Tiltakoztak a Károli hallgatói a megszűnő képzések miatt, az egyetem igyekezett megnyugtatni őket
Tiltakozásba kezdtek a Károli Gáspár Református Egyetem hallgatói, mivel az egyetem számos képzést megszüntet jövő évtől a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karon. Az egyetemisták csütörtökön az intézmény szenátusi ülésére vonultak, ahol kérdéseket tettek fel a vezetésnek.
A szenátusi ülésen való demonstrációt a márciusban létrejött hallgatói szervezet, a Károlis Bölcsészek Összefogása (KáBé) szervezte. A Blikk szerint a terem megtelt egyetemistákkal, és nem fért be mindenki, még az épület előtt is álltak hallgatók.
A Mérce januárban írt arról, hogy összesen tizennyolc képzést nem indít el az egyetem 2025 szeptemberében. A megszűnő mester- és posztgraduális képzések között szerepel többek között a magyar nyelv és irodalom, a művészettörténet, vallástudomány, színháztudomány mesterszakok, valamint a mozgóképkultúra- és médiaismeret tanár, dráma- és színházismeret tanári szakok is.
A KáBé korábban petíciót is indított, amelyben azt követelik, hogy a döntést változtassák meg, és hogy az érintett hallgatók és oktatók se kényszerüljenek elhagyni az egyetemet. Arra is hivatkoznak, hogy a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen is megszüntettek szakokat, sőt, a germanisztika tanszék is teljesen megszűnt, mindezt el szeretnék kerülni a Károlin.
Miután az ülés lezajlott, a diákok leveleket olvastak fel a szenátusnak, és közösen elszavalták József Attila Levegőt! című versét. Trócsányi László rektornak távoznia kellett, de a vezetők közül többen ott maradtak. Ekkor egy rögtönzött hallgatói fórum vette kezdetét, amely során az egyetem vezetői válaszoltak a hallgatók kérdéseire. Ennek tényét az egyetem is megerősítette a Telexnek.
A Károli a Telex megkeresésére azt írta, a tiltakozó hallgatókkal szemben semmilyen retorziót nem alkalmaznak. „Minden egyetemi polgárnak – legyen szó tanárról vagy hallgatóról – a tisztelet mindenkor jár. Az Egyetem Szenátusi ülésének végén a Szenátus tagjai meghallgatták az ülésre érkező hallgatók véleményét. A véleményekre reagálva tájékoztatást kaptak a hallgatók arról, hogy a korábbi levelükben feltett kérdéseikre az Egyetem vezetése írásban már válaszolt, mindazonáltal e fórumon is megerősítést kaphattak, hogy mindazok, akik a kivezetésre kerülő szakjuk esetében tanulmányaikat a Károli Gáspár Református Egyetemen kívánják folytatni, illetve befejezni, azt meg tudják tenni” – írták.
Hozzátették: „Az ülést követően az egyetemi vezetés részvételével rögtönzött – közel egy órás – hallgatói fórumra került sor, ahol a feltett kérdéseikre választ kaphattak a hallgatók. A résztvevők megállapodtak abban, hogy a kölcsönös tisztelet és együttműködés jegyében egyéb fórumokon a Hallgatói Önkormányzat bevonásával folytatják a konstruktív párbeszédet.”
Csáki-Hatalovics Gyula, az egyetem kancellárja azt mondta a fórumon, hogy mindenki, aki felvételt nyert az egyetemre, itt be fogja tudni fejezni a képzését, és károlis diplomát kap. Azt mondta, hogy a képzésen történő esetleges csúszás vagy passziváltatás mellett is lesz lehetőség a Károlin befejezni a képzéseket.
A Mérce arról írt, hogy a megszűnő képzésekkel kevesebb oktatóra lesz szükség, így elbocsátások is következhetnek a döntések miatt. A hallgatók tiltakoztak az oktatók kirúgása ellen is, az egyetem szerint azonban nincs szó elbocsátásokról. A fórumon a vezetőség annyit közölt, hogy senkit nem rúgtak ki, de a hallgatók még aggódnak, hogy a jövőben ez még bekövetkezhet.