Megkapta a bontási engedélyt a Körszálló, a torony háromnegyedét elbonthatják

350

Megszületett a Körszálló bontási és építési engedélye május végén, a 24.hu-hoz eljutott dokumentum szerint a torony háromnegyedét elbontják majd, a megmaradt részek átalakulnak, a belsőépítészetből pedig nem marad semmi.

Tavaly ősszel derült ki, hogy statikai okok miatt elbontják, majd – az akkori hírek alapján – majdnem eredeti formájában visszaépítik a Budapest Hotelt, más néven Körszállót. Az épület tulajdonosa, a Garancsi István cégcsoportjához tartozó Market Asset Management Zrt. tavaly ősszel azt írta a Portfoliónak, hogy a bontásról szóló terv egyelőre csak koncepció, 2025-ben lesz végleges döntés az átalakításról.

A 24.hu-hoz eljutott mostani engedély szerint a torony épületrészt egészen a negyedik emeletig visszabontják majd. Annak ellenére is, hogy a kerület polgármestere, Őrsi Gergely korábban azt mondta, információi szerint csak az épület felső, három-négy szintjét bontják majd le és építik újra.

Az épületben az újranyitáskor hatvan lakás (korábban 47-ről volt szó) lesz, emellett három kereskedelmi, négy iroda-, illetve egy fitnesz- és wellnessegység lesz, a három helyett pedig hét lift lesz benne. A három-, illetve négyemeletes lepényépület is teljesen átalakul, ide napozóterasz és medence is kerül. A kilépőerkélyeket meghagyják, annak ellenére is, hogy az Országos Építészeti Tervtanács korábban ezek elhagyását javasolta.

Forrás: KÖZTI
Forrás: KÖZTI

A zöld felületű mélygarázsban 146 autónak lesz hely. A torony a dokumentumok szerint a mostanihoz hasonlóan 63,6 méteres lesz, ebbe valószínűleg beleszámít az a cowboykalap-szerűség is, amit az épület a tetejére kap a látványterv szerint.

A dokumentumból kiderül továbbá az is, hogy a földszintről induló eredeti csigalépcső „az új funkciónak nem megfelelő helyen van, ezért elbontásra kerül”. A belső kiegészítő elemeket a beruházó a Kiscelli Múzeumnak vagy a Magyar Építészeti Múzeumnak adná. Az engedély hatéves időtartamra szól, de a beruházó korábban jelezte: már 2027-ben megnyitná az épületet.

A Körszálló bontása miatt áprilisban neves építészek adtak ki tiltakozásul közös nyilatkozatot. Az építészek szerint az elmúlt öt évben a hatvanas-hetvenes évek legnemesebb késő modern épületei, Virág Csaba, Jánossy György és Laczkovics László, Pintér Béla és Szende László, Nánási Sándor alkotásai, a Magyar Rádió egykori székháza sorra váltak erőszakos bontás áldozatává. Tima Zoltán, a Körszálló tervezett újjáépítésének felelős tervezője erre azt reagálta, hogy az épület esetében nemcsak bontási, hanem újjáépítési tervekről is van szó.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!