Felszámolták az utolsó ragadós száj- és körömfájással érintett telepeket is
Befejeződött a ragadós száj-és körömfájás (RSZKF) harmadik és negyedik kitörésével érintett telepeken, Darnózselin és Dunakilitin a fertőzött állományok leölése és ártalmatlanítása – írja közleményében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. A hatósági munka, ideértve a telepek fertőtlenítését is, még folyamatban van. Újabb megbetegedést továbbra sem igazolt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma, de a tájékoztatás szerint még nem lehet teljesen megnyugodni, mert a vírus átlagos lappangási ideje szarvasmarháknál 14 nap. Ezért rendkívül fontos, hogy az állattartók és az állatgondozásban dolgozók következetesen betartsák a járványvédelmi előírásokat.
A Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin április elején igazolta a Nébih a ragadós száj – és körömfájás betegséget. A telepeken még aznap megtörtént a szarvasmarhák vakcinázása, hogy azok felszámolásáig a vírusürítés minimálisra csökkenjen. Az állományok felszámolása mostanra befejeződött. A két telepen 3588, így összesen mintegy 8300 állat ártalmatlanítására került sor március eleje óta.
A fogékony állatok vizsgálata országszerte folyamatosan zajlik. Eddig több mint 1200 haszonállattartó telepről, valamint 700 vadból származó mintát vizsgált a Nébih laboratóriuma és újabb fertőzést nem igazoltak a szakemberek.
A Nébih azt is közölte, hogy a védekezés érdekében több mint 1250 db 10 literes fertőtlenítőszert juttatnak el a héten a korlátozott területen lévő településekre, valamint csaknem 100 000 tájékoztatót osztanak szét a kormányhivatalok segítségével a helyi lakosoknak. A hatóság országszerte helyszíni ellenőrzéseket is végez az állattartó telepeken és ellenőrzi az előírások betartását.
Nagy István agrárminiszter két napja jelentette be, hogy megszűnt a ragadós száj- és körömfájás vírus miatt elrendelt veszélyhelyzet. Egyes becslések szerint akár 20 milliárd forintos kárt is okozhatott a ragadós száj- és körömfájás az országban. A vírus ötven év után először bukkant fel Magyarországon. Kezdetben egy érintett telepről tudtak, de a betegség később még három másik helyszínen is megjelent, majd Szlovákiába is átterjedt.