„A szövegkörnyezetéből kiragadott szavak, félmondatok, vagy az élő adás hevületében elhangzott szerencsétlen utalások valóban adhatnak okot félreértésre, sőt akár haragra is. Ha poénjaimmal akaratom ellenére bárkit megsértettem vagy megbántottam, attól elnézést és bocsánatot kérek.”
– írta ki csütörtökön a Facebookra Aranyosi Péter humorista. Hozzátette: „Ezekben a feszült időkben remélem, hogy szavaimmal sikerül hozzájárulnom a társadalmi béke és a köznyugalom helyreállításához.”
Aranyosi egy májusi, a Partizánnak adott interjúban „dakotáknak” nevezte a romákat, akik közül régen Miskolcon szerinte sokan tetvesek voltak. A kijelentésért később Gulyás Márton műsorvezető elnézést kért. Erre azután került sor, hogy a Roma Sajtóközpont sérelmezte a humorista mondatait.
Aranyosi kijelentése nagy vihart kavart, a kormánypárti média és kormánypárti szereplők őt és a Partizánt is támadni kezdték. Az MTVA a kijelentése miatt visszavonta a 2017-ben neki ítélt Karinthy-gyűrűt.
„Aranyosi Péter humorista az elmúlt időszakban többször is olyan kijelentéseket tett nyilvánosan, amelyek nemcsak ízléstelenek és kirekesztőek voltak, de súlyosan sértették egyes nemzetiségek és népcsoportok méltóságát. Megnyilvánulásai alkalmasak voltak gyűlölet szítására, az előítéletek erősítésére – mindezt a humor köntösébe bújtatva” – írták a döntés okáról.
A döntésre Aranyosi először egy szovjet viccel reagált, majd a Telexnek azt mondta: „A szövegkörnyezetükből kiragadott félmondatokkal és szavakkal kampányolnak, de ez a kampány nem rólam szól. Elég nagy bajban lehet a világ, ha már a humoristákat ekézik vagy vegzálják”
Aranyosi most Facebook-posztjában kicsit más hangnemet ütött meg, és azt írta: „Csendben figyelem a hetek óta tartó negatív hírverést. Két hete az egyik magán televíziós csatorna öt emberrel és három kamerával letámadott. Ott jeleztem, hogy nagyon szívesen elmegyek a stúdiójukba egy élő beszélgetésre. Természetesen azóta sem keresett meg senki. Ezzel szemben napi szinten születnek rólam lejárató cikkek és videók.
Én humorista vagyok, nem politikus. A humor természete, hogy felnagyít, kifiguráz, nevetségessé tesz, görbe tükröt tart – nemcsak a társadalmi eseményeknek, hanem az emberi természetnek is. Az önirónia révén pedig magát a humoristát sem kíméli.”