Megszólalt az ortopéd orvos, akinek posztja miatt álhírterjesztéssel vádolta a Telexet az egészségügyi államtitkár
Az RTL Híradónak gyakorlatilag elismerte Bálint Lehel ortopéd orvos, hogy valódi az a Facebook-poszt, amiben saját magánrendelését reklámozta a protézisműtétre váró túlsúlyos betegeknek. Az orvos azt követően posztolt erről, hogy április elején új állami protokoll lépett életbe a csípő- és térdprotézisműtéteknél. Az azóta törölt Facebook-posztjában azt írta, hogy az állami ellátásban a túlsúlyos betegek számára egyelőre leállították a protézisműtéteket, de hozzátette, azok az érintettek, akiket így elutasítanak, nyugodtan fordulhatnak hozzá a magánrendelésében.
Az egészben az a csavar, hogy Bálint Lehel is részt vett az új protokoll kidolgozásában, mivel tagja az Egészségügyi Szakmai Kollégium Ortopédia Tagozatának. Erre Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő hívta fel a figyelmet, amiről a Telex beszámolt.
Miután Kulja András, a Tisza Párt EP-képviselője is reagált az ügyre, Takács Péter egészségügyi államtitkár álhírterjesztéssel vádolta meg őt és a Telexet. Ugyanakkor azt írta, hogy következményei lesznek, ha bebizonyosodik, hogy valódi volt Bálint Lehel bejegyzése. "Ha Bálint Lehelről bebizonyosodik, hogy valóban tőle származik a bejegyzés – vannak kétségeim a valódiságát illetően, mégiscsak a legnagyobb fakenews-gyár telex hozta le –, úgy az volt az utolsó napja a tagozat tagjaként.”
Azért is volt meglepő, hogy az államtitkár kétségbe vonta a bejegyzés valódiságát, mert Kunetz Zsombor elég egyértelmű bizonyítékokat mutatott be, ráadásul a Google is kiadta keresési találatként az orvos bejegyzését, amit szintén bemutattunk a cikkünkben. Takács Pétertől megkérdeztük, mire alapozva kérdőjelezte meg a bemutatott Facebook-poszt valódiságát, de eddig nem válaszolt a megkeresésünkre.
Mindenesetre Bálint Lehel azzal magyarázta a bejegyzését az RTL Híradónak, hogy azért hívta a betegeit a magánrendelésére, mert nincs másik rendelése. Arra viszont nem adott magyarázatot, hogy miért törölte a posztját. "Azért az én posztomban a magánrendelésemre írtam, hogy ott várom azokat a betegeket, akik túlsúlyosak és műtétre kerülnek, hogy megbeszélhessük azokat a szakmai lehetőségeket, amivel a műtét aztán elvégezhető lesz. Azon egyszerű oknál fogva a magánrendelésem hívtam őket, hogy mert nekem más rendelésem nincs. Tehát csak a magánrendelésemen tudom fogadni őket.”
A protokollt kidolgozó csoport vezetője, Szendrői Miklós azt nyilatkozta az RTL-nek, csak szakmai szempontokat vettek figyelembe. Nem fognak senkit automatikusan levenni a várólistáról a testtömegindexe alapján. Minden betegnek véleményezik a testsúlyát is, ezt követően döntenek a műtétről, mondta.
A Belügyminisztérium az esetre reagálva azt közölte: nem igaz, hogy túlsúlyos betegek nem kaphatnak protézist az állami ellátásban, vagy le kellene venni őket a várólistáról. Hozzátették:
"Amennyiben bárki a magyar betegek megtévesztésével próbál anyagi haszonra szert tenni, annak haladéktalanul meglesznek a következményei.
A BM korábban azt kommunikálta, hogy „minden beteget egyénileg kell vizsgálni, a protokoll egy egységes szerkezetű ajánlás, amelytől – az egyéni szempontokat és állapotot figyelembe véve – a beteg érdekében el lehet térni”. Azok a betegek, akik a várólistaigény elbírálásakor a műtéti feltételeknek megfelelnek, a várólistarendszerben várakozó betegként szerepelnek. Azok, akik „ideiglenes ellenjavallattal rendelkeznek, amely fennállásának időtartama alatt az ellátás nem lehetséges, szintén várakozó betegként kell hogy szerepeljenek, függetlenül az ideiglenes akadályozó tényezőktől”. Hozzáteszik, „a műtétet akadályozó szakmai kritérium” – tehát ebben az esetben a túlsúly – megszűnése után a lehető legkorábban el kell végezni.
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai szerint tavaly júliusban 13 ezernél is többen vártak térdprotézisműtétre, a csípőprotézis-várólistán pedig több mint hétezren voltak.