A kormánymédia azzal vádolja az MTA-t, hogy ChatGPT-vel írták a biológiai állásfoglalást, de az Akadémia biológusa szerint a Magyar Nemzet egy vicclap
A Magyar Nemzet kedden azt írta, hogy kiszivárgott hozzájuk a levelezés, ami elindította a folyamatot, aminek végén a Magyar Tudományos Akadémia Biológiai Osztálya állásfoglalást közölt az Alaptörvény 15. módosítása ellen.
Ez az a módosítás, ami az Alaptörvénybe fektette, hogy csak két nem létezik, a férfi és a nő. Ez azonban biológiailag, tudományosan egyszerűen nem igaz, a Biológiai Osztály ezért adta ki állásfoglalását.
A Magyar Nemzet által kiadott levélben Szathmáry Eörs Széchenyi-díjas evolúcióbiológus, az MTA rendes tagja azt írja, hogy bekerül valami az Alaptörvénybe, ami „színtiszta baromság”, ezért azt gondolja, hogy a kérdésben érintett szakmai testületnek meg kell szólalnia. Ezek után csatolt egy dokumentumot, amiben egy olyan összefoglaló állt, amit a ChatGPT o1-es verziójával, azaz a speciális érvelésre valóval írt.
„Ludas Matyi már nincs, de van helyette Magyar Nemzet”
– mondta a Telexnek Szathmáry, hozzátéve, hogy nem keresték meg a laptól. Egyrészt szerinte a lap úgy fogalmaz, mintha az egész állásfoglalást a mesterséges intelligencia írta volna, másrészt a Magyar Nemzet úgy mutatta be, mintha évek óta nem dolgozna a szakterületén, csak – ahogy a lap fogalmaz – „a kormány kritizálásával van elfoglalva”. A biológus publikációinak teljes listáját itt megtalálja.
Szathmáry elmondása szerint a Biológiai Osztály már a módosítás elfogadása előtt ki akart adni egy állásfoglalást, de ez időhiány miatt meghiúsult. Ennek ellenére két hónapig dolgoztak a végső szövegen, amit a tudósok írtak, és nem a ChatGPT, és amit a hetek alatt többször is átírtak. „Mivel sietni kellett, és kíváncsi voltam, hogy reagálnak a kollégák a felvetésre, az MI-vel írattam egy összefoglalót a témában” – mondta.
Azonban megjegyezte, hogy csak egy gyors összegzést kért arról, hogy mi a tudomány jelenlegi állása a biológiai nemekről és az interszexuális variációkról. Így nem lehet állítani, hogy bármi az MI ötlete lett volna, hiszen a kérdést ő tette fel a ChatGPT-nek, ami csak összegezte az interneten talált információt. „Ennyi erővel egy tankönyvből is kimásolhattam volna” – tette hozzá.
„Ez egy szakmai, biológiai érveken alapuló állásfoglalás, és végzetes hibának tartom, hogy tudományos szempontból baromság kerüljön az Alaptörvénybe”
– jelentette ki Szathmáry.
Magyarország 38 vezető biológusa 92 százalékos többséggel fogadta el azt az írást, amiben arra hoznak tudományos érveket, hogy miért pontatlan a Fidesz–KDNP többség által Alaptörvénybe foglalt állítás. „Az emberek egy nem elhanyagolható hányada olyan kromoszomális vagy anatómiai jellemzőkkel születik és/vagy fejlődik, amelyek tehát egyértelműen nem felelnek meg a »férfi« vagy »nő« hagyományos meghatározásának” – fogalmaznak.
„Az ilyen köztes nemi jellegekkel jellemezhető »interszex« állapotok közé tartoznak olyan változatok, mint a teljes androgén-érzéketlenség szindróma (CAIS), a Klinefelter-szindróma (XXY), a Turner-szindróma (X0) és mások.”