Előzetes szűrés alapján dől el, ki lehet iskolaigazgató, a tanárokat hazafias nevelésre képzik
Idén január 1-jétől már csak az jelentkezhet iskolaigazgatói pozícióra, aki elvégzi az Oktatási Hivatal kétéves köznevelési igazgatóképzését, írja a Népszava. Akik korábban teljesítették az intézményvezetői ismeretek szakvizsgát, továbbra is lehetnek iskolaigazgatók, de ilyen képzés 2025-ben már nem indul.
A jelentkezéshez a fenntartók hozzájárulása is szükséges. Az OH tájékoztatója szerint a képzésben részt vevők számát Pintér Sándor belügyminiszter is korlátozhatja.
A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, Totyik Tamás a lapnak azt mondta, hogy ezzel az Orbán-kormány központosította az iskolaigazgató-képzést. Hozzátette, hogy a fenntartói engedély szükségességével fennáll a veszélye, hogy a jövőbeli iskolaigazgatókat nem szakmai, hanem politikai vagy megbízhatósági alapon választják majd ki.
Az újítás már része a 2025/2026-os tanévtől induló új pedagógus-továbbképzési rendszernek, amihez a képzéseket csak a Miniszterelnökség alá tartozó Nemzeti Közszolgálati Egyetemen lehet elvégezni. A szakképzés kötelező, vagyis a tartalmi megújító részét a pedagógusok nem választhatják, egyedi igazgatói kijelölés alapján kell részt venniük rajta. A kötelező listában legalább harminc olyan képzés található, amelyeknek kiemelt céljuk a „nemzeti öntudat” és a „hazafias nevelés”.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője, Nagy Erzsébet azt mondta a Népszavának: „ideológiával átitatott, hazafias lózungokkal tűzdelt kötelező továbbképzési programok indultak az NKE keretében”.