Elektromos rásegítésű biciklik és nagyobb lefedettség: 2026 első hónapjaiban jönnek az új Bubik

2026-ban jön a Bubi 3.0: a fővárosi közbringarendszer teljesen új flottája a mostaninak legalább a kétszerese lesz, megjelennek majd az elektromos rásegítésű biciklik és bővítik a felhasználási területet. Jelenleg már a közbeszerzési eljárás zajlik, négy jelentkező jutott tovább az ajánlattételi szakaszba, velük a BKK a hetekben tárgyal – többek közt ez is kiderült a főváros klímavédelmi, közlekedési és városfejlesztési bizottságának hétfői ülésén, ahol a trolik zavarmentes közlekedése is téma volt.
„Ha minden jól megy augusztus végén, szeptember elején szerződni tudunk, reményeink szerint 2026 első negyedévében indulhat az új rendszer” – mondta a 3.0-ás rendszerről az ülésen Walter Katalin, a BKK vezérigazgatója, aki bemutatta a BKK terveit. A jelenlegi verzióhoz képest hat területen lesz nagyobb változás az új verzióban. Hosszabb és rugalmasabb szerződést kötnének, a jelenlegi fix 5 éves szerződés helyett lehetőség van 18 hónapos hosszabbításra.
A felhasználók szempontjából talán a legfontosabb változás, hogy nagyobb és sűrűbb lefedettséget szeretnének elérni. Nem csak a tágabb értelemben vett belváros, hanem minden sűrűn lakott részt, és minden fontos közlekedési csomópontot szeretnének lefedni. A régi Bubi-dokkolók még az idén megszűnnek, egyszerűbb, az utcán már most is megtalálható kerékpártámaszok kerülnek ki.

Az új rendszerhez több, és újabb típusú kerékpárok is érkeznek. Új típusú biciklik lesznek például az elektromos rásegítésűek, de tesztelnek majd gyereküléses kerékpárt és teherkerékpárt is. Az utóbbi kettő típus a 2026-os induláskor még biztosan nem lesz. A tervek szerint
- 3300 darab kerékpárral indulnának, amit 5000-re bővítenének, de a megfelelő finanszírozás esetén 8000-ig is fel lehetne vinni ezt a számot;
- ennek a része nagyjából 1000 darab elektromos rásegítésű kerékpár,
Jelenleg egyébként 2460 hagyományos bicikli fut a Bubi rendszerében. A nagy lefedettség miatt a helyszíni szerelést is szeretnék majd megoldani, illetve közvetlen kommunikációs csatornákat is ki fognak építeni, például az applikáción keresztüli üzenetküldést.
Az árazás szempontjából eddig egy biztos: idén februárban a Fővárosi Közgyűlés úgy döntött, a Bubi 3.0-ban automatikusan járjon a BudapestGO-ban vásárolt bérletekhez havi 10 alkalom díjmentes bubizás, legfeljebb alkalmanként 30 percig. Az árazás további részleteit a BKK a szerződéskötés után, várhatóan 2025 végén mutatja be. Az már előre látható, hogy az elektromos rásegítésű kerékpár prémiumabb és nagyobb költségű szolgáltatás, így az drágább lehet, de még így is a piaci ár alatt szeretnék tartani a díjazását.
A bizottsági ülésen Vitézy Dávid azt mondta, hogy ő szeretné, ha elérnék a 8000-es bicikliszámot, mert azzal lehetne rendesen bevonni a külső kerületeket. Erről Walter Katalin azt mondta, hogy az 5000 biciklit ők is inkább minimumként látják, de végül az ár dönt arról, hogy mennyi kerékpárt tudnak lehívni. A tiszás Balogh Balázs arról érdeklődött, hogy az új kerékpárok súlya figyelembe veszik-e a közbeszerzésben. Kiderült, hogy igen: a sima biciklik maximum 25 kilót nyomhatnak, az elektromosak pedig legfeljebb 38-at, emellett technikai és ergonómiai javulást is szeretnének.
Felmerültek a külvárosi „mini-hubok” létrehozása is. A BKK úgy tervezi, hogy 2026 első félévében Rákosmentén fognak csinálni egy pilot-programot és megnézik, hogyan működhetne hatékonyan a rendszer, be lehet-e vonni új felhasználókat ezzel.
A jelenleg utcán megtalálható bicikliket 2021-ben helyezték üzembe, amivel a 2014-ben bevezetett első verzió sok hibáját javították. Ide tartoztak a biciklik fizikai akadályai: a súlya, maga a dokkolás, de a tömör gumi sem volt előnyös. A 2.0-ás verzióval is akadtak problémák, de ennek ellenére a megújított Bubi nagy sikernek számít, 2023 nyárán például kilencszer annyian bubiztak, mint négy éve. A jelenlegi, 2025 végéig érvényes szerződés, és az általa biztosított rendszer kereteit a BKK nagyjából már kihasználta, nagyobb újítások így már csak a jövő évi rendszertől várhatóak.
Átalakítások a trolik zavarmentes közlekedéséért
A VII. kerületi zavarmentes troliközlekedés is téma volt az ülésen. A 74-es és 78-as troli vonalán a kerületben tapasztalható beparkolások miatt rendszeresek a forgalmi zavarok, elakadnak a trolik. Csak tavaly több mint 700 alkalommal akadtak el járatok. Korábban ennek megoldásra tett javaslatot Vitézy, ezt a Közgyűlés támogatta, így az ügy mostanra a megvalósításig jutott.
A következő hetekben ezeket az átalakításokat el is végzik, derül ki a BKK oldaláról. A Dohány utcában a Síp utca és a Kertész utca között a VII. kerület támogatásával, a bal oldali parkolósáv megtartásával és a jobb oldali parkolás megszüntetésével lesz akadálymentes a trolik útvonala, az utcában kerékpársáv is létesül. A Síp utca torkolatánál új, jobbra kanyarodó sáv segíti az autóval közlekedőket.
A Nefelejcs utcában, valamint a Wesselényi utca esetében a Wesselényi u 22. számtól az Akácfa utcáig a 45 fokos parkolás helyett párhuzamos parkolási rend lesz, elsősorban a közösségi közlekedés útvonalának felszabadítása érdekében. A gyalog és kerékpárral közlekedők védelmét több helyen virágládák és terelők is szolgálják majd. Az ezzel kapcsolatos előterjesztést a bizottság 8 igen, 2 tartózkodás mellett elfogadta.