Ruszin-Szendi Romulusz szerint nem teljesen volt önkéntes a részvétel a katonai kiképző programban, a Miniszterelnökség ezt visszautasítja
Ruszin-Szendi Romulusz korábbi vezérkari főnök azt mondta a 24.hu-nak, hogy nem volt teljesen önkéntes a részvétel a katonai kiképző programban. „Vannak levelek a birtokomban, amelyek arról szólnak, hogy »nagyon melegen ajánlott« a kormánytisztviselőknek részt venni ebben a programban” – mondta Ruszin-Szendi, aki már a Tisza Párt szakértőjeként nyilatkozott a témában.
Állításaival kapcsolatban megkerestük a Miniszterelnökséget, akik a Telex kérdéseire azt a választ adták, hogy „a leghatározottabban visszautasítják” a korábbi vezérkari főnök állításait. Amint írják, „az Adaptív Védelmi Programban való részvétel mindenki számára önkéntes”. A programról azt írják, a jelentkezés és a részvétel is többszintes, egy alapozó és egy „az önkéntes tartalékosi képzésnek megfelelő” tudás elsajátítására alkalmas fázisból áll.
Az alapozó képzést elmondásuk szerint tavaly 184 fő kezdte el és 141 fejezte be, a második fázist pedig 72-en végezték el. A Miniszterelnökség tájékoztatása szerint „a jelentkezők és a programban részt vevők két alkalommal is szigorú egészségügyi és pszichológiai vizsgálaton vettek részt”, a képzést pedig „bármelyik fázisban önként befejezhették”, következmények nélkül. Azt is hozzátették, „a képzést mindvégig magasan képzett egészségügyi szakemberek támogatták”. Válaszukat azzal zárták, szerintük Ruszin-Szendi
„állításai minden valóságot nélkülöznek. A volt vezérkari főnök nyilatkozata ízléstelen és a tragédiával való alattomos visszaélés politikai célok érdekében.”
Ahogyan arról korábban mi is beszámoltunk, múlt hét pénteken történt súlyos baleset a honvédség újdörögdi gyakorlóterén. Másnap kiderült, hogy a gyakorlat során egy éles kézigránát robbant fel, egy kormánytisztviselő pedig mindkét kezét elveszítette a balesetben. Az ügyben Orbán Viktor is megszólalt, azt mondta, „hősnek tekintik a hölgyet, aki elvesztette a két karját”. Az RTL Híradó tegnap arról számolt be, hogy a sérült egy 29 éves miniszterelnökségi titkárnő.
Ruszin-Szendi korábban azt írta a balesetről, „a politikai felelősség elkerülhetetlenül érinti a Honvédelmi Minisztérium felső vezetését”. A 24.hu-nak most arról is beszélt, hogy „sok feltételnek kell megfelelni ahhoz, hogy valakinek a kezébe adjanak egy éles kézigránátot”, ő maga a kiképzés „negyedik héten fogott kézbe először ilyet”. Véleménye szerint „a honvédelmi miniszternek – aki még a sorkatonaságot is elkummantotta – minimum fel kellene ajánlania a lemondását”. Az ügyben megkerestük Ruszin-Szendit is, akit megkérdeztünk arról, hogy megmutatja-e az említett leveleket. Amennyiben igen, arról természetesen beszámolunk.