„A kérdés az, hogy mire szolgál a politika? Hogy az országnak jó megoldásokat találjunk. Ehhez képest az látható a Tisza Pártnál, nem baj, ha valami rossz az országnak, ha az nekik jó” – mondta Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón Kollár Kinga nyilatkozatára, amelyben a kormányhoz közeli médiumok szerint a Tisza EP-képviselője az EU-s pénzek visszamaradásának örült. Kollár egyébként visszautasította, hogy ennek drukkolna, bejegyzésében idézett több olyan nyilatkozatot is, amelyek lényege az volt, hogy az EU-s pénzek visszatartása „alapvetően a korrupció megállítását kell hogy jelentse, és nem jelentheti azt, hogy az állampolgárokat, valamint a vállalkozásokat bünteti”.
A kormányközeli média által idézett nyilatkozat szerint „a jogállamisági eljárás nagyon hatékonynak bizonyult, mert megközelítőleg 21 milliárd eurót függesztettek fel”, és mindez befolyásolja a magyarok életét. Bár Kollár a pénzek hazahozatalát alapvetően fontos célnak tartja, a kormány lecsapott a nyilatkozatra, Gulyás lényegében lehazaárulózta a képviselőt:
„A Tisza Pártnak a hatalom fontosabb, mint az ország érdeke, ez egyértelműen leszűrhető ebből a hanganyagból – mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter. – Csak azért nem nevezném hazaárulásnak ezt a kijelentést, mert semmilyen jel nem mutat arra, hogy a képviselőnek Magyarország lenne a hazája.”
„Hogy egy önmagát magyarnak tekintő párt azért küzdjön, hogy Magyarországnak minél rosszabb legyen a saját hatalmi céljai érdekében. Ez olyan mély pontja a magyar politikának, amiről azt gondoltuk, hogy soha nem érkezik el.”
Je suis déjà vu
Pedig, ha ez mélypont, úgy valójában már 2006-ban is eljött. Gulyás emlékezhet is rá, Orbán Viktor tett hasonló értelmű kijelentést. Az akkor már a 2002-es és a 2006-os választási vereséget maga mögött tudó, akkor épp ellenzékben lévő volt kormányfő az MSZP–SZDSZ-koalíciót kritizálva Strasbourgban kijelentette: „Ezért kell az Európai Uniónak világossá tennie, hogy nem nyújt segédkezet semmilyen megfontolásból sem a hazug és csaló, a kommunizmus erkölcsi örökségét máig fel nem adó kormányzatoknak.”
Ezt az EU-szintjén megfogalmazni már csak azért is tartotta helyénvalónak Orbán, mert szerinte „az unió bővítésével ezek (a kormány korrupciót intézményesítő gyakorlatai) közös örökséggé váltak. Ezekkel most már az egész Európai Uniónak szembe kell néznie. Úgy, mint a saját területén belüli saját problémáival.”
A dolog annyira hasonlít a maira, hogy Orbánt hasonló vádak érték az akkori kormány részéről, mint amit most a Fidesz mond, bár valamivel visszafogottabban, kevesebb hazaárulózással:
„Elég szomorú, hogy a néppárti képviselők ideexportálták a belpolitikai problémáikat és hangulatkeltéssel lejáratják az országot” – idézte Szent-Iványi Istvánt, az SZDSZ akkori EP-képviselőjét a FigyelőNet. „Orbán megnyilatkozása ellentétes az európai gyakorlattal, mely szerint az unióban minden képviselő saját hazája érdekében, és a támogatások elősegítésének figyelembevételével tevékenykedik” – tette hozzá.
Orbán akkor elmondta, hogy félreértelmezték a beszédét, mert nem a Magyarországnak nyújtandó támogatások megvonását kérte az Európai Uniótól, hanem azt szorgalmazta, hogy a közösség például hamis adatszolgáltatás esetén ne nyújtson segédkezet a posztkommunista kormányzatoknak.
Az, hogy az ellenzék az EP-ben is beszél a kormánnyal szembeni fenntartásairól tehát nem új dolog, ahogyan az sem, hogy ezért a regnáló kormány a haza iránti felelősség hiányát rója fel. Az igazi különbség a 2006-os és a 2025-ös történetben nem a hazaárulózás intenzitásában van, hanem valami egészen másban: az ellenzéki Orbán Viktor a kormányzat vádjaira válaszát a közszolgálati televízió műsorában mondhatta el. Ez Kollárra ma már kevésbé lenne érvényes, de szerencsére az akkori viszonyoknak egy része ma is áll: Orbán ma is bármikor megszólalhat a közszolgálati médiumokban.
Orbán is beleállt
Orbán Viktor a szokásos, péntek reggeli Kossuth rádiós interjújában kijelentette: „Én harcolok a magyarok érdekeiért, de vannak, akik büszkék arra, ha minél rosszabb az országnak, mert akkor annál előbb kerülhetnek hatalomra.” Orbán szerint aki hatalomért és pénzért bármire képes, abban sosem szabad megbízni.
A miniszterelnök ezzel a csütörtöki Facebook-posztjára utalt, amiben azt írta: a „Tisza Párt és Brüsszel összeesküdött a magyarok ellen”. A miniszterelnök szerint „megállapodtak, hogy tönkreteszik a magyar gazdaságot, a magyar egészségügyet, és lerontják a magyarok életszínvonalát, hogy a Tisza Pártot segítsék hatalomra”.
Lázár, Menczer és Bayer is
Lázár János építési és közlekedési miniszter a Facebook-oldalán közzétett videójában arról beszélt, hogy „a Tisza Párt elárulta Magyarországot Brüsszelben, és rátámadt hazánkra”. Menczer Tamás pénteki Facebook-posztjában „Brüsszel Péterként” utalt Magyar Péterre, „árulónak” nevezte, aki „a családját is elárulta a saját politikai karrierje érdekében”, hozzátéve, hogy „aztán a barátait, és most a hazáján a sor.” Ugyanezt Lázár is elmondta a videójában.
Bayer Zsoltot sem hagyták nyugodni a tiszás képviselő szavai, szerinte az őszödi beszéd óta nem volt példa hasonló esetre, ezért tüntetést szervez a Millenárisra, közölve, hogy április 12-én 15 órára tiltakozni hívta követőit és az ügyével szimpatizálókat a Millenáris Parkba, az Európai Bizottság képviseletének épülete (az Európa Pont) elé.