Pápai recepttel próbál többséget szerezni magának Mosonmagyaróvár polgármestere

Pápai recepttel próbál többséget szerezni magának Mosonmagyaróvár polgármestere
A mosonmagyaróvári képviselő-testület, jobbról a második az ülő sorban Szabó Miklós – Fotó: Mosonmagyaróvár önkormányzata
Sudár Ágnes
Sudár Ágnes
Győri tudósító

Pápai trükkel próbál többséget teremteni magának Mosonmagyaróvár civil polgármestere. A településen tavaly nyáron váltották le a város fideszes polgármesterét, Árvay Istvánt. De hiába nyert Szabó Miklós és szerzett hat képviselői helyet támogató szervezete, a Mosonmagyaróvári Polgári Kerekasztal Egyesület (MPKE) a városi képviselő-testületben, a Fidesz–KDNP frakciója hatékonyan tudta blokkolni a munkáját.

A jog szerint a város képviselő-testülete a képviselőkből és a polgármesterből áll. A Fidesz hét, az MPKE hat képviselői helyet szerzett, Szabó polgármesteri szavazatával ugyanannyi szavazatuk lenne a testületben, ahol ez esetben a Mi Hazánk egyetlen képviselője lenne a mérleg nyelve. Csakhogy Szabó egyéni képviselői mandátumot is szerzett, és a kormányhivatal jogértelmezése szerint így csak egyik szavazatával élhetett. Valójában 15 helyett csak 14 ember ül a várost irányító testületben, amiben már a Fidesz–KDNP-nek van a legtöbb szavazata. Ezen a helyzeten változtatott Szabó, amikor tavaly decemberben bejelentette lemondását egyéni képviselői mandátumáról.

„Ez azért már önmagában vicces. Továbbra is konszenzus nélkül, egy mi hazánkos képviselőre bízni a városi döntéseket... ez számomra is megalázó” – mondta a mosonmagyaróvári városi televízió műsorában Árvay István (Fidesz–KDNP), aki február közepén azért ült be a stúdióba, hogy elmondja, miért mondott le frakcióvezetői tisztségéről a mosonmagyaróvári testületben, és mit vár a márciusi időközi képviselő-választástól. Márpedig ha minden Szabó tervei szerint alakul, akkor éppen ez lesz a helyzet.

A vasárnapi időközi választás után a képviselő-testület létszáma bizonyosan 15 főre gyarapszik. Szabó tavaly a szavazatok abszolút többségét megszerezve 14 százalékponttal győzött fideszes riválisa ellen, ezért joggal bízhat benne, hogy a választás után az MPKE-nek ugyanúgy hét mandátuma lesz a testületben, mint a Fidesznek. Ha pedig a Mi Hazánk kompenzációs listáról mandátumot szerzett képviselője, ahogy eddig, úgy a továbbiakban is az MPKE-vel szavazna, akkor máris megvolna a testületi többség.

„A mostani szavazati arány megnehezíti oktatási, kulturális és szociális téren is a mindennapi működést, valamint az önkormányzati munka gördülékenységét” – ezzel indokolta a lépését Szabó Miklós tavaly decemberben. Példákat nem nehéz találni az általa elmondottakra, ott volt mindjárt az Ostermayer óvoda porszívója, ami ősz elején elromlott, és újra lett volna szükség. A távozó képviselő-testület jobboldali többsége azonban úgy írta át a szervezeti és működési szabályzatot, hogy Szabónak még ilyen csip-csup ügyekben is testületi ülést kellett összehívnia. Az óvoda végül vehetett két porszívót, az szmsz-t pedig módosították, valamivel több mozgásteret hagyva a városvezetőnek.

De Szabó helyzete nem oldódott meg ezzel, karácsony előtt az Adventi Korzót szerették volna elfogadtatni a testülettel, a jobboldali képviselők azonban kikapcsolták a gépüket, így nem lett meg a szükséges szavazat. A polgármester nem hagyta annyiban a dolgot, az ünnepi rendezvénysorozatot mégis megtartották az óvári belváros sétálóutcáján. A korzó nagy dobásnak bizonyult, a helyiek megszerették, valószínűleg Szabó bejelentésének időzítésében is szerepet játszott.

Nem tett jót viszont az eset a Fidesz–KDNP megítélésének, még kevésbé a tavaly júniusi polgármester-választást bukó Árvay Istvánnak, aki akkor még a Fidesz-frakciót vezette. Azóta Árvay lemondott erről a funkciójáról, amit februárban azzal indokolt a helyi televízióban, hogy „a személyem akadályozza az együttműködést Szabó Miklós polgármesterrel, velem nem tudnak mit kezdeni”. Árvay szerint a konszenzuskeresés nem belőle és a frakciójából, hanem az ellenoldalból hiányzik.

A helyzetet belülről ismerők szerint inkább lehetett oka lemondásának, hogy Árvay népszerűségvesztése a Fidesz–KDNP képviselőjelöltje megítélésének sem tesz jót. Maga Árvay is megerősítette az előbb említett tévés interjúban, hogy „most minden az én személyemre van kihegyezve”.

A jelöltek

  • Vida Zsuzsanna (MPKE),
  • Nagy András (Fidesz),
  • Horváth Bence (független),
  • Horváth Imre (független),
  • Maklári Tamás (Reflexum Egyesület).

Az MPKE Vida Zsuzsannát indította a majoroki körzetben, aki közgazdász diplomát szerzett, jelenleg családi kisvállalkozásukban dolgozik. Az esélylatolgatások szerint várhatóan a Fidesz–KDNP-s Nagy András lesz a legnagyobb riválisa, aki a Testnevelési Egyetemen végzett, jelenleg a Magyar Judo Szövetség főtitkára. Nagy András indulását a térség országgyűlési képviselője és agrárminisztere, Nagy István mutatta ugyan be, de a Fidesz–KDNP támogatását a plakátjain alig látni. A korábbiaktól eltérően nemhogy hangsúlyos, inkább alig látható a támogató szervezetek logója.

Keresd a logót – választási plakát
Keresd a logót – választási plakát

Vida Zsuzsanna esetében ez fordítva van, plakátjain ott szerepel Szabó Miklós, akinek a tavaly júniusi magabiztos győzelmét és népszerűségét a körzetében nyilvánvalóan ezzel is meg akarják lovagolni.

A tavalyi önkormányzati választáson az ellenzéki pártok nagyobbik része, a Momentum, az MSZP, Márki-Zay Péter Mindenki Magyarországa Mozgalma és az LMP az MPKE mellé sorolt be, a DK és a Jobbik viszont a Reflexum Egyesületet támogatta, polgármesterjelöltjük 6,38 százalékot szerzett. Az egyesület az időközi választáson is indul, Maklári Tamás a jelöltjük. Ő korábban Hegyeshalomban volt vámügyintéző, majd Ausztriában dolgozott. Újra próbálkozik Horváth Imre is, aki tavaly egy másik egyéni körzetben, a 6.-ban még a Reflexum jelöltjeként 6,76 százalékkal végzett utolsó helyen, most függetlenként próbálkozik. Függetlenként indul Horváth Bence, a pályaelhagyó teherautó-szerelő.

Együtt kampányolnak – választási plakát
Együtt kampányolnak – választási plakát

A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!