Nagy István: Az állam átvállalja a járvány sújtotta telepeken dolgozók bérének kifizetését, továbbra is hatékony a védekezés

307

Segíteni akar a kormány azoknak a gazdaságoknak, amelyek érintettek a ragadós száj- és körömfájásjárvány miatt, ezért Nagy István agrárminiszter bejelentette: az állam átvállalja az ilyen telepek dolgozóinak bérkifizetését, hogy megőrizzék a munkahelyeket – írja a Blikk.

A miniszter az állategészségügyi operatív törzs ülése után tartott sajtótájékoztatót kedden, ahol azt mondta, a járvány az eddigiekhez hasonlóan továbbra is eredményes, az elmúlt huszonnégy órában nem történt újabb kitörés az országban, és a továbbiakban a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt.

Nagy István agrárminiszter az állategészségügyi operatív törzs ülését követően tartott sajtótájékoztatja Mosonmagyaróváron 2025. április 8-án. Mellette Gál Kristóf, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője – Fotó: Krizsán Csaba / MTI
Nagy István agrárminiszter az állategészségügyi operatív törzs ülését követően tartott sajtótájékoztatja Mosonmagyaróváron 2025. április 8-án. Mellette Gál Kristóf, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője – Fotó: Krizsán Csaba / MTI

Az állam átvállalja a járvány sújtotta telepeken a dolgozók bérkifizetését, ami nem visszatérítendő támogatás formájában érkezik, mondta a miniszter. Emellett az érintett telepek egy évre szóló hitelmoratóriumot kapnak.

Eddig 749 telepen összesen 60 ezer vérvizsgálatot végeztek el, mind negatív eredménnyel

– mondta Nagy István, és arról is beszélt, hogy igyekeznek kideríteni, hogyan kerülhetett Magyarországra a vírus. A Gerecse túrát viszont elhalasztják, mivel annak útvonala veszélyeztetett területen halad át, mondta a miniszter. Emellett bejelentette:

Csemeztanyán monitoringkutakat fúrnak, hogy ellenőrizzék a víz minőségét, mivel a település mellett 3000 leölt marhát ástak el.

Vasárnap többen bejutottak a Csemeztanyán elföldelt állatok közelébe és felvételeket készítettek az ott állítólag a talajból feláramló folyékony állati maradványokról. A helyiek attól tartottak, hogy a sekély gödörből a rókák és egyéb állatok kiáshatják a tetemeket, és így tovább vihetik majd a kórt.

Csemeztanya 4 kilométerre található Hegyeshalomtól, és a helyiek már akkor aggodalmukat fejezték ki, amikor kiderült, hogy a Győr-Moson-Sopron megyei leölt állatok egy részét a közelükben földelik majd el. Csemeztanyán nincs kiépített csatornázás, így sokan attól tartanak, hogy a dögkút használhatatlanná teszi majd a vízforrásukat.

Március 29-én Nagy István ellátogatott ide, és azt ígérte, hogy Csemeztanyán kiépítik a ivóvíz- és szennyvízvezetéket, és az odavezető utakat is helyreállítják, vízminőséget vizsgáló monitoringkutakat építenek ki, az érintett területet pedig dögkertté nyilvánítják és körbekerítik.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!