Napokon belül bemutatja listavezetőit a Kutyapárt, Kovács Gergely tuti nem lesz köztük

Június 27-én mutatja be az országgyűlési választási listavezetőit a Magyar Kétfarkú Kutya Párt, pontosabban a lista első 10-15 helyén szereplő embereit. A párt egyik társelnöke, Kovács Gergely ezen biztosan nem lesz rajta – erről beszélt Nagy Dávid pártigazgató és Neulinger Ágnes, a párt szakpolitikusa a hétfői háttérbeszélgetésén.
Kovács Gergely nem indulása annyiból nem is meglepő, hogy többször több helyen elmondta, hogy nem akar beülni a parlamentbe 2026 után, mert Hegyvidék polgármestere akar maradni. Azt is bejelentette már, hogy egyéniben sem fog indulni a XII. kerületi választókörzetben, ahol amúgy Magyar Péter akar indulni.
A Kutyapártból a két társelnökön (Kovács Gergely és Döme Zsuzsanna, Ferencváros alpolgármestere) kívül még Nagy Dávid szerepel többet a nyilvánosságban, ő most azt mondta: olyat nem akarnak, hogy húzóarcok vezessék a listát, akik aztán nem ülnek be a parlamentbe. A listájukat azok fogják vezetni, akikre „a pártnak igénye van”, ő maga pedig valószínűleg ott lesz a lista első öt jelöltje között, de az sem kizárt, hogy a legelső helyen lesz majd, mert „alapvetően van erre igény”.
A párt alapvetően a listás bejutásra megy rá, de legalább 71 egyéni választókörzetben mindenképp el kell indulniuk. Ennyiben is terveznek indulni, plusz 10-20 százalék, de az nem céljuk, hogy mind a 106 körzetben elinduljanak, mert „azt nem tartják indokoltnak”.
Saját belsős embereket akarnak egyéni jelölteknek kiválasztani, nem pedig külsősöket. „Nem látom jónak becsatornázni a múltat” – mondta a pártigazgató arra a kérdésre, hogy az eltűnés határán billegő pártokból áthoznának-e politikusokat magukhoz. Mondjuk ezek az emberek nem is keresték a Kutyapártot. Egyedül Hadházy Ákossal volt valamiféle beszélgetésük, de még az ő ügye sem eldöntött kérdés. A Kutyapárt mindenesetre Budapesten az összes választókerületben tervez elindulni, azokban is, ahol 2022-ben ellenzéki győzelem volt.
Közben szerintük „rengeteg új ember” csatlakozik a párthoz. Állításuk szerint azokból is jönnek hozzájuk vissza, akik tavaly a Tisza Párthoz mentek át. Tóth Imre „Brutit” is várják vissza a pártba, aki szintén elköszönt tőlük, és egy Tisza-szigetet alapított Debrecenben.
A Kutyapárt azt már áprilisban bejelentette, hogy mindenképp önállóan indul a 2026-os országgyűlési választáson, miután Magyar Péter nem akar vele együttműködni. Annyira nagyon nem lepődtek meg ezen, mert a Tisza Párt elnöke a kezdetektől fogva azt mondja, hogy senkivel sem akarnak együttműködni. A Kutyapárt szerint azért van még olyan 5-10 százalék Magyarországon, aki nem jobboldali, és esetleg rájuk szavazna. A céljuk az, hogy 2026-ban bekerüljenek a parlamentbe.
A pártban most azzal számolnak, hogy az országgyűlési választáson ellenzéki győzelem lesz (tehát hogy a Tisza fog nyerni), ők pedig országosan is a „konstruktív ellenzékiséget” vihetik majd, ahogy szerintük azt most a fővárosban is teszik.
Nagy Dávid szerint nekik az a fontos, hogy az aktuálpolitizálás mellett „a cselekvőképességet se veszítse el a párt”, szóval hogy legyenek konkrét cselekvési terveik, például a klímakatasztrófa, a szegénység vagy a szociális válság ellen. Ezek majd a választási programjukban is szerepelni fognak. Közben pedig ki akarnak állni az emberi jogok mellett, a Pride betiltása vagy épp az ellehetetlenítési törvény ellen, „akárki is nevezi azokat gumicsontnak” – ezzel Nagy feltehetően Magyar Péterre utalt. „Vállalni kell Magyarország jobb lelkiismeretét” – mondta erről a pártigazgató. Emellett vidéki és erdélyi turnét is terveznek.
Azt szerinte is gondot jelenthet nekik, hogy „nehezen kerül le a viccpárti bélyeg”. Közben viszont a párt tavasszal azt is bejelentette, hogy Kovács Gergely kutyája, Kutyika Kutyi lesz a miniszterelnök-jelöltjük – aki egyébként már 2022-ben is a jelöltjük volt. Nagy Dávid erre az ellentmondásra azt mondta, ők nem akarják azt csinálni, amit a többi kisebb párt csinált korábban, hogy a listavezetőjüket tették meg miniszterelnök-jelöltnek.
A Republikon friss felmérése szerint a Kutyapárt májusban erősödött, megelőzve a DK-t átvette a negyedik helyet a szimpátiaversenyben – így tehát a Tisza, a Fidesz és a Mi Hazánk után a Kutyapárt jön. A teljes népesség körében 2 százalékpontot erősödött a párt, 5 százalékra, a pártválasztók körében 4 százalékponttal növelte támogatottságát, 7 százalékra. A biztos szavazó pártválasztók 6 százaléka voksolna a Kutyapártra, így jelenleg bejutna a parlamentbe.
Gyakran hangoztatott kijelentés, hogy a kis ellenzéki pártok indulása 2026-ban a Fidesznek kedvezne. Ez a cikk megpróbált választ adni arra, hogy ebben mennyi igazság van.