Június 28-án a főváros rendezi meg a Budapesti Büszkeség menetét

7679

Június 28-án a fővárosi önkormányzat a Szivárvány Misszió Alapítvánnyal közösen rendezi meg a Budapesti Büszkeség nevű rendezvényt – jelentette be Karácsony Gergely főpolgármester hétfő délután.

A főpolgármester szerint Budapest ezzel a rendezvénnyel feléleszti azt a korábbi hagyományt, amivel minden év júniusában – a szovjet csapatok kivonulására is emlékezve – szabadságünnepet tart a város. Az idei budapesti szabadságünnep a Budapesti Büszkeség címet kapta. Karácsony hozzátette, hogy számos külföldi vendég (európai fővárosok főpolgármesterei, EU-s tagállamok kormányainak tagjai, EP-képviselők) jelezték már a részvételüket.

Karácsony azt mondta, hogy a Budapesti Büszkeség a hatályos jogszabályoknak megfelelő önkormányzati rendezvény lesz , ami a szabadságért és a jogegyenlőségért áll ki. A június 28-i esemény pontos részleteit a következő napokban közlik a szervezők. A főpolgármester szerint a Budapesti Büszkeség üzenete egyértelmű:

  • Az emberi méltóság elidegeníthetetlen joga mindenkit megillet.
  • Budapesten senki nem szenvedhet hátrányt amiatt, amiben hisz, ahová született és végképp nem azért, hogy kit szeret.
  • Budapesten a másik ember szabadsága éppoly fontos, mint a sajátunk.
  • Budapest büszke a sokszínűségére, amit értéknek tekint, így az immár 30 éves Budapest Pride eseményt.
  • A szabadságot, a szerelmet és a Budapest Pride-ot sem lehet betiltani.

Hegedűs Máté, a Budapest Pride szóvivője azt mondta: „Alkotmányos jogunk békésen összegyűlni, együtt lenni, és felvonulni az emberi méltóságunkért, az alapvető jogainkért, és ezt is fogjuk tenni június 28-án, bátran, önazonosan, megszervezve a közösségünket. Ez a küzdelem nemcsak az LMBTQ-közösségé, hanem mindenkié. Budapesttel együtt megvédjük magunkat, és azokat is, akik most félnek, akik most hallgatnak, akik most veszélyben vannak: a civil társadalmat, a magyar állampolgárokat.”

Karácsony Gergely hétvégén részt vett és beszédet is mondott a bécsi Pride-on. A főpolgármester arról beszélt, hogy a magyar kormánya korlátozza az állampolgárok alapvető jogait, és be akarja tiltani a Budapest Pride-ot, de hozzátette: Magyarország nem azonos a kormányával.

Tiltják, mégis megtartanák

Az idei Budapest Pride-ot június elején nyitották meg. Bár az Országgyűlés március 18-án elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely a gyermekvédelemre hivatkozva betiltaná a Pride felvonulást, a szervezők ennek ellenére azt tervezik, hogy június 28-án megtartják az idén 30. évfordulóját ünneplő eseményt. Az új szabályozás szerint tilos olyan rendezvényt tartani, ami „népszerűsíti a homoszexualitást”, és a szervezők, illetve a résztvevők akár 200 ezer forintos bírságra is számíthatnak.

Múlt pénteken a rendőrség harmadjára is megtiltott egy június 28-ra tervezett budapesti szivárványos felvonulást. A rendezvényt korábban már kétszer is elutasították, de a bíróság mindkét tiltó határozatot érvénytelenítette, és új eljárásra kötelezte a rendőrséget. A rendőrség azzal indokolta a tiltást, hogy szerintük a bejelentett esemény valójában a Budapest Pride lehet, vagy akár menet közben is „átalakulhat” azzá. Emellett arra hivatkoztak, hogy 18 éven aluliak is találkozhatnak olyan tartalmakkal, amiket tilt a gyermekvédelmi törvény.

Az elmúlt hetekben vezető fideszes politikusok tettek egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat a Pride-ról. Tuzson Bence igazságügyi miniszter először azt javasolta, hogy az idei felvonulást a budapesti belváros helyett a Kincsem Parkban tartsák. Lázár János építési és közlekedési miniszter szerint ez túl megengedő lenne. „Ezért aztán nem lesz Pride az Andrássyn, nem lesz Pride a Puskásban, és remélem, a lovak érdekében, nem lesz Pride a Kincsem Parkban sem” – mondta. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a legutóbbi kormányinfón azt mondta, nem szexuális kisebbségek ellen szól a törvény, hanem a gyerekek védelméről. És arról is beszélt, hogy a Kincsem Parkban is ki lehet fejezni az egyenjogúságot. Lázár később, a berettyújfalui fórumán már úgy fogalmazott: ne csináljunk magunkból hülyét azzal, hogy hoztunk egy törvényt, és nem hajtjuk végre.

Orbán Viktor miniszterelnök egy szerdai, zárt körű előadáson pedig azt fejtegette, hogy azért van betiltva a Pride, mert az nem egy véleménynyilvánító demonstráció, hanem parádé.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!