Magyar politikusok Ferenc pápa haláláról: Szinte egyedüliként képviselte a humanizmus hangját az egyre ocsmányabb világban
„Mindent köszönünk, Szentatya. Búcsúzunk” – írta Facebookon Ferenc pápa halálára reagálva Orbán Viktor. Sulyok Tamás szerint Ferenc pápa „az emberek nyelvén beszélt, úgy, hogy mindenki értse”. „És sokan értették is. Hozzánk, magyarokhoz többször is szólt. Hálával gondolunk rá” – tette hozzá.
„Hálával gondolunk Magyarország iránti szeretetére, a csíksomlyói kegyhelyünkön tőle kapott megerősítésre, a Budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson személyes jelenlétére és a hazánkban tett apostoli látogatására, amellyel megerősített bennünket a keresztény Magyarország megtartásában” – írta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
Kubatov Gábor, a Fidesz alelnöke szerint Ferenc pápa „különösen kedvelte a magyarokat, kétszer is ellátogatott hazánkba az utóbbi években”, és azt is írta, hogy „személyében egy békepárti, a család szentségét hirdető egyházfőt veszítettünk”.
Vitályos Eszter kormányszóvivő azt írta: Ferenc pápa „egyszerűségével, emberségével milliók szívét nyerte el, és olyan időkben mutatott példát, amikor a világ különösen szomjazott az irgalomra, a párbeszédre és a békére”. Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője szerint Ferenc pápa „mindig kiállt a békéért és az elesettekért”.
Karácsony Gergely azt írta: Ferenc pápa „szinte egyedüliként képviselte a humanizmus hangját az egyre ocsmányabb világban. A pápa, aki nem akart pápa lenni, de aki végül nemcsak a katolikusok, de minden jóakaratú ember nagyrabecsülését kivívta. Aki értette, micsoda felelősséget visel az ember a teremtett világért. Aki soha nem hagyta, hogy a világ különbséget tegyen ember és ember közé”. A pápát a világ legprogresszívebb vezetőjének nevezte, és azt is megjegyezte, hogy „a sors különösen nagy ajándéka”, hogy a családjával személyesen is találkozhatott vele. „Senki nem beszélt olyan szépen és értően Budapestről, mint ő. Talán nem véletlen, hogy a Teremtő éppen húsvétkor ragadta el tőlünk. Akkor ment el, amikor a legnagyobb szükség lenne rá” – tette hozzá.
„Van abban valami igazán megható, amikor egy pápa a húsvéti misét követően hagyja itt a földi létet” – írta Magyar Péter is, és azt is hozzátette, hogy Ferenc pápa „II. János Pálhoz hasonlóan pápaként is ember maradt. Jó ember, igaz ember”.
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke a szeretet pápájának nevezte az elhunyt egyházfőt, és azt írta, hogy neki „a teremtő Isten legemberibb földi helytartója” volt, „akiben látta Isten valóságosnak vélt szeretetigazságát”. „Nem felfelé nézett az Istenre, hanem lefelé a gyenge, esendő emberre” – tette hozzá.
Tompos Márton, a Momentum Mozgalom elnöke azt írta: ugyan nem vallásos, Ferenc pápáról viszont tudja, hogy milyen elképesztő életút van mögötte, amit emberként nagyra értékel. „Egy olyan időszakban került Szent Péter trónjára, amikor az egyház egyszerre küzdött azzal, hogy a kor kihívásaira nem tud választ adni, ezért egyre érdektelenebbé válik; hogy a pedofilbotrányok sorozata rengeti meg; és hogy a politika újra egyre erősebben eszközként használja a klérust” – írta, megjegyezve, hogy a pápa mégis bele mert állni az olyan kérdésekbe mint a homoszexualitás, a migráció, vagy éppen a fogamzásgátlás. „Tökéletes volt? Messze nem. Mindenben egyet lehetett vele érteni? Szintén nem. De következetes volt, és utat próbált mutatni egy egyre elveszettebb világban. Mint külső szemlélő mondom: kár érte.”
A pápa haláláról az MSZP elnöke, Komjáthi Imre is megemlékezett, azt írta: a pápa „baloldali elköteleződése, embersége és bátor kiállása a kirekesztettek mellett hatalmas veszteség a világnak”. Simicskó István, a KDNP frakcióvezetője szerint az egyházfő „szavai és alázatos szolgálata örökre velünk maradnak”.
Pártok is kifejezték az együttérzésüket, a DK azt írta: „Ferenc pápa szinte nem is volt ebbe a világba való”. „Világi baloldaliakat megszégyenítő hevességgel emelte fel szavát a gyengék, az elesettek, az üldözöttek mellett. Kezet nyújtott a katolikusok által addig megtagadott kisebbségek felé. Küzdött az egyházában burjánzó korrupció és pedofília ellen. Megpróbálta megmenteni az emberiséget önmagától, a világ elpusztításától” – tették hozzá, megjegyezve, hogy a történelem fogja eldönteni, hogy Ferenc pápa tettei elegendőek voltak-e a katolikus egyház megtépázott társadalmi elismertségének helyreállítására, a papi pedofília eltörlésére, a háborúk és a gyűlölet felszámolására. „De mi, baloldaliak nem kívánhattunk volna magunknak és a világnak bölcsebb és jobb pápát, mint amilyen Ferenc volt”.
Szabó Tímea, a Párbeszéd – ZÖLDEK ügyvezető társelnöke Facebookon azt írta: „a világ elvesztette azt az Embert, aki a befolyását arra használta, hogy felszólaljon a szegénység, a kirekesztettség, az egyenlőtlenség, az üldözés ellen”. Azt írta, hogy ő olyan volt, „aki mindenekelőtt szeretett mindannyiunkat és aggódott mindannyiunkért, mert pontosan látta, milyen lelketlen és ijesztő rányba halad a világ. Aki mindenkinek – hívőnek és nem hívőnek is – hitet és reményt adott”.
A Jobbik szerint „Ferenc pápa halálával nemcsak a katolikus egyház, hanem az egész világ elveszített egy olyan erkölcsi iránytűt, aki következetesen kiállt a béke, a szegények és az emberi méltóság mellett – vallástól, származástól és társadalmi helyzettől függetlenül”, a Mi Hazánk pedig részvétét fejezte ki a pápa halálával kapcsolatban. Az MSZP azt írta: „a gyakran reformernek titulált Szentatya a szegények felé fordulással, az elitizmus elutasításával és progresszív gondolkodást tükröző gesztusaival, cselekedeteivel új fejezetet nyitott a katolikus egyház történelmében”.