Rogán Antal: Erkölcsi elégtételt várok el azoktól, akik minden bizonyíték nélkül belém rúgtak

9406

Rogán Antal erkölcsi elégtételt vár el azoktól, akik „belé rúgtak”, miután az év elején korrupciós vádak miatt felkerült az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának szankciós listájára. A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter most az Indexnek nyilatkozott, miután négy hónap elteltével lekerült erről a listáról.

„Az a minimum, hogy erkölcsi elégtételt várok el azoktól, akik ennek kapcsán minden bizonyíték nélkül belém rúgtak. Ez nem csak Kálmán Olgára vonatkozik, hanem minden egyéb közszereplőre és médiumra, akik minden alap nélkül, bizonyítékok híján vádoltak. Természetesen nincsenek illúzióim, tudom, hogy ezt sokan nem fogják megtenni, de attól még az erkölcsi elégtételt azt elvárom, és ezt mindenkitől kérni is fogom”

– mondta Rogán, aki ezzel arra utalt, hogy márciusban Kálmán Olga DK-s képviselő a parlamentben kérdezte a szankcionálásáról. A miniszter most azt mondta, szerinte csak politikai okokból került fel erre a listára.

„Ez egy politikai döntés volt, kifejezetten az amerikai demokrata kormány és Pressman nagykövet részéről. És ezt utólag a körülmények is egyértelműen igazolták. Azért is kerültem le ilyen gyorsan erről a listáról. (…) Nem volt semmilyen bizonyíték, csak az egy darab újságcikk, egy külföldi internetes portálon. Semmi konkrét állítás, csak általános vádaskodás. Az eljárást pedig David Pressmann nagykövet úr kezdeményezte, aki azt gondolom, hogy politikailag messze elfogult volt Magyarországgal szemben, hiszen ő egy feladattal érkezett ide. Azzal a feladattal, hogy Magyarországot belepréselje az ukrán–orosz háborúba, de ez nem sikerült. Ezért Pressman nagykövet úr csalódott volt, és ez az ő személyes bosszúja” – mondta.

Rogán megjegyezte, hogy az igazi elégtételt az jelentené számára, ha a volt amerikai nagykövet, David Pressman is elnézést kérne tőle, bár tisztában van azzal, hogy ezt feleslegesen várja. „David Pressman ugyanis nem egyenes ember. Politikai aktivista, aki szerepet játszik. Mást mond négyszemközt és mást a nyilvánosság előtt” – tette hozzá.

A miniszter azt mondta, Pressman az ittléte alatt többször is találkozott vele négyszemközt, azonban ezeken a találkozókon egyszer sem hozta szóba azokat a korrupciós vádakat, amelyekről később a nyilvánosságnak beszélt. „Pressmann nagykövet urat ittléte alatt az összes köztünk lezajlott tárgyaláson mindössze két dolog érdekelte, Ukrajna, valamint az LMBTQ-jogok. Minden alkalommal, minden tárgyaláson csak erről volt szó. Ő elment, de az öröksége itt maradt, hiszen azok az ellenzéki képviselők és politikusok, akikkel rendszeresen tartott kapcsolatot, ma is ezt a két dolgot tartják a legfontosabbnak” – mondta.

Rogán szerint az, hogy négy hónap után lekerült az amerikai szankciós listáról, az nem az ő személyes sikere, és nem is a magyar diplomáciáé, „hanem egészen egyszerűen arról van szó, hogy végre a magyar-amerikai kapcsolatok egy rendezett vágányba kerülnek”. Szerinte az új amerikai vezetés egy olyan adminisztráció, amely ugyan érvényesíti az érdekeit, de tiszteli mások szempontjait és „tekintettel van arra, hogy Magyarországnak is lehet véleménye”.

Rogán arról is beszélt, hogy ha az ideje engedi, akkor még idén elutazik Amerikába. „Biztos, hogy el fogok menni az Egyesült Államokba, főleg azért, mert van amerikai kormányzati szereplőktől meghívásom. Hogy erre lesz-e időm a következő egy évben, még azelőtt, hogy választások lesznek Magyarországon, azt még nem tudom eldönteni, de szándékomban áll valamelyik meghívást elfogadni” – mondta.

Rogán Antal neve kedd este tűnt el az amerikai pénzügyminisztérium illetékes szervezete, az OFAC szankciós listájáról. Az amerikai külügyminisztérium ezt azzal indokolta, hogy Rogán további szankcionálása "nem egyeztethető össze az Egyesült Államok külpolitikai érdekeivel.

Korábban részletesen foglalkoztunk azzal, hogyan születhetett meg ez a szankció, és az eset politikai kontextusát is elemeztük, illetve azt is megnéztük, mennyi ideig tarthat, amíg Rogán lekerül a listáról. Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a január 23-i Kormányinfón arról beszélt, Rogán „belátható időn belül, még idén” lekerülhet a listáról.

Az SDN-lista (Specially Designated Nationals and Blocked Persons List) az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma alá tartozó Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatal (OFAC) által fenntartott hivatalos szankciós lista. Azok a személyek, vállalatok és szervezetek szerepelnek rajta, akiket az Egyesült Államok kormányzata különféle okokból pénzügyi és gazdasági szankciók alá helyezett. A listán szereplőkkel tilos üzletelni az Egyesült Államokban. Az OFAC rendszeresen frissíti a listát a nemzetközi szankciók és politikai helyzetek függvényében.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!