Szijjártó szerint az amerikai vámintézkedésekről is a brüsszeli bürokraták tehetnek
„Ismételten a brüsszeli bürokraták alkalmatlanságának árát fizeti meg az európai gazdaság, miután nem sikerült tárgyalásokkal elkerülni az amerikai vámintézkedéseket” – erről posztolt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton a közösségi oldalán.
A tárcavezető szerint tavaly november óta tudható, hogy Donald Trump lesz az Egyesült Államok új elnöke, és ő patrióta gazdaságpolitikát fog folytatni. „Mindezt tudta mindenki, tudhatták Brüsszelben is. Mégis az elmúlt hónapokban Brüsszel semmit nem tett ebben a kérdésben (…) Egyetlen komolyan vehető tárgyalási ajánlatot sem tett Brüsszel az Egyesült Államoknak” – mondta Szijjártó.
Ha ön is nehezen tudta követni az amerikai vámháborút, akkor egyrészt segítünk jobban eligazodni, másrészt a dolog aktualitása, hogy Trump hétfőn közölte: a következő napokban bejelenti az USA-ba irányuló autóimportra vonatkozó vámokat, ugyanakkor hozzátette, hogy bizonyos országok kölcsönösségi alapon mentességet kaphatnak egyes tételektől. Szintén hétfőn a Truth Social-oldalon jelentette be, 25 százalékos büntetővámmal sújtaná a venezuelai olajat és gázt vásárló országok összes termékét.
Egyébként a dolog jelentőségét mutatja, hogy a vámháború miatt Kanadában előrehozott választásokat tartanak, a Föld legnagyobb szigetének miniszterelnöke megelégelte az amerikaiak erőfitogtatását, Európa országai pedig egymás után jelentenek be korábban elképzelhetetlennek tartott védelmi reformokat.
„Most mindenki sápítozik és mindenki sikoltozik az amerikai vámintézkedések miatt. De a kérdés, hogy hol volt Brüsszel. Hol voltak az Európai Bizottság jól fizetett bürokratái az elmúlt hónapokban? Miért nem tettek egy olyan tárgyalási ajánlatot az Egyesült Államoknak, amellyel ezek a vámintézkedések elkerülhetőek lettek volna?” – tette fel a kérdést Szijjártó.
Szerinte az autóipar jelenti az európai és az amerikai gazdaság gerincét, és míg az Egyesült Államok 2,5 százalékos vámmal sújtotta eddig az európai behozatalt, fordítva ez tíz százalék volt. Így a kérdés valójában az,
hogy „miért nem csökkentette az Európai Unió 2,5 százalékra az autóipari vámokat”.
Elnökjelöltként Trump még gazdaságpolitikai ígéretként hangoztatta a vámok bevezetését, de a ciklus megkezdése óta inkább úgy tűnik, hogy általános politikai nyomásgyakorló eszközként tekint rájuk. Arról, hogy mennyiben jelent valós veszélyt a kereskedelmi háború, és mennyire lehet csak blöff, itt írtunk bővebben.
A kormánypárt egy mély, már-már baráti, de mindenképpen szövetséges viszonyként próbálja beállítani Trump és Orbán viszonyát, szinte messiási szerepet tulajdonítva az új amerikai elnöknek. Mások szerint a Karmelitában egyszerűen félreértelmezik, de legalábbis felülértékelik azoknak a kapcsolatoknak a minőségét, amiket évek óta szisztematikusan építeni próbálnak bizonyos fideszes szereplők.