Még szigorúbb drogtörvényt hozott a parlament, mostantól csak az mehet elterelésre, aki feldobja a dílerét

Még szigorúbb drogtörvényt hozott a parlament, mostantól csak az mehet elterelésre, aki feldobja a dílerét
Képviselők a parlament plenáris ülésén 2025. április 29-én – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

1164

A fideszes többségű Országgyűlés kedd délelőtt 144 igen és 20 nem szavazattal, 12 tartózkodás mellett elfogadta az új drogtörvényt, amelynek értelmében a jövőben csak az mehet elterelésre, aki elmondja a hatóságoknak, hogy kitől és milyen körülmények között vette a kábítószert. Azaz akkor kerülheti el a drogfogyasztó a büntetést, ha feldobja a dílerét.

A Horváth László drogügyi kormánybiztos által benyújtott javaslat indoklása szerint az elterelés „igénybevételével járó felelősség- és büntetéscsökkenés a továbbiakban ne ösztönözzön az illegális szerek büntetőjogi következmények nélküli fogyasztására”. Magyarán azt várják a szigorítástól, hogy kevesebben fognak drogozni. Az is változik, hogy a drogfogyasztók mostantól legfeljebb két alkalommal élhetnek az eltereléssel, korábban erre kétévente volt lehetőség. Az is szerepel az elfogadott javaslatban, hogy aki az elterelés reményében hazudik a hatóságoknak, az „hamis vád bűntettét követi el”.

A hat hónapos elterelésre akkor van lehetőség, ha csekély mennyiségű kábítószer birtoklásáról vagy fogyasztásáról van szó. Tipikusan ilyen eset, amikor mondjuk egy szórakozóhely előtt elkapnak valakit egy spanglival, amiért a 2013 óta hatályos büntető törvénykönyv szerint két év letöltendő börtönbüntetés is lehet a büntetés. Az elterelés tulajdonképpen második esélyt jelent: akik elkövettek valamilyen kisebb kábítószeres bűncselekményt, mentesülhetnek a büntetőeljárás következményei alól. Fontos változás, hogy a javaslat szerint ezentúl az új pszichoaktív anyagok, azaz a dizájnerdrogok használata is bűncselekménynek minősül, míg korábban csak szabálysértés volt. Ennek nyomán a dizájnerdrogok használói is mehetnek majd elterelésre, amire eddig nem volt lehetőség.

A jelenleg hatályos magyar szabályozás eddig is Európa legszigorúbb drogtörvényének számított. Ezt szigorította még tovább a kedden elfogadott javaslat. Emberölésnél súlyosbító tényező lesz, ha valaki kábítószert fogyasztott a bűncselekmény elkövetése előtt. Alapesetben 5-től 15 évig terjedő szabadságvesztés a büntetés, ez mostantól 10-től 20 évig terjedő vagy akár életfogytig tartó szabadságvesztés lehet is.

Ugyanez vonatkozik majd a testi sértések elkövetésére is. A könnyű testi sértésnél most alapesetben 2 év, súlyos testi sértésnél pedig 3 év a maximálisan kiszabható büntetés. A jövőben könnyű testi sértés esetén 3 évig terjedő szabadságvesztést, súlyos testi sértés esetén 1-től 5 évig terjedő szabadságvesztést is kiszabhatnak az elkövetőre, ha drogozott.

Ugyancsak súlyosabb büntetés szabható ki, ha valaki amiatt követ el egy bűncselekményt, hogy a megszerzett anyagi javakat kábítószerre költhesse. Ez alapján rablásért 5–10 év, kifosztásért 2–8 év, lopásért pedig akár 3 év is adható lesz. Az is szigorítás, hogy a jövőben nem bocsátható feltételes szabadságra, aki „a kábítószer-kereskedelem bűncselekményt különös visszaesőként követte el”.

Az eredeti törvényjavaslat kiegészült egy olyan módosítással, amely szerint a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmény elkövetőjét jóvátételi munkára kötelezheti egy adott közösség vagy települési önkormányzat. „Az elítélt a bűncselekmény elkövetésével a társadalom egésze részére okozott sérelem helyreállítása érdekében – a reintegrációs tevékenység részeként – egy adott közösség, a települési önkormányzat részére jóvátételi munka végzésével rendezi a társadalom irányában fennálló tartozását.”

Szintén új elem az elfogadott törvényjavaslatban, hogy a rendőrség hozzáférhetetlenné tehet bármilyen „elektronikus hírközlő hálózat útján közzétett adatot”, aminek segítségével kábítószert lehet beszerezni külföldről. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a rendőrség leszedetheti azokat az oldalakat, amiken keresztül drogot lehet rendelni Magyarországra.

Horváth László (jobbra) drogügyi kormánybiztos a parlamenti szavazáson 2025. április 29-én – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Horváth László (jobbra) drogügyi kormánybiztos a parlamenti szavazáson 2025. április 29-én – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

Az új drogtörvény kibővíti az úgynevezett közbiztonsági őrizet intézményét: a rendőrség ezentúl legfeljebb 72 órára őrizetbe veheti „az önmagát vagy mást veszélyeztető állapotban lévő, vagy magatehetetlen személyt”, ha az „az érintett személy élete, testi épsége, egészsége vagy a közbiztonság megőrzése érdekében szükséges”. Ide tartozik, ha adott személy „másokat súlyosan zaklató vagy a köznyugalmat más módon súlyosan sértő magatartást tanúsított” vagy nem működött együtt az egészségügyi személyzettel. Az elrendelt közbiztonsági őrizetet rendőrségi fogdán, kijózanító állomáson vagy egészségügyi intézetben kell végrehajtani.

További fontos elemek az új drogtörvényben:

  • A kábítószer-kereskedők kitilthatók lesznek az ország bizonyos részeiről.
  • Minden olyan jármű, ingatlan, berendezés és eszköz elkobozható lesz, amit kábítószer vagy új pszichoaktív anyag kereskedelme során használtak.
  • Akár egy évre is bezárathatják majd azokat az üzleteket, amiknek valamilyen formában közük volt kábítószer-kereskedelemhez, a kábítószer készítésének elősegítéséhez vagy a tudatmódosító anyaggal visszaéléshez. Ehhez az kell, hogy egy éven belül legalább kétszer induljon büntetőeljárás az előbb felsoroltak miatt. A bezáratott üzletekre ki kell majd írni a bezárás tényét és annak okát is.
  • A jövőben az orvosnak értesíteni kell a szülőket, ha a kiskorú gyerek drogot fogyasztott.

Orbán Viktor a február 22-i évértékelő beszédében hirdetett hajtóvadászatot a kábítószer-kereskedők ellen, de hamar kiderült, hogy a kormány drogellenes háborúja a fogyasztókat is komolyan érinti, az elmúlt hetekben egymást érték a rendőrségi razziák. A feladattal Horváth Lászlót bízták meg, akit márciusban kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztossá nevezték ki. A drogügyi kormánybiztos március 31-én, egy rendőrségi sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a kormány új drogtörvényt nyújt be, amiről akkor még csak annyit árult el, hogy a jövőben az új pszichoaktív anyagok használata is bűncselekmény lesz.

Horváth arról is beszélt a márciusi sajtótájékoztatón, hogy eddig nagyon eredményes a kormány által meghirdetett drogháború. Elmondása szerint addig több mint száz drogdílert tartóztattak le, emellett pedig csökkent a fogyasztók és az új fogyasztók száma is. Olyan állítása is volt, hogy lényegesen kevesebb drog van forgalomban, miközben három-négyszeresre emelkedett a kábítószer ára, de az nem derült ki a sajtótájékoztatón, mire alapozza ezeket a kijelentéseket. „Néhány hét után nyilvánvaló, hogy lehet eredményt elérni” – jelentette ki akkor a drogügyi kormánybiztos.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!