Gulyás: Fel se merült, hogy Orbán Viktor bírókat vagy újságírókat poloskának gondoljon

- A kormányinfón Gyopáros Alpár kormánybiztos bejelentette, hogy négy elemmel kibővítik a Magyar Falu programot. Minden településen lesz ATM, templomfelújítási programot hirdetnek és támogatást kapnak a kisboltok és a kocsmák is.
- Gulyás Gergely szerint Orbán Viktor a március 15-i beszédében Magyar Péterre utalt a poloskázással, de arra nem tudott magyarázatot adni, miért használt többes számot a beszédben. Szerinte a kormányfő mondatait csak szándékosan lehet félreérteni, fel se merült, hogy újságírókat vagy bírókat gondoljon poloskának.
- A miniszter szerint ki kell deríteni, hogy mi történt az elmúlt öt évben az MNB alapítványai körül, de a kormány felelőssége nem merül fel, mert a jegybank egy függetlenül működő szervezet, ellenőrizni csak az Állami Számvevőszék tudja.
- A jogalkotó reagálni fog a keddi tüntetésekre, amikor néhány száz fő négy hidat zárt le. Gulyás szerint a gyülekezési jog nem járhat mások jogának korlátozásával, kedden azonban a fővárosban élők közlekedését akadályozták a tüntetők.
- Az árrésszabályozás hatására 874 terméknél csökkentek az árak. A kormány azt gondolja, hogy a kereskedőknek legyen elég a 10 százalékos árrés.
- A száj- és körömfájásjárványban érintett gazdák teljes kártalanítást kapnak.
Gulyás Gergelynek 12:15-kor programja kezdődik, ezért 12 óra után néhány perccel Vitályos Eszter lezárta a kormányinfót.
Az MNB alapítványainak botrányáról, illetve arról, hogy felveti-e a kormány felelősségét, hogy az ügyészség nem tudott az ottani gyanúkról, Gulyás azt mondta: az ügyészséghez a kormánynak nincs köze. Szerinte olyan ötlet, hogy az ügyészséget a kormány alá rendeljék, utoljára a Horn-kormány alatt merült fel.
Gulyás Gergely arról beszélt, hogy alapítványi struktúrát nem ők, hanem a jegybank hozta létre. A kormány által elfogadott törvénymódosítás csak azt rendezte, hogy mi közadat, és mi nem. „Mi soha alapítványi struktúrát nem hoztunk létre.” Szerinte annak, hogy egy ilyen rendszert megalapozó törvényt elfogadtak, nincs semmi jelentősége, mert az Alkotmánybíróság döntése miatt az sosem lépett életbe.
Gulyás szerint a kormány azért nem vizsgálta az MNB pénzeit, mert nem vizsgálhatnak mindent, ami a közpénzkategóriába tartozik. A jegybanknál az Állami Számvevőszék vizsgálódhat, az ő 2018-as jelentésükben még nem írtak vagyonvesztésről. „Nekünk ellenőrzési lehetőségeink nincsenek.”
A kormány nem gondolja azt, hogy Trump megváltó lenne, nem fog minden problémát megoldani, sőt gazdaságilag lehetnek olyan lépései, amik károsak lehetnek az EU-ra. Azt, hogy „nincs itt egy amerikai nagykövet, aki beleszól a napi belpolitikába, az helyes” – mondta Gulyás. A kormány döntéseibe nem tudott ugyan beleszólni David Pressman korábbi amerikai nagykövet, de nyomást gyakorolt a hazai belpolitikára olyan kérdésekben például, mint a Pride.
Arra a kérdésre, hogy a 15 éve kétharmaddal kormányzó Fidesz miért nem tiltotta be korábban a Pride-ot, és elnézést kérnek-e a gyerektől, akiknek „eddig sérültek a jogaik”, Gulyás azt mondta: eddig az amerikai nagykövet vezette a Pride-ot. „Eddig két csizma volt a mellkasunkon, most lekerült az egyik” – fogalmazott. A miniszter nem tudott olyan törvényt mondani, amit azért nem hoznának meg, mert külföldi nyomás van a kormányon.
A háborút Oroszország indította meg, ebben a helyzetben kell békét teremteni Gulyás szerint. „Ebben a kérdésben nincs közöttük vita” – mondta Gulyás. Azonban Orbán Viktor állítása, miszerint a gyenge vezetők háborút csinálnak, az erős vezetők pedig békét, nem a háborúban részt vevő felekre vonatkozott, hanem a világ többi vezetőjére, például az EU és az USA vezetőire. Gulyás szerint erős vezető most az USA-ban van.
Gulyás szerint fel se merült, hogy Orbán Viktor újságírókat, bírókat vagy másokat poloskának gondoljon. Megismételte, hogy a miniszterelnök mondatait csak szándékosan lehetett félreértelmezni.
„A drog és az alkohol között az a különbség, hogy drogot fogyasztani törvényellenes, alkoholt fogyasztani viszont nem. Sőt az alkoholfogyasztás még egészséges is lehet bizonyos mértékben” – válaszolta Gulyás a kocsmaprogram és a kormány drogstratégiájával kapcsolatban. Gulyás szerint heti egy pálinka nem káros. A minisztert kérdező 24.hu újságírója arra hívta fel a miniszter figyelmét, hogy ezek az állítások a tudomány jelenlegi állása szerint nem állják meg a helyüket.
Sokáig volt általánosan elfogadott tudományos álláspont, hogy a mérsékelt alkoholfogyasztás akár egészséges is lehet. Ez az elmélet mára félig-meddig megdőlt, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az alkohol semmilyen mennyisége nem előnyös az egészségre, és egyre divatosabb a totálisan alkoholmentes életmód is. Erről ebben a cikkünkben olvashat. A Telexen arról is írtunk, hogy 500 ezer súlyos alkoholfüggő van az országban.
Gulyás Gergely nem erősítette meg, hogy az állam kiszállna az MBH Bankból, erről a nemzetgazdasági miniszter tud tájékoztatást adni. De felhívta a figyelmet, hogy az állam részesedése folyton csökkent Mészárosék bankholdingjában.
Gulyás, rövid gondolkodás után, végül azt válaszolta, hogy megszavazná, hogy középületekre ne lehessen szivárványos zászlót kirakni, ha erről törvényt nyújtanának be a parlamenthez.
A versenyhivatal egyelőre nem állapította meg, hogy a nagy kiskereskedelmi láncok összejátszottak volna, kartelleztek volna. Ennek ellenére a kormány adatai alapján olyan extraprofit volt ebben a szektorban, ami indokolta az árrésstop bevezetését. Ha mégis felmerülne, hogy bizonyos termékeknél összejátszottak a kiskereskedelmi láncok, ennek megállapítása a Gazdasági Versenyhivatal feladata.

„Ezt csak szándékosan lehet félreérteni” – mondta Gulyás arról, hogy Orbán Viktor miért beszélt többes számban „poloskákról” a március 15-i beszédében.
Gulyás Gergely az MNB-alapítványok botrányával kapcsolatos ÁSZ-jelentésnek csak a legfontosabb állításait olvasta, de szerinte ha ilyen komoly dolgok merülnek fel, azt komolyan ki kell vizsgálni.
Az alapítványokkal kapcsolatos korábbi figyelmeztetésekről azt mondta, hogy 2014-ben még „a közpénz nem közpénz” vita volt, amit az Alkotmánybíróság eldöntött: a jegybank pénze közpénz. Szerinte a kormány ennek megfelelően járt el. 2018-ig ez a vita nyugvóponton is volt, a 2018-as ÁSZ-jelentés még mindent rendben talált. Azt, hogy az elmúlt öt évben mi történt, Gulyás szerint a nyomozó hatóságoknak kell kiderítenie. A miniszter azt mondta, hogy Varga Mihálynak pénzügyminiszterként a jegybank függetlenségét tiszteletben kellett tartania.
Az 1000 eurós minimálbérrel kapcsolatban Gulyás szerint csak az a kérdés, hogy 2027-ben vagy 2028-ban fogjuk elérni. Ezt az ország gazdasági teljesítménye érdemben nem fogja befolyásolni, a reálbérek évek óta növekednek, így Gulyás szerint minden adott ahhoz, hogy elérjék a kitűzött célt.
Gulyás Gergely azt mondta, hogy idén több mint 3 milliárd euró érkezik a magyar költségvetésbe az EU-tól. A jogállamisági vita szerinte 2026–2027-ben lesz fontos, mert ha 2026 végéig megállapodás születik, akkor nem lesz forrásvesztés. Hozzátette: „A magyar kormányt a migráció- és háborúellenes politikája miatt bünteti az EU.”
A ragadós száj- és körömfájásjárványból származó károk pontos mértékét még nem lehet tudni. A gazdáknak be kell jelenteniük a kárukat, ezután teljes kártalanításban fognak részesülni. A szlovák kormánnyal ellentétben a magyar kormány egyelőre még nem számol azzal, hogy az EU-tól támogatást kapna az ország a károk csökkentésére, azokat az állami költségvetésből tervezik fedezni.
Gulyás szerint nincs olyan javaslat az Országgyűlés előtt, ami újságírók elhallgattatását célozná. „Magyarországon a sajtószabadságot semmi nem korlátozza, itt is kéthetente igyekszünk válaszolni a kérdésekre” – mondta.
Gulyás Gergely szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatalt a magyar országgyűlés hozta létre, de ha valaki a jelentéseiket vitatja, akkor azt nekik, azaz a hivatalnak kell jelezni. A miniszter szerint kettős mérce érvényesül a nyilvánosságban: ő attól se érezné jobban magát, ha orosz finanszírozásból működne a sajtó, de attól se érzi magát jól, hogy „amerikaiak tartanak el sajtóorgánumokat”. A miniszter szerint addig el kell jutni, hogy ha valaki úgy ír cikket, hogy külföldről kapott pénzt, az legalább legyen feltüntetve a cikkben.
Arra a kérdésre, hogy a Fidesz kapott-e Soros-pénzeket, Gulyás csak annyit mondott: 1989-ben más volt a helyzet, akkor még kommunista diktatúra volt.
A miniszterelnök március 15-i beszédéről, amelyben Orbán „poloskának” nevezte a társadalom egy részét, Gulyás azt mondta, hogy a beszéd tartalmával egyetért, az interpretációját viszont elutasítja. Gulyás szerint a poloska megnevezés Magyar Péterre vonatkozott, nem a kormánnyal kritikus csoportokra.
„Együtt ünnepeltünk mindazokkal, akik minden egyes nap a kormány érdekével szemben dolgoznak” – mondta Gulyás.
Az újdörögdi balesetről, ahol egy fiatal kormányszóvivő két kezét is elvesztette, Gulyás Gergely azt mondta, hogy folyamatban van egy nyomozás gondatlan veszélyeztetés miatt. Szerinte az Adaptív Védelem programmal kapcsolatban számtalan ízléstelen információ jelent meg, az egyik az, hogy az ne lett volna teljesen önkéntes. „Az én minisztériumomban a miniszter sose venne részt ilyenen, én senkit nem biztatnék erre, de elismerjük azokat, akik önkéntes katonai szolgálatot vállalnak” – mondta.
A miniszter személyesen is meglátogatta a sérültet, aki szerinte a helyzethez képest jól van. Jogilag a történtek munkahelyi balesetnek minősülnek. A politikai felelősségről akkor tudnak nyilatkozni, ha tudják, hogy pontosan mi történt. Szerinte egy katonai kiképzésről nem politikusoknak, hanem katonáknak kell dönteniük.

Az adatok nem drámaiak, de kétségtelenül van egy terjedés, mondta a miniszter a hepatitiszjárványra vonatkozó kérdésre. A hatóságok betartják a hatályos előírásokat. Jelentős, tömeges terjedésről azonban még nem lehet beszélni, a kormány és a hatóságok figyelik a fertőzöttségi adatokat.
Gulyás Gergely szerint a magyar vagyonnyilatkozati rendszer az egyik legteljesebb, legkiterjedtebb Európában. Egy friss törvényjavaslat szerint az EP-képviselőknek is a magyar parlamenti képviselőkre vonatkozó vagyonnyilatkozatot kell tenniük. A miniszter szerint ezt már korábban is meg akarták lépni, de csak most jutottak el eddig.
„Bohócok vagytok, de a rosszabbik fajtából való. Nemcsak a saját vagyonnyilatkozatom lesz nyilvános, hanem a hozzátartozóimé is. Lehet követni! Toljuk le együtt a nadrágot miniszterelnök úr! Áll az alku?” – írta Facebook-posztjában Magyar Péter a benyújtott törvényjavaslatra.
Az MNB-alapítványok botrányáról nem volt szó a kormányülésen, hiába volt jelen Varga Mihály jegybankelnök. Gulyás szerint az a kérdés, hogy kié a felelősség, „erről most folyik a nyomozás”. A miniszter azt mondta, hogy a jegybankkal kapcsolatban a kormánynak semmilyen felelőssége nincs, a jegybank független, és az Állami Számvevőszék ellenőrzi. Felidézte, hogy 2018-ban még mindent rendben találtak, de most más a helyzet.
Múlt héten feljelentést tett az ügyészségnél az Állami Számvevőszék az MNB-alapítványok gazdálkodása miatt. Az ügyben a rendőrség hűtlen kezelés gyanúja miatt nyomoz. Először a Direkt36 írta meg, hogy az Állami Számvevőszék vizsgálata újabb bizonyítékot jelenthet arra – amit az elmúlt években részleteiben már feltárt a magyar sajtó –, hogy Matolcsy György családi-haveri köreibe játszhattak át több százmilliárd forintnyi közpénzt.
Gulyás Donald Trump 25 százalékos autókra kivetett büntetővámjáról azt mondta, hogy az amerikaiakkal tárgyalni kell. A miniszter szerint érthetetlen, hogy Európa miért alkalmazott 10 százalékos vámot Amerika ellen, miközben ők 2,5 százalékos vámot vetnek ki Európára. Arról beszélt, hogy politikailag az lett volna a helyes, hogy Trump beiktatásáig Európa is 2,5 százalékra csökkenti a vámot. „Azt kaptuk, amire számíthattunk” – mondta. Hozzátette: a kormány külön tárgyal az amerikaiakkal.
Magyar Péter bejelentette, hogy Orbán Viktor lakhelyén, a XII. kerületben indul el egyéni képviselőjelöltként a 2026-os választásokon. Magyar azt üzente Orbánnak, hogy induljon el ő is, és mérkőzzenek meg egymással. Gulyás erre azt reagálta, hogy megvannak a Fidesz jelöltjei. Habár egyelőre még hivatalosan nincs bejelentve, ebben a választókerületben Steiner Attila lehet az.
Az ATV arról kérdezte Gulyást, hogy tovább korlátozhatják-e a gyülekezési törvényt, vagy Alaptörvény-módosításban fognak reagálni a hídfoglalásokra. Gulyás szerint az elmúlt 35 év következetes jogalkalmazása szerint jogellenes, hogy néhány száz fő elfoglal négy hidat. Tanulmányozzák az erre vonatkozó bírósági döntést, és annak megfelelően fog reagálni a kormány.
Gulyás Gergelyt arról kérdezte a TV2, hogy „milyen veszélyeket rejt”, ha Ukrajna csatlakozik az EU-hoz, és mennyibe kerülne ez a magyaroknak. A miniszter szerint minden magyarnak milliókba kerülne az ukránok csatlakozása. Gulyás arról beszélt, hogy Ukrajnával kapcsolatban sok a kérdőjel, majd egy képről beszélt, amin Alex Soros is látható. Ennek a háttérében egy térkép látható, amin az szerepel, hogy melyik ország mennyire felkészült az EU-s csatlakozásra. „Ezen csupa piros pont szerepelt Ukrajnánál” – mondta.
Gulyás szerint az EU által bejelentett 72 órás túlélőkészlet „egy kétségbeesett lépés”, ami azt mutatja, hogy az EU nincs katonailag megfelelően felkészülve. A miniszter arról beszélt, hogy Orbán Viktor már 2012-ben szorgalmazta a közös európai hadsereg létrehozását.
Arra a kérdésre, hogy miért éppen a kocsmákat választotta ki a kormány a támogatott körbe, és miért nem például a könyvtárakat, Gyopáros Alpár azt mondta: szinte már csak ezek hiányoztak a támogatott intézmények köréből. Hozzátette: itt közösség épül a falun belül, ez egy találkozási pont, az emberek ide térnek be mise előtt vagy mise után egy kávéra. Gyopáros szerint a kocsmákat azért újítják fel, hogy jól nézzenek ki, attól nem lesz több alkoholista az országban, hogy szebb lesz az épület homlokzata.

A keddi hídlezárásokkal kapcsolatban tervezett jogszabálymódosításról a miniszter azt mondta: át kell tanulmányozniuk egy ezzel kapcsolatos bírósági döntést. Szerinte egy néhány száz fős tüntetésnél egy munkanapon aránytalan a hidak lezárása. Nem tartja elfogadhatónak, hogy azért, mert néhány száz ember élni akar a gyülekezési jogával, hidakat foglaljanak el, és több százezer ember közlekedését akadályozzák.