A kormány pert indít az EU Bírósága ellen a napi egymillió eurós menekültügyi büntetés miatt
A magyar állam pert indít az Európai Unió Bírósága ellen, hogy így támadja meg a testület azon döntését, amely naponta egymillió eurós büntetést szabott ki Magyarországra a menekültügyi szabályok be nem tartása miatt – jelentette be Orbán Viktor belbiztonsági főtanácsadója, Bakondi György szerdán a TV2 Mokka című műsorában.
Az MTI beszámolója szerint Bakondi azt mondta, az Európai Unió számos esetben indított eljárást Magyarország ellen a menekültek miatt, ezek között van az az ügy is, ami miatt naponta egymillió eurós bírságot szabtak ki az országra. Hozzátette, „az EU azt akarta elérni, hogy a migránsok Magyarországon nyújthassák be a menekültkérelmüket, és ne egy másik országban, például Szerbiában”. A miniszterelnök főtanácsadója szerint ebben az ügyben egy lehetősége van a kormánynak: egy nemzetközi ügyvédi iroda segítségével indítanak pert az unió bírósága ellen.
Azt mondta, a „komoly reputációval rendelkező” ügyvédi csapatnak két olyan munkatársa is van, aki korábban a bíróság tagja volt. Bakondi arról is beszélt, hogy 2015-ben Magyarországot súlyosan érintette a migrációs helyzet, „két hónap alatt 400 ezer illegális bevándorló özönlött át a határon”, ezért a kormány nemzetközi példák alapján műszaki akadályrendszer építése, jogi határzár és a rendőri, katonai erők felhasználása mellett döntött.
Az Európai Bizottság a magyar menekültügyi szabályok, köztük a tranzitzónák miatt indított kötelezettségszegési eljárást, ami levelezés után az EU bíróságán kötött ki. A magyar kormány 2020 decemberében elveszítette a pert, és ugyan az Európai Bizottság szerint tett lépéseket, például bezárta a tranzitzónákat, de nem igazította teljesen a magyar szabályokat az ítélethez. Az Európai Unió Bírósága végül tavaly nyáron összesen 200 millió euróra (mostani árfolyamon mintegy 80 milliárd forintra) büntette Magyarországot, amiért a kormány nem tartotta be az uniós menekültügyi szabályokat, ráadásul a büntetés naponta egymillió euróval tovább emelkedik. A büntetésről ebben a cikkben írtunk bővebben.
A magyar kormány hivatalosan tavaly év végén döntött arról, hogy jogi lépéseket kíván tenni az ügyben, ezért a 2025-ös költségvetésből 600 millió forintot elkülönítettek erre a célra. Az Igazságügyi Minisztérium közleményt adott ki arról, hogy a kormány elfogadhatatlannak tartja a bírságot, a 600 millió pedig arra kell, hogy nemzetközi jogi szakértők bevonásával lépjenek. Tuzson Bence igazságügyi miniszter arra kapott megbízást, hogy vizsgálja meg a lehetőségeket, amelyekkel az ítélet következményei elháríthatók lehetnek.