Maroknyi demonstráló maradt a Várban szerda reggelre

„A legelszántabbak, éjjel négykor a technofasizmus ellen. Maradunk, délután ötkor gyülekező itt a Várban és innen irány újra az Erzsébet híd!” – írta a Facebookon Hadházy Ákos képviselő szerdán hajnalban, azután, hogy kedden negyedik alkalommal is tüntetést tartott Budapesten. A független képviselő megmozdulásaival a gyülekezési jog korlátozása ellen tiltakozik a demonstrálókkal, akik kedden az Erzsébet hidat is lezárták.
A Telex tudósítója szerdán reggel hét óra körül négy-öt felvert sátrat talált a Várban, Szabó Bálint korábbi szegedi önkormányzati képviselő épp az ott maradt, körülbelül 10-15 fő kitartó demonstrálót kérdezgette arról, hogyan aludtak. A Sándor-palota körül ottjártunkkor kb. húsz rendőr lehetett, a Karmelitánál pedig többtucatnyian állnak.
A tüntetést szervező Hadházy Ákos a Telexnek azt mondta, hogy hajnali 2-3 óráig elég komoly élet volt a Várban. Úgy érezte, meglepően sokan maradtak addig, szerinte olyan 30-40-en éjszakázhattak fent, nagyrészt fiatalok. Hadházy azt mondta, számolt azzal is, hogy ha két fő alá csökken a létszám, akkor a rendőrség esetleg berekeszti majd a tüntetést, ugyanakkor ez egy bejelentett tüntetés, így a rendőrségnek nem lett volna joga a békés demonstrációt feloszlatni, pláne hogy Hadházy különösen figyelt arra, hogy ez egy békés megmozdulás legyen – mondta.


Hadházy azt is mondta, hogy a hatalom a békés, de határozott és elszánt tüntetőktől fél, pont azoktól, akik tegnap este ott voltak a Várban. Hadházy kitért Szabó Bálintra is, azt mondta, jelenléte biztosan nem tesz jót a tüntetés renoméjának. Kitért arra is, hogy ha szerdán kormányülés lesz, ők nem fognak odamenni tüntetni a Karmelita elé, ugyanis az szerinte nem lenne produktív. Szerinte a lényeg az, hogy megmutatták: nem hagyják abba. Hadházy azt mondta, a mai demonstrálásával is azt üzeni, hogy nem akar olyan országban élni, ahol kínai arcfelismerő rendszerrel figyelik meg az ellenzéket.
Hadházynak mély meggyőződése, hogy a hatalom nem fél a balhétól, hanem azt szeretné, hogy minél inkább féljenek tőle, szerinte erről szól a gyülekezési törvény módosítása is, és szerinte okkal teszi közzé a rendőrség gyorsan azt is, hogy hány ember ellen indult eljárás. A képviselő megjegyezte, hogy szerinte most jobb volt fent éjszakázni a Várban, mert „múltkor 1 fok volt, most meg 11-12”, de azért jól felöltözött.
Kedden történt
Az Erzsébet hídon felszólalt Laczó Adrienn is, aki a bírói függetlenség sérelme miatt mondott le hivataláról. Azt mondta, „nagyon nem oké mindaz, ami az elmúlt tizenöt évben történt, például az sem, hogy a politikai lojalitás mindennél fontosabb”. A tüntetők aztán a hídról a budai Várba mentek, ahol újabb beszédeket hallgattak meg, majd este negyed nyolckor már újra is indult a forgalom az Erzsébet hídon.

Hadházy a demonstrációt 24 órásnak szánta, de éjjelre kevesen maradtak. Az esemény leírásában az áll, hogy a demonstrálók szerdán délután négytől ismét gyülekeznek, ezúttal a Várban, ahonnan majd levonulnak az Erzsébet hídra. „Ezzel zárjuk a 24 órás demonstrációt a technofasiszta törvények ellen, a szabadságért!”
A keddi hídfoglalást azután tartották, hogy a fideszes többségű Országgyűlés hétfő késő délután elfogadta az Alaptörvény 15. módosítását, amelynek egyik pontja szerint a gyermekek védelme még a gyülekezéshez való szabad jognál is előrébb való. Ez alapozhatja meg azt, hogy a Pride-ot ne engedélyezze a rendőrség. A módosítás után bekerül az alkotmányba az is, hogy az ember vagy férfi, vagy nő, a drog használata és terjesztése tilos, és bizonyos esetekben felfüggeszthetik emberek magyar állampolgárságát.
Az Alaptörvény módosítása, a gyülekezési jog korlátozása és a Pride betiltása ellen tiltakozva hétfőn a Momentum tartott blokádot az Országház előtt. A rendőrség nem sokáig hagyta, hogy a Momentum politikusai és aktivistái elállják a parlamenti mélygarázs bejáratát, egyesével kiemelték, és igazoltatták őket. A demonstráció résztvevői később a Lánchídra vonultak, hogy felmenjenek a Sándor-palotához. A hídon rendőrsorfal állta el az útjukat. Itt kisebb lökdösődés után néhányan áttörték a sorfalat, a többség azonban nem jutott tovább.
A blokád idején és a Lánchídon történtek miatt a rendőrök 174 embert igazoltattak, közlekedési szabálysértés miatt 61 emberrel szemben, gyülekezési joggal visszaélés miatt egy emberrel szemben kezdeményeztek szabálysértési eljárást. Garázdaság gyanúja miatt két embert állítottak elő. Két rendőr megsérült.