Nemény András: A Tisza Párt fővárosi tevékenysége pont nem a jó önkormányzati együttműködést mutatja
A szombathelyi ellenzék a tavalyi önkormányzati választásokon olyan győzelmet aratott a Fidesz felett, hogy utóbbi közgyűlési frakciót sem tudott alapítani. Nemény András polgármester és a városvezetés tagjai nemrég kiléptek saját pártjaikból, és csak az Éljen Szombathely! színeiben dolgoznak tovább. A polgármester azt mondta a 444-nek: 2024-ben már csak az egyesület állt rajthoz, és azért léptek ki a pártjaikból, mert nem akarnak tovább pártpolitizálni. Az időzítésről azt mondta: egy régóta meghozott döntés volt, csak mostanra időzítették.
Egyelőre nem tervezi, hogy kiáll a Tisza Párt mellett, nem is tudja, ki lesz a jelöltjük, őt még nem keresték meg. „Nem gondolom, hogy bárki mellett kampányolnék. Ha lesz olyan jelölt, akit meggyőződésem szerint tudok támogatni, a véleményemet biztos nyilvánosságra fogom hozni” – mondta, és hozzátette, hogy „ha kétharmaddal nyerő polgármestert nem veszi figyelembe az, aki indulni akar, akkor arról azért maga is tehet”.
Úgy látja, hogy „a Tisza Párt politikai feladványa”, hogy mit kezd az ellenzéki polgármesterekkel. Egy helyen van ilyen működésük, a fővárosban, de „a Tisza Párt fővárosi tevékenysége pont nem a jó önkormányzati együttműködést mutatja”.
„Most úgy gondolom, hogy az Éljen Szombathely! egyesület senkit sem fog támogatni. De a képviselőinknek nincsen megtiltva, hogy saját meggyőződésük szerint támogassanak valakit” – mondta.
Arról, hogy hogyan tudott ilyen fölénnyel győzni az önkormányzati választásokon az Éljen Szombathely!, amikor a Fidesz 41 százalékot szerzett Szombathelyen az EP-választáson, Nemény azt mondta: sokan átszavaztak a fideszesek közül a koalíciójukra. „Amikor jártuk a várost, többen mondták nekünk, hogy jobboldali, Fidesz-szavazók, de elégedettek a városvezetés teljesítményével, ezért ránk szavaznak” – mondta.
„Az országos témáikat megpróbálták behozni, de nem engedtem, hogy a közgyűlés pártpolitikai csatatér legyen” – felelte arra a kérdésre, hogy előfordult-e már, hogy valamelyik párt központja megpróbálta befolyásolni a helyi képviselőjét a polgármester ellen. Most nem érez hátrányt a kormánytól amiatt, hogy ellenzéki polgármester, de „mindig vannak egyes szereplők, akik öncenzúrát gyakorolnak”. Példaként azt hozta fel, hogy a Kulturális és Innovációs Minisztérium éppen most vonta meg a történelmi karnevál 10-20 milliós támogatását, amit minden évben meg szoktak kapni.
„Ugyanakkor januárban itt volt Lázár János, aki kétmilliárd forintnyi útfejlesztésre tett ígéretet. Nyilván közutakat újítanak fel, tehát Lázár minisztériumához tartozó fejlesztésről van szó, de ilyen bejelentés nem volt az elmúlt öt évben” – tette hozzá.
Azt is megemlítette, hogy jelenleg kétciklusosra tervezi a polgármesteri munkáját, vagyis ez a második lesz az utolsó. „Nem tudom megmondani, mi az, ami ettől a véleményemtől el tudna téríteni. Egyelőre dolgozok, és legkésőbb az országgyűlési választás után végleges döntést hozok.”
Azt is mondta, hogy „a Haladás VSE megkapta azt a támogatást, amit korábban is megkapott”, ami 250 milliós szakmai működési támogatás és körülbelül 370 millió a létesítmény fenntartására. „És érkezett még 100 millió tiszta pénz, ami korábban nem járt a klubnak. Ez az összeg ment a konszolidációra. A város pedig adott azóta 30 milliót az egyesületnek” – jelezte. Azt mondta, ő bízik benne, hogy a Haladás marad az NB III.-ban, de ha nem, a stadion a focicsapat nélkül is működik.