyabban venni az engedélyek kiadását, és a mostani tapasztalatok azt mutatják, hogy csak endokrinológus szakorvos írhatja fel a készítményeket. De ha ennek és a fentebbi feltételeknek megfelel valaki, akkor az NNGYK meg szokta adni az engedélyeket.

Lehet-e állami keretek között nemi megerősítő műtétet végezni?

Hivatalosan ennek nincsen jogi akadálya, de a gyakorlatban nem ez a jellemző, sőt, lényegében ellehetetlenült a nemi megerősítő műtétek állami ellátása. Az régóta igaz, hogy a külső nemi jellegek átalakítására irányuló beavatkozásokra 10 százalékos tb-támogatás van, tehát ez azt jelenti, hogy a pácienseknek kell kifizetniük a költségek 90 százalékát. A Háttér Társaság szerint rászorultság alapján elvileg van lehetőség méltányossági kérelemmel ennél magasabb támogatást is igénybe venni, de az elmúlt években kevesebb ilyen kérvényt is adtak be, és azokat is elutasították. A fő probléma viszont az, hogy hiába lenne meg a jogi kerete, az orvosok nem igazán végeznek állami ellátásban ilyen műtéteket.

De ha ezek a beavatkozások legálisak, és lehet is állami keretek között végezni, akkor mi volt a probléma a kiskunhalasi orvosok esetében?

Az ügy részleteit nem ismerjük, és még tart a nyomozás, így erre konkrét választ nem tudunk adni. De a páciensek szerint itt vélhetően a magán- és az állami ellátás összefonódásával lehetett a probléma. Bár tapasztalataik szerint máshol is bevett gyakorlat, hogy egy orvos a magánellátásban fogadja a páciensét, és utáni az állami kórházban végzi el a műtétet, ezt hivatalosan már sehol sem lehetne megtenni, amióta a magán- és a közellátást szétválasztották. Most fő szabály szerint egy beteg nem mehet ugyanahhoz az orvoshoz a magán- és közellátásba.

Akkor most hova fordulhatnak a transzszexuális emberek?

Az általunk megkérdezett érintettek kiszolgáltatottnak érzik magukat, szerintük teljes a pánik és a káosz a transz közösségben. Ennek oka, hogy a botrány kirobbanása óta még jobban félnek az orvosok, és még kevesebben írnak fel hormonkészítményeket. Több páciens gyógyszerezése az említett két orvos letartóztatása óta szünetel, ami egy hosszabb hormonkezelés alatt nem ideális. Ezért sokan külföldre mennek receptért. A Háttér Társaság is azt tapasztalja, hogy most nagyon nehéz olyan orvost találni, aki fogadja a transzszexuális pácienseket, miközben a hormonkészítmények hirtelen leállítása egészségügyileg is kockázatos lehet.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!