Nemzetbiztonsági érdekeket veszélyeztetne Rogán szerint, ha elárulnák, megvan-e még Dzsudzsák Balázs vagy Matolcsy Ádám diplomata-útlevele
Magyarország nemzetbiztonsági érdekeit veszélyeztetné Rogán Antal miniszter szerint, ha nyilvánosságra kerülne, kinek van diplomata-útlevele Magyarországon, írja a HVG.
A lap azért nyújtott be közérdekű adatigénylést, hogy megtudják, van-e még diplomata-útlevele a focista Dzsudzsák Balázsnak, a kegyelmi ügyben érintett református püspöknek, Balog Zoltánnak vagy a volt jegybankelnök, Matolcsy György fiának, Ádámnak, esetleg kapott-e újonnan ilyet például Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke.
A kérelmet a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak nyújtották be, Szijjártó Péterék viszont a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetőjéhez, Rogán Antalhoz fordultak az ügyben. Aki végül azt felelte, a kikért adatok „közzétételét mellőzni kell”. Az indok: „a külgazdasági, külpolitikai, valamint a diplomáciai feladatellátásban érintett vagy abban közreműködő személyek személyes adatának megismerése Magyarország külpolitikai, külgazdasági érdekeinek érvényesítését vagy nemzetbiztonsági érdekeit veszélyezteti”.
A diplomata-útlevél egyrészt presztízst jelent, másrészt egy csomó könnyebbséget külföldi utazásoknál. Például vízummentességet ad amúgy vízumköteles célországokba, a repülőtereken az ember elkerülheti a sorban állást és a vámvizsgálatot, de a nemzetközi jog alapján diplomáciai mentességet is kaphat, akinek ilyenje van.
A diplomata-útlevél intézménye rendszeresen előkerül a hazai közéletben, kisebb-nagyobb botrányok szereplőjeként, jellemzően olyankor, amikor kiderül, hogy olyasvalakinek van ilyen okmánya, akiről az ember nem feltétlenül gondolná, hogy diplomata. Ilyen útlevéllel járt-kelt például a világban Schadl György, Habony Árpád, Dzsudzsák Balázs és Matolcsy Ádám is. Legutóbb akkor került a figyelem középpontjába, amikor az Orbán-rajongó sportújságíró, Szöllősi György háborodott fel azon, hogy nem kapott beutazási engedélyt az USA-ba. Később kiderült, hogy valójában diplomatavízumot nem kapott, mert az Egyesült Államok nem ismerte el diplomáciai akkreditációnak a „Puskás Ferenc emlékének tiszteletbeli nagykövete” címét.