A Magyar Helsinki Bizottság segítséget ígér azoknak, akiket jogsértés ér az új módosítások nyomán

988

A Momentum dudálással próbálta megzavarni a szavazást, de végül elfogadta az Országgyűlés a sokat vitatott, újabb változásokat. Ennek eredményeként felfüggeszthetővé válik az ország biztonságára veszélyt jelentő kettős állampolgárok magyar állampolgársága, kimondták, hogy az ember férfi vagy nő, a drog és a Pride pedig tilos. Továbbá a települések korlátozhatják az ingatlanok eladását a beköltözni akaróknak, és szűkítették a kormány mozgásterét veszélyhelyzetben.

A Magyar Helsinki Bizottság hétfői közleményében azt írta, hogy az Alaptörvény 15. módosítása és a kapcsolódó törvények alapjogsértőek, azok „a félelemkeltést és a társadalom megosztását szolgálják. A kormánytöbbség sokadszorra mutatta meg, hogy a szemükben az Alaptörvény a napi politikai célok elérésének eszköze, tekintet nélkül arra, hogy ez mekkora kárt okoz az állampolgároknak. A Magyar Helsinki Bizottság segítséget fog nyújtani a szakterületéhez tartozó ügyekben azoknak, akiket a módosítások nyomán jogsértés ér” – írják.

A szervezet szerint az, hogy a magyar állampolgárságból – és ezáltal az európai uniós polgárságból – adódó jogok elvesztése és a Magyarországról való kiutasítást eredményező döntés ellen nem lenne érdemi bírósági felülvizsgálati lehetőség, az az önkény törvénybe foglalása, és sérti Magyarország nemzetközi kötelezettségeit.

Kitérnek arra is, hogy az Alaptörvénybe nemcsak az kerül be, hogy „az ember férfi vagy nő”, hanem egy olyan módosítás is, amely kiveszi az egyenlő bánásmódról szóló törvényből, a „védett tulajdonságok” felsorolásából a nemi identitást, ami pedig erősíti a stigmatizációt, és megnehezíti azoknak a védelmét, akiket nemi identitásuk miatt ér hátrány.

A Pride korlátozására is lehetőséget biztosító módosítása a szervezet szerint sérti gyülekezési jogot és a diszkrimináció tilalmába ütközik. Azt is írták, hogy a módosítás arra a törvényre utal vissza a tiltás alapjaként, „amely EU-s jogba ütközik, és amely miatt jelenleg kötelezettségszegési eljárás folyik Magyarországgal szemben az Európai Unió Bírósága előtt. Mindeközben a kormány nem tesz megfelelő lépéseket a gyerekeket érintő valódi problémák megoldása érdekében. (…) Az pedig, hogy minden szabálysértés esetén lehetővé teszik az arcképelemzéssel való azonosítást, aránytalanul korlátozza a személyes adatok védelméhez való jogot, és ellentétes mind az Emberi Jogok Európai Bíróságának esetjogával, mind az EU-s joggal” – közölték.

Az Alaptörvény-módosítás ellen tüntetés indult hétfőn a Kossuth téren, Karácsony Gergely és Baranyi Krisztina is felszólalt. A tüntetés végén Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője azt mondta: üzenjenek a köztársasági elnöknek. Elindult a tömeg a Sándor-palotához. A rendőrség a Lánchíd budai hídfőjénél sorfallal akadályozta meg a tüntetőket. Közvetítésünket itt olvashatják.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!