Nagy Márton minisztériuma vizsgálja Budapest jogvédelmét, akár fellebbezhetnek is ez ellen

1940

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint nem a szolidaritási hozzájárulás, hanem a felelőtlen gazdálkodása viszi csődbe a fővárost – így reagált a miniszter arra a hírre, hogy a bíróság helyt adott a főváros azonnali jogvédelmi kérelmének, ennek értelmében a Magyar Államkincstár őszig biztosan nem szedheti be a szolidaritási hozzájárulást a fővárostól.

Nagy Márton a Facebook-oldalán arra hívta fel a “kedves főpolgármester” figyelmét, hogy 2019 óta 164 milliárd forintról 322 milliárd forintra emelkedett Budapest iparűzési adóbevétele. “Ez alatt a szolidaritási hozzájárulás 10 milliárdról 89 milliárd forintra emelkedett, miközben a működési támogatás 26 milliárdról 43,5 milliárd forint felé nőtt. Ha mindent összevetek, 2025-ben az Ön zsebében 93 milliárddal több van, mint 2019-ben volt” – írta a Karácsony Gergelynek címzett bejegyzésében a nemzetgazdasági miniszter.

Nagy Márton állítása szerint a főváros “félrevezette a törvényszéket”, mert hibásan mutatták be a helyi iparűzési adó emelkedését. "Az ítéletben az szerepel, hogy 2025. június közepéig 20-30 milliárd forintnyi iparűzési adóbevételre tesz szert a főváros, ami nem igaz. Az NGM tényadatai szerint május végéig már 135 milliárd forint folyt be a főváros számára iparűzési adó formájában. "A bíróság továbbá nem vizsgálta, hogy Rákosrendező kifizetése miként járult hozzá a főváros csődjéhez" – tette hozzá a miniszter.

Nagy Márton megjegyezte, vizsgálják a Fővárosi Törvényszék ítéletét, és ez után döntenek a lehetséges lépésekről, akár a fellebbezésről is. “A fővárost nem a szolidaritási hozzájárulás, hanem mint az az adatokból is látszik, a főváros felelőtlen gazdálkodása viszi csődbe”

– állította a miniszter.

Nagy Márton bejegyzésére reagált a főpolgármester, Karácsony a Facebook-oldalán azt írta: “Nagy Márton miniszter eddig két fontos megjegyzéssel vetette észre magát Budapest ügyében. Az egyik, hogy Rákosrendező kapcsán a város nem élhet elővásárlási jogával. Hát, ez nem jött be. A másik, hogy inkasszó ügyében nem lehet jogvédelmet gyakorolni. Hát, ez sem jött be. Igaz, az inflációt, a gazdasági növekedést, a költségvetési hiányt sem találta el, miért pont ezt sikerülne.”

A Fővárosi Törvényszék kedden jelentette be, hogy a szolidaritási hozzájárulás ügyében a fővárosnak kedvező ítélet született. A bíróság döntése szerint „a helyi önkormányzatok között is speciális helyzetben lévő, közfeladatainak teljesítése körében több millió lakos ellátásáért felelő felperes a beszedési megbízás teljesülése esetén – likviditásának ellehetetlenülése okán – ezen feladatainak ellátására képtelenné válik”. Egyúttal elrendelték, hogy alperesként a Magyar Államkincstár fizesse vissza kamataival együtt a főváros számlájáról májusban inkasszált 10,2 milliárd forintot.

A törvényszék döntésére Karácsony úgy reagált, hogy a főváros pénzügyi helyzete továbbra is kritikus, de most nyertek négy hónapot, hogy ezt rendezzék, addig is biztonságban vannak a budapesti közszolgáltatások.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!