Visszahívták a Szegedi Vízmű felügyelőbizottságából a Fidesz helyi frakciójának vezetőjét

Ne nézze hülyének a szegedieket, valljon színt, mi köze van a „világtörténelem legnagyobb bankrablásához”, szólította fel napirend előtti felszólalásában a szegedi önkormányzat pénteki testületi ülésén Polner Eörsöt, a Fidesz frakcióvezetőjét Mihálik Edvin. A polgármestert, Botka Lászlót támogató Szeged Jövője frakcióvezetőjének az MNB alapítványoknál az Állami Számvevőszék vizsgálata nyomán kirobbant botrányon túl az adta az apropót a felszólalásra, hogy Polner az MNB Pallas Athéné Domus Meriti (PADME) Alapítványának felügyelő bizottsági elnökeként tavaly levélben tájékoztatta az MNB akkori elnökét, Matolcsy Györgyöt arról, hogy a PADME Alapítvány „cél szerinti működése és fizetőképessége közvetlenül veszélyeztetve van”.
Ugyan mire vett föl öt éven hát havi 1,5 milliós fizetést, kérdezte Mihálik, aki nem értette, hogy Polnernak a felügyelő bizottság elnökeként hogy nem tűnt fel korábban több száz milliárd forint eltűnése. Azt javasolta, hogy Polner a továbbiakban ne lehessen a Szegedi Vízmű Zrt. felügyelő bizottsági tagja. Polner válaszában a Facebook-oldalán korábban közzétett nyilatkozatát ismételte, mely szerint a PADME felügyelőbizottsága minden esetben jogszerűen és törvényesen járt el. Korábbi nyilatkozatánál bővebben kérdésünkre sem kívánt reagálni.
Mihálik javaslatát végül 6 igen, 4 nem és 14 tartózkodás mellett szavazták meg. A polgármester ezután felkérte a Fidesz frakcióját, hogy a következő közgyűlésre javasoljanak mást Polner helyére az 51 százalékban városi tulajdonú önkormányzati cég felügyelőbizottságába. A Fidesz frakcióvezetője az önkormányzat Pénzügyi és Vagyongazdálkodási bizottságának elnöki tisztét megtartotta, a szeged.hu kérdésére korábban kijelentette, erről a tisztségéről nem mond le.
Érdeklődésünkre, hogy az önkormányzat fontolgat-e jogi lépéseket is Polner ügyében, a Szeged Szeged Zöld Város tanácsnoka tisztséget is betöltő Mihálik azt mondta, hogy a fideszes politikust akkor kell törvényesen visszahívni a képviselői tisztségéből, ha a Matolcsy-féle alapítvány ügyei kapcsán a bíróság elítéli.
Ahogy arról korábban több cikkben is beszámoltunk, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) március közepén három olyan, összesen több mint hatszáz oldalas jelentést publikált, ami többé-kevésbé a jegybankhoz köthető:
– a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) gazdálkodásáról;
– a Neumann János Egyetemért Alapítvány befektetéseiről;
– illetve magának az MNB-nek a működési szabályszerűségéről, köztük a székházfelújítás költségéről.
Ezek közül az első, a PADME gazdálkodásáról szóló jelentés szólt a legnagyobbat, annak ellenére, hogy – ahogy arról a Telex műsorában is sok szó esik – a független sajtó munkájának köszönhetően már évek óta lehet tudni, hogy az MNB-alapítvány gazdálkodása problémás. Két nappal a hivatalos jelentés publikálása előtt, március 17-én számolt be arról a számvevőszék jelentéstervezetét megszerző Direkt36, hogy az ÁSZ súlyos hiányosságokat állapított meg és hatalmas veszteséget okozó döntéseket azonosított a jegybank több százmilliárd forintnyi alapítványi vagyonának gazdálkodásával kapcsolatban. Arról, hogy az MNB-alapítványok vagyonából hogyan veszett el körülbelül 200 milliárd forint különböző ingatlanügyekkel, ebben a cikkünkben írtunk hosszabban, az MNB-ügy fejleményeit pedig itt követjük.
A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.