Az erdélyi folyókon keresztül a magyar határ felé tart a parajdi sóbánya elöntése utáni sószennyezés, amely már a Kis-Küküllőben is tömeges halpusztulást okozott. Mircea Fechet román környezetvédelmi miniszter egy csütörtök esti interjúban azt mondta, a magas sókoncentráció péntek este érheti el Nagylakot, és a Maros vízfolyását is érinti, erről értesítik a magyar hatóságokat is – számolt be a Maszol.
„Már megvan a halpusztulás első epizódja. Ez annak a jele, hogy a vízzel rendkívül komoly problémák vannak” – mondta Fechet, hozzátéve, a következő napokban várhatóan tovább fog nőni a víz sótartalma, ami óriási nyomást gyakorol az élőhelyre és úgy tűnik, már a tisztítása sem lehetséges.
A környezetvédelmi miniszter azt is mondta, a parajdi katasztrófa sokkal kevesebb pénzből is megelőzhető lett volna, emberi mulasztás miatt történt: „rossz döntések, a tétlenség következménye, olyan intézkedések elhanyagolásának az eredménye, amelyeket meg lehetett volna oldani a megfelelő időben”. Mircea Fechet a csütörtökön tartott kormányülés után a Transtelex beszámolója alapján azt mondta, bizonyára fejek hullanak majd, akár a sótársaságnál, akár a vízügynél, akár a környezetvédelmi minisztériumnál. Tánczos Barna, az RMDSZ által delegált pénzügyminiszter a vízügy és a sótársaság vezetőinek lemondását követeli.
Szerdán a sószennyezést fékező gátak elbontása után hirtelen megugrott a Kis-Küküllő sókoncentrációja: a parajdi bányavíz a tengernél is sósabbá tette a vizet, emiatt több Maros megyei település vízellátás nélkül maradt. Fülöp Tihamér biológus a Transtelexnek azt mondta, a jelenlegi állapot a 2000-es ciánszennyezésre emlékeztet, amely akkor a Szamost és a Tiszát tarolta le. A sóval teli víztömeg most végigfut a Kis-Küküllőn, és eléri a Nagy-Küküllőt, végül a Marost is, komoly ökológiai és mezőgazdasági károkat okozva.
Megkérdeztük az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) sajtóosztályát, milyen lépésekre készülnek az aktuális helyzetben. Azt írták, megkapták a tájékoztatást a román vízügyi szervektől, „annak érdekében hogy csökkentsék a Nagy-
és Kis-Küküllő vizének sótartalmát a Maros felső vízgyűjtőjén üzemelő víztározókból a rendelkezésre álló készletek erejéig hígító vizet adagolnak”. Mint írták, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság június 5 óta folyamatosan, több helyszínen figyeli a Magyarországra érkező víz minőségét.
„A sókoncentráció jelenleg stagnál és alacsonyabb a megengedett határértéknél. Az érintett gazdálkodókat értesítettük a kialakult helyzetről, az öntözőrendszereinket pedig maximális kapacitásra töltöttük fel. Amennyiben a Maros vízében a megengedettnél magasabb értékek mérünk, korlátozzuk az öntözővíz-szolgáltatást, és erről természetesen a gazdákat is értesítjük” – írta a Telexnek küldött válaszában az OVF.
A kialakult helyzettel kapcsolatban megkerestük a Nagy István vezette Agrárminisztérium sajtóosztályát is, amint választ kapunk, beszámolunk róla.
Cikkünk frissült az Országos Vízügyi Főigazgatóság válaszával.