Megkérdeztük Gulyás Gergelyt, hogy miért változott meg a kormány álláspontja Ukrajna uniós csatlakozásáról

404

Bár a csütörtöki kormányinfón a Telex nem kérdezhetett Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztertől, kollégánk, Nyilas Gergely a sajtótájékoztató után néhány kérdést fel tudott tenni a miniszternek.

2022 márciusában, az orosz–ukrán háború kitörése után nem sokkal Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter még kiállt Ukrajna mielőbbi integrációja mellett, támogatta az ország EU-s csatlakozását. Ez mára megváltozott, és Gulyás a kormányinfón már arról beszélt: a kormány nem támogatja Ukrajna uniós tagságát. Kollégánk megkérdezte, hogy miért változott meg a kormány álláspontja.

Gulyás szerint most más a helyzet, mint 2022 márciusában. Akkor a háború csak néhány hete tört ki, és reális esély volt török közvetítéssel a megállapodásra. Most a helyzet lényegesen rosszabb, mert például nem tudják, mekkora Ukrajna népessége, és hol vannak a határai. Azt is mondta, hogy Ukrajna csatlakozása veszélyes lenne többek közt mezőgazdasági és gazdasági szempontból is. „Fontos, hogy Magyarország hangja ebben az ügyben is hallható legyen.”

Korábban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az ATV-nek azt mondta, azért változott a kormány álláspontja Ukrajna uniós csatlakozása ügyében, mert „dacára annak, hogy Brüsszelben, Budapesten, Kijevben, mindenhol ukrán tisztségviselők arról beszélnek, hogy ők mennyire tisztelik a kisebbségi jogokat, mind a mai napig a 2015 óta elvett jogokból egyetlen egyet sem kapott vissza a kárpátaljai magyar nemzeti közösség. Ez egy átverés. Minket folyamatosan átvernek”. Szijjártó azt is közölte, hogy amíg az ukránok nem állítják vissza a kisebbségi jogokat a 2015-ös állapotokra, „addig semmifajta előrelépés nem képzelhető el az európai uniós integrációs pályáján Ukrajnának”.

Gulyás Gergely márciusban arról beszélt, hogy eddig „két csizma volt a mellkasunkon”, élén az amerikai nagykövettel, aki az első sorban vezette a Pride-ot. „Ez lekerült, szabadabb a lélegzés” – fogalmazott. Kollégánk megkérdezte, hogy mit jelentett ez az amerikai csizma Magyarország mellkasán, mire Gulyás azt mondta:

az amerikai nagykövet az első sorban menetelt a Pride-on, és az amerikai állam a demokrata adminisztráció alatt a lehető legdurvább nyomásgyakorlást fejtette ki Magyarországra.

Ehhez képest 2022-ben, amikor megkérdeztük a Fidesz vezetőit, hogy mit kívánnak a Pride résztvevőinek, ketten is azt válaszolták: „Érezzék jól magukat!” Kollégánk kíváncsi volt, hogy akkor a kormánypárti politikusok egy nyomásgyakorlás alatt adtak-e választ a kérdésünkre. Gulyás Gergely szerint „udvarias választ adtak egy kérdésre”.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!