Átvilágítási szakértőt nevezett ki Navracsics, hogy kiderüljön, ki a felelős Budapest csődközeli helyzetéért

„Mellébeszélés helyett a kormány a tényeket kívánja látni Budapesten” – mondta csütörtöki sajtótájékoztatóján Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium miniszterhelyettese a kormány és a főváros tárgyalása után, amit Budapest csődközeli helyzete miatt folytattak. Latorcai bejelentette, hogy Navracsics Tibor miniszter
felkérte Domokos Lászlót, az Állami Számvevőszék korábbi elnökét „átvilágítási szakértőnek”. Domokos a csütörtöki kormány-főváros egyeztetésen már részt is vett.
Latorcai arról beszélt, hogy a mai tárgyaláson rögzítésre került, hogy a bírósági ítéletnek megfelelően a Magyar Államkincstár visszautalta Budapestnek a szolidaritási hozzájárulás legutóbbi, 10 milliárdos részletét. „Hasonlóan példás hozzáállást várunk el a Fővárosi Önkormányzattól” – mondta.
Latorcai megismételte, hogy a kormány nem ért egyet a bírósági ítélettel, ezért fellebbeznek ellene. A Fővárosi Törvényszék keddi ítélete szerint az államkincstár korábban jogtalanul emelte le a főváros pénzét szolidaritási hozzájárulás címén, ezért elrendelték, hogy az államkincstár kamatostul fizesse vissza Budapestnek ezt a 10,2 milliárd forintot. Emellett a bíróság a főváros azonnali jogvédelmi kérelmének is helyt adott. A miniszterhelyettes szerint Karácsony Gergelyék számos ponton félrevezették a bíróságot.
Latorcai Csaba arról is beszélt, hogy a csődközeli helyzet nem hárult el, szerinte ahhoz, hogy ebből „kikecmeregjenek”, először egy törvényes költségvetésre lenne szükség. A miniszterhelyettes elmondta, Karácsonyék azt ígérték nekik, hogy jövő héten ezt megpróbálják teljesíteni. Továbbra is szükségesnek tartják feltárni, hogy mi vezetett a csődközeli helyzethez, ezért neveznek ki átvilágítási szakértőt. Tudni akarják, hova tűnt a Tarlós István által otthagyott 200 milliárd forint, és „hova folyik a több mint 300 milliárd forintos iparűzési adó bevétel”.
„Bízunk benne, elnök úr mihamarabb kideríti, hogy hova ment el Budapest pénze. A magyar kormány nem akarja egy feneketlen kútba önteni az adófizetők pénzét”
– fogalmazott Latorcai. Hozzátette: mindezek ellenére segíteni szeretnének, szerinte nem fordulhat elő, hogy a főváros egyetlen fontos feladata, a közösségi közlekedés biztosítása ellátatlan maradjon. Áttekintik majd a budapesti a közösségi közlekedés finanszírozását is. A kormány és a főváros közti tárgyalás következő időpontja egyelőre nincs meg, de a miniszterhelyettes reméli, hogy még a nyáron ismét asztalhoz tudnak ülni.
Arról, hogy a főváros vezetése szerint „hova tűnt” a Tarlós István által hátrahagyott 200 milliárd forintos tartalék, és mire megy el Budapest pénze, itt írtunk bővebben is.
A főváros nehéz pénzügyi helyzete miatt azután ültek le a felek, hogy Karácsony Gergely főpolgármester május végén bejelentette: hiába a folyamatban lévő pereik miatt kért azonnali jogvédelem, az Államkincstár, szerinte törvénytelenül, leemelte a fővárosra idén kirótt 89 milliárdos szolidaritási adó újabb, 10,2 milliárd forintos részletét a főváros számlájáról. Elkezdtek „drámai forgatókönyvekre” készülni a fővárosi közszolgáltatási cégeinél. Budapest azóta megkapta az azonnali jogvédelmet a bíróságtól, a Magyar Államkincstár vissza is utalta a szolidaritási hozzájárulás utolsó, 10 milliárdos részletét számlájukra. Azonban a főváros vezetése szerint ez önmagában nem oldja meg a problémáikat, a nyarat viszont kisebb módosításokkal túlélik.
Gulyás Gergely a szerdai kormányinfón jelezte, hogy fellebbezni fognak a bíróság döntése ellen. A kormány és a Fidesz álláspontja szerint akkora bajban nem lehet Budapest, amennyiben meg tudtak venni „50 milliárd forintért egy szeméttelepet”. Ezzel Rákosrendezőre utalnak, azt azonban nem teszik hozzá, hogy a fővárosnak egyelőre csak az első, 12 milliárd forintos részletet kellett kifizetnie, ráadásul valójában Budapest egyik cége, a BKM állta a költségeket. Ennek ellenére a miniszter szerdán arról beszélt, hogy
a kormány szívesen segít a fővárosnak, és szerinte Karácsony Gergely elfogadta a kormány feltételeit.
„A kormány viszont továbbra is szeretne választ kapni arra, hogy miért kér a főváros működésre 50 milliárd forintot, miközben kötelezettséget vállalt egy 50 milliárd forintos telekvásárlásra, de a kormány álláspontja az, hogy a főváros működőképességét fent kell tartani” – tette hozzá.
Gulyás szerdán azt is mondta: az, hogy a főpolgármester elment a bécsi Pride-ra, most meg Budapesten szervezne egyet, nem csak anyagi kérdéseket vet fel. Szerinte azért olyan nagy bajban mégsem lehet Budapest, ha a főpolgármester megengedheti magának, hogy rövid időn belül két-három Pride-on is részt vegyen.