Nem tartóztatták le a csepeli kábítószerlabor gyanúsítottjait
A Budai Központi Kerületi Bíróság elutasította három gyanúsított letartóztatását, akik ellen jelentős mennyiségű kábítószerre elkövetett kereskedelem és más bűncselekmények miatt indult nyomozás, írja a Fővárosi Törvényszék. Az április 4-én és 5-én tartott üléseken született ítélet nem jogerős.
A nyomozó hatóság drograzziát tartott a múlt héten egy, a Csepel Művek területén működő cég laborjában, ahol három férfit különböző kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények elkövetésével gyanúsítottak meg, majd indítványozták a letartóztatásukat is.
A vállalat egyébként teljesen legálisan vegyi anyagok gyártásával foglalkozik, ezért napi rutin szerint megtalálhatók különböző vegyi anyagok a telephelyen és a raktárban is.
A kábítószer-készítés elősegítésének nyomozási bírói gyakorlata viszont nem ismert. A törvény azt mondja ki, hogy a vádhoz a „kábítószer termesztésének vagy előállításának céljából kell az ahhoz szükséges anyagot, berendezést vagy felszerelést készíteni, megszerezni, az ország területére behozni, onnan kivinni, azon átszállítani, avagy átadni”, a bíróság nem tartóztatta le a gyanúsítottakat, a vád ugyanis nem tudta bizonyítani, hogy azért szerezték be az illegális anyagokat, hogy kábítószert állítsanak elő.
A végzések nem véglegesek, azokkal szemben az ügyészség fellebbezést jelentett be.
A csepeli cég laborjából a rendőrök majdnem 100 kilogramm kristályos anyagot foglaltak le, aminek a piaci értéke 500 millió forint, valamint 7,5 tonna olyan anyagot, amelyből nagyon könnyen állítható elő kábítószer. Ha ez piacra kerül, a feketepiaci értéke 12 milliárd forint lenne.
A nyomozás során lefoglaltak 5,5 millió forint készpénzt, 60 ezer eurót és 30 millió forint értékű kötvényt, valamint olyan feljegyzéseket, amik alapján kábítószert lehetett előállítani. A nyomozás következő szakasza fogja kideríteni azt, hogy mit gyártott illegálisan és legálisan a gyár, illetve feltérképezik az alkalmazottak körét is.