Magyar Péter: A miniszterelnök országjárást jelentett be, de ez valójában országbujkálás

„Nem vagyok nagy Magyar Péter-rajongó, de megpróbálom meghallgatni. Orbánban már jó régen csalódtam, nagyon kellene a változás” – mondja az 50-es évei elején járó Lajos egy mohácsi pékségben. A fideszes bástyának számító városba már másodszor látogatott el politikusként a legnépszerűbb ellenzéki párt vezére. Az egy évvel ezelőtti eseményhez képest viszont most legalább háromszor-négyszer annyian voltak elég kíváncsiak vagy bátrak, hogy részt vegyenek a pénteki rendezvényen.
A Nemzet Hangja kampány vidéki körútjának utolsó előtti állomása volt Baranya: pénteken Mohácson, Komlón, Szentlőrincen és végül Pécsen is megállt. Bár a parlamenti választásra a normál rend szerint még egy évet várni kell, ez már bőven a kampány előszele. Az országos tendenciák és a korábbi eredmények alapján megkockáztathatjuk a jóslatot, hogy Pécsen – ahol szintén járt már, nem is egyszer, Menczer Tamással is szócsatába keveredett már és ahol Tisza Szigete még bemutatkozót is tartott – van keresnivalója a Tiszának.
Mohács már nehezebb terep. A fideszes Bánki Erik és a KDNP-és Hargitai János hazai pályáján járunk. Hargitai János 1998 óta minden választást megnyert a körzetében, többször 60% feletti eredménnyel. A várost a szintén kormánypárti Szekó József 1998 és 2019 között, hirtelen haláláig vezette, ami néhány nappal az önkormányzati választások előtt következett be és jelöltcserére már nem volt lehetőség. Így egy rövid ideig Csorbai Ferenc személyében ellenzéki polgármestere lett a városnak, amit a fideszes közgyűlési többség sikeresen védett ki. Az előrehozott választásokat a fideszes Pávkovics Gábor simán hozta 2020-ban és azóta egy újabbat nyert 2024-ben, hasonlóan meggyőző 55%-os támogatottság mellett.
Ezért is érdekes, hogy itt mit gondolnak a választók Magyar Péterék esélyeiről. A kisváros rövid sétálóutcája láthatóan felbolydult péntek délelőtt, minden megszólított tudta, hogy Magyar Péter érkezik Mohácsra. A politikus érkezése előtt több tucat környékbelivel beszélgettem. Általában név nélkül vagy csak keresztnévvel vállalták a nyilatkozatot.

Magyar érkezését nem mindenki fogadta kitörő örömmel, de még a fanyalgók is inkább csak gunyorosan nyugtázták, nyilatkozni nem nagyon akartak. Egy hatvan körüli férfi szerint nyugodtan jöjjön, „itt aztán úgyis mindenki tudja, hogy az ikszet hova kell tenni”. Lényegében ugyanezt mondta egy hetvenes éveiben járó nyugdíjas nő is, aki úgy látja, hogy esetleg a helyi fiataloknál lehet még esélye Magyar Péternek. „Mi öregek családcentrikusak vagyunk, ő pedig nem ezt képviseli” – tette hozzá. A vele egyidős barátnője viszont még gondolkodik, hogy jövőre kire adja a voksát, ezen aztán össze is szólalkoztak. „Azt mondtad, a Mi Hazánkra szavazol!” – hallom még, ahogy távolodnak.
A piac felé fordulva egy húszas évei végén járó anyuka is tisztában volt Magyar Péter érkezésével, de kisfia miatt most nem tudja meghallgatni. „Nagyon jó, hogy ilyen sok helyre ellátogat, de Mohács nagyon fideszes. Itt tényleg nem sok esélye van a Tiszának” – mondja. Az aktivisták természetesen máshogy látják. A bájosan képzavaros Duna Tisza Sziget Mohács egyik fiatal aláírásgyűjtő önkéntese szerint sikerült végigjárni a környező falvakat és meglepően sok támogatóval találkoztak.
Atrocitással sehol. Rózsahegyi Áron helyi koordinátor csak beszólogatásokra emlékszik, de semmi durva nem volt. „Helyiek vagyunk, ismernek minket a közéletben. Több mint harminc önkéntes segítette a munkánkat, így a kampány ideje alatt végig kint tudtunk lenni a téren és szépen gyűltek az aláírások” – mondja Rózsahegyi, aki képviselő is a mohácsi közgyűlésben, ráadásul választókerületet tudott nyerni a Változást Akarok Nemzedéke (VAN) színeiben. „Én itt tényleg csak segítő vagyok” – mondja már Schwarz Kiefer Patrik korábbi jobbikos politikus, aki a baranyai közgyűlésben már szintén a VAN-t képviseli.
A megjelent fiatalok közül is többen jelezték, hogy ezektől a politikusoktól hallottak Magyar Péter érkezéséről. Egy végzős joghallgató megjegyzi, hogy ő kifejezetten kereste, hogy mikor lesz mohácsi állomás, de végül csak véletlenül, egy ismerősétől tudta meg. Benjámin és Benedek – két szintén a húszas évei elején járó diák – szerint nagyon nehéz a kortársaikat, ismerőseiket politikai témákba bevonni. „Sokan nem ébredtek még fel. És vannak, akik félnek” – teszik hozzá.
Magyar egy kis késéssel, de szokásosan precíz koreográfiával kezdi a rendezvényt: beszámolásra indul is az élő. Alig harminc perc alatt a helyi témáktól és szereplőktől az ország és a nemzet ügyéig jut a politikus, a konklúzió is természetesen a szokásos. A több száz fős tömegnek láthatóan bejön a mondandó, jókor érkezik az éljenzés. A közeli vendéglátóhely fideszes törzsközönsége is végighallgatja a beszédet. És csak egy elhaladó bekiabáló akad, de zavart ő sem okoz az esemény dinamikájában. Magyar Péter a végén pedig szelfiket készít a szimpatizánsokkal.
Egy mohácsi jogászhallgatót kértem a látottak értékelésére. „Követem az eseményeket, talán túlságosan is, így nekem sok újat nem mondott, de nem is ez a lényeg. Sokkal fontosabb, hogy már most megy a kampány. Borzasztó a magyar közélet színvonala és a tanulmányaimra is rányomja a bélyegét. Hogyan tanuljak motiváltan a polgárjogi vizsgámra, ha naponta megerőszakolják a törvényeket?” – kérdezi.


A pécsi Kossuth téren már politikanagygyűlés-hangulat fogadta Magyar Pétert. A tömegben nagyon sok fiatal arcot lehetett látni, de minden korosztályt vonzott az esemény, bőven kétezer feletti résztvevővel. A Kossuth szobor előtt felszólalt Bódis Kriszta is, aki az oktatási rendszer katasztrofális helyzetéről beszélt és a fiataloknak azt mondta, „gyertek velünk”.
Magyar itt is rendszerváltásról beszélt, valamint kiemelte, hogy nem a fideszes szavazókra kell haragudni, őket is megvezették, és egyre többen írtak alá a Tiszának. Utalt arra is, hogy a Tiszával ellentétben a fideszes rendezvények sokszor zártkörűek, titkosak, illetve kis létszámúak: „A miniszterelnök országjárást jelentett be, de ez valójában országbujkálás”.
A cikk szerzője a Pécsről szóló Mecseki Müzli hírlevél szerkesztője, amire itt lehet feliratkozni.
A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.