
A Gyülekezés alapjog címmel tartottak tüntetést szombaton délután a szegedi belvárosban. Halász Noémi, a Momentum Mozgalom városi szervezetének elnöke Facebookon bő egy hete hirdette meg a tiltakozást, amire előzetesen 4,2 ezer ember jelezte érdeklődését, ami Szegeden elég nagy szám. A beharangozó szöveg szerint:
„Hamarosan eljuthatunk oda, hogy az Orbánék szerint »nem megfelelő« emberek (poloskák?) gyűlései, demonstrációi is betiltásra kerülhetnének, mert biztosan zavarja a gyerekek fejlődését, ha az utcán meglátnak egy tízezres ellenzéki tömeget.”
A Dugonics téren négykor kezdődött a megmozdulás, az eső hol szemerkélt, hol elállt, aztán újrakezdte, a tér nagy részét betöltő tömeg tagjai eszerint nyitották-csukták az esernyőiket.
Varsányi Áron, a Momentum szóvivője nyitotta meg a demonstrációt, azt mondta, nagyon örül, hogy ilyen sokan eljöttek. Mint elhangzott, érkeztek a tüntetésre Bajáról, Hódmezővásárhelyről és Kecskemétről is.
Ezután Halász Noémi állt a színpadra, és emlékeztetett Orbán poloskás beszédére: szerinte a miniszterelnök azt mondta, aki nem fideszes, az poloska. Halász kijelentette: gátat kell vetni az emberek megosztásának, a gyűlöletkeltésnek.
Most kell üzennünk a kormánynak, hogy elég volt!
Tódor Marina szegedi pszichológus arról beszélt, egyetlen tudományos kutatás sem igazolja, hogy a gyerekek szexuális beállítódására hatással lenne, ha LMBTQ-emberekkel találkoznak. Sokkal rosszabbul hat a gyerekekre például az, hogy nagyon sokan alkoholista szülőkkel élnek együtt, mások állami gondozottak, és a valódi gyermekvédelem egyre kevésbé működik hatékonyan Magyarországon. Tódor szerint az új szabályozás pusztán propagandacélokat szolgál, és amit erről mond a kormány, az színtiszta hazugság.

Hadházy Ákos elmondta, nagyon örül annak, hogy ilyen sok fiatalt lát a tüntetők között. Szerinte a Pride betiltását kimondó új törvény azért fasiszta, mert megkülönbözteti az embereket, és azért techno-fasiszta, mert ezentúl bárkit lehet azonosítani, majd megbüntetni az arcfelismerő rendszerek bevetésével. Azt is elmondta, hogy az Európai Unióban új szabályai szerint csak súlyos bűncselekmény vagy terrorista akció ellenében lehet használni az arcfelismerő rendszereket, az új magyar törvény ezért nem felel meg az uniós szabálynak.
Lőcsei Lajos, a Momentum parlamenti képviselője pedig arról beszélt, hogy a Parlamentből kitilthatják az ellenzéket, de az utcáról nem. Szerinte itt az ideje, hogy összefogjanak az emberek, és leváltsák a kormányt.
A beszédeket néha a Mocskos Fidesz, a Nem félünk, és a Nem hagyjuk jelszavak skandálása szakította félbe.

Üzenőcédulák a Fidesznek, azután hídfoglalás
A beszédek meghallgatása után a tömeg közösen elénekelte a Himnuszt, közben a magyar zászló színeit füstgyertyákkal jelenítették meg a szervezők. Ezután a közeli Fidesz irodához vonultak, amelynek ablakaira kis jegyzetlapokra kézzel írt üzeneteket ragasztottak ki. Az újabb üzenetet hangosbemondóval mindig felolvasták, hogy a tömeg hallhassa.
A tüntetés végének hivatalos bejelentése után néhányan azt kezdték kiabálni, hogy fel a hídra, és hídra, magyar. A tömeg ekkor még mindig több mint száz-százötven fős lehetett. Együtt felvonultak a Belvárosi Tisza-hídra, és keresztben elállták az úttestet. Erre mintegy húsz-huszonöt rendőr a tömeggel szemben sorfalba állt, majd felszólították a tüntetőket, hogy fejezzék be a szabálysértést. Erre skandálás volt a válasz. A többségükben fiatal tüntetők nem mentek el a hídról.

Mivel Szegeden belül néhány kilométerre van egymástól a két Tisza híd, és a másik, a Bertalan-híd járható maradt, a szombat esti gyér forgalomban nem okozott nagyobb közlekedési zavart a hídfoglalás. Ugyanakkor a személyautók, a trolik és az autóbuszok áthaladását is akadályozták a tüntetők, ezért a rendőrség mindkét végén lezárta a hidat, és elterelte a forgalmat.
A harmadik felszólítás elmondása után a rendőrök csatárlánca feloszlott, autóikkal együtt hátrább húzódtak, és távolabbról figyelték a tömeget. Ezután a hídfoglalók lassanként elsétáltak, és mintegy 20-25 perc után rendőri fellépés nélkül, önként mindenki elhagyta az úttestet.
A gyülekezési törvény módosításáról, a korábbi fővárosi tüntetésről, a hídfoglalásról és a kormány által belengetett további jogi korlátozásokról itt írtunk bővebben.
A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.