Botka ellen szavaztak a saját képviselői, a polgármester szerint a szegedi választók ezt még meg fogják „köszönni” nekik

Botka ellen szavaztak a saját képviselői, a polgármester szerint a szegedi választók ezt még meg fogják „köszönni” nekik
A szegedi Városháza épülete 2020 februárjában – Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder

327

„Tessék mondani” – szólt kissé számonkérő hangnemben Botka László a péntek délelőtti szegedi közgyűlésben, miután megnyitotta a vitát a vele egy közösségben politizáló Molnár Zoltán és Tóth Károly egyéni képviselői indítványáról. Ám a javaslathoz végül nem szólt hozzá senki.

A szegedi polgármester ezután – törvényi kötelezettségének eleget téve – a beterjesztés magyarázataként megemlítette, minden évben július 1-jével módosítani kell a polgármesterek fizetését az előző évi KSH-átlagbér emelkedésével megegyezően, ami idén 13 százalék lesz. Ez egy központi törvény alapján történik, a közgyűlésnek nincs mozgástere. A képviselők költségkerete viszont még helyi hatáskör, ezt módosították volna úgy a javaslattal, hogy a rászorulóknak irányították volna át a képviselők fizetésemelését. A beterjesztés azonban nem ment át.

Sok volt a tartózkodó képviselő a szegedi polgármester mögött álló Összefogás Szegedért Frakcióban is a témában, a szintén tartózkodó momentumos képviselő, Mihálik Edvin szerint nincs feszültség, csupán demokratikus folyamatok zajlanak.

A polgármester a közgyűlés előtt többek között azzal indokolta a módosítás szükségességét, hogy „ha nem nyúlunk a rendelethez, a mostani ciklus végére a 29 fős közgyűlés bérköltsége 800 millió forint lenne” a polgármesteri fizetéshez kötött képviselői bérek miatt. A képviselői bértömeg elmondása szerint az előző ciklus végén még csak 255 millió forint volt, idén pedig már több mint 600 millió lesz, mivel tavaly történt egy nagy központi emelés. A szavazás előtt úgy fogalmazott, a 2,3 milliárd forintos szociális alap ehhez képest közel tízezer rászoruló szegedit támogat, így szerinte a döntés a közgyűlés minden tagjának politikai, erkölcsi és emberi felelőssége.

Botka nem büszke

Órákkal a sikertelen szavazás után aztán Botka László azt írta Facebook-posztjában, nem büszke a szegedi közgyűlés döntésére, mivel szerinte „milliós fizetést szavaztak meg maguknak úgy, hogy semmilyen egyéni hatáskörük és felelősségük nincs”, és a módosító leszavazásával ezentúl

„Szegeden keresnek a legtöbbet az önkormányzati képviselők az országban”.

Szerinte a törvény alapján „társadalmi munkában” végzett munkáért felvett milliós fizetéseket költhetnék óvodákra, bölcsődékre és utakra is. Ezután üzent a Fidesznek, a Kétfarkú Kutya Pártnak, valamint „a megszűnt, sikertelen »óellenzék« néhány még hivatalban lévő képviselőjének is” (nevesítve a DK-t, az MSZP-t és a Momentumot): biztos benne, hogy ezt a lépést „a szegedi választók meg fogják »köszönni« nekik”.

A polgármester szerint a módosító mellett szavazó 10 képviselő az igazi szegedi lokálpatrióta, akik „méltóak a szegediek bizalmára”. Botka a közgyűlésen és posztjában is megemlítette, hogy ha minden marad a régiben, az önkormányzati képviselők bértömegéhez szükséges összeget csak úgy tudják előteremteni, ha sok év után létszámleépítést hajtanak végre a városházán, és néhány beruházást elhagynak, vagy elhalasztanak.

Ez annak a fényében furcsa kijelentés, hogy a képviselői fizetésemelés szociális alapba térítése mindössze 34 millióval dobta volna meg annak 2025-re elfogadott 2,3 milliárdos keretét. Ami inkább jelentősebb új teher az idénre már elfogadott szegedi büdzsének, az a nemrég bejelentett 588 millió forintos elvonás a Versenyképes Járások Program miatt, valamint az, hogy a Szerencsejáték Zrt.-nek 200 millió forinttal – jövőre már 400 millióval – kevesebb helyi iparűzési adót kell befizetnie egy kormányzati döntés értelmében. E kettő együtt közel 800 milliós kiesést jelent a városnak idén, szemben a képviselői fizetésemelés 34 milliójával, ami önmagában nem jelentene akkora terhet.

Az elv jó, de másként képzelték el

A posztot megelőzően több, tartózkodó képviselő is közzétette álláspontját a fizetések befagyasztásáról.

Mihálik Edvin momentumos zöldtanácsnok közösségi oldalán jelezte, hogy azért nem szavazta meg a javaslatot, mert az elvvel bár egyetért, ők másként képzelték el a dolgot. „Számos helyen megoldották, hogy egységesen befagyasszák, a polgármesterek és alpolgármesterek pedig követhető módon lemondjanak a fizetésük növekedéséről” – fogalmazott, és példaként Pécs városát hozta, ahol pont a minap szavazták meg, hogy a polgármester és az alpolgármesterek fizetésemelése a helyi bérfejlesztési alapba kerül, az önkormányzati dolgozók bérét emelik belőle. Mint mondta, a javaslatát, hogy ezt a példát kövessék, nem támogatta a koalíció.

„Az igazság az, hogy mi azt szerettük volna, ha nemcsak a képviselők tiszteletdíja, hanem a polgármester és az alpolgármesterek fizetése sem emelkedne. Ezt azt gondolom, a közgyűlés többsége tudná támogatni, azonban sajnos nem ezt terjesztette be a két képviselőtársam, láthatóan a polgármester támogatásával” – írta lapunk kérdésére Mihálik, aki szerint mindenképpen be kell terjeszteniük a következő – akár egy nyári rendkívüli – közgyűlésre egy olyan kompromisszumos javaslatot, ami rendezi a képviselők és a polgármester, valamint az alpolgármesterek fizetési növekményét is.

Szerinte torzítás, ahogy több lap azt sugallta, hogy ő állt szemben a polgármesterrel a szavazásnál, hiszen számos képviselőtársa is elmondta véleményét. A városházi fenntartású Szeged.hu cikke például úgy fogalmazott Mihálikról, hogy információik szerint ő volt „a fő szervezője annak, hogy az előterjesztés ne menjen át”.

A képviselő erről azt mondta a Szegedernek, szerinte nem történt puccs: „Azért demokraták között előfordul, hogy nem értenek egyet egymással, ha ilyen van, akkor azt meg kellene vitatni és kompromisszumot kellene kötni. Sajnos erre itt nem volt tér, de bízom benne, hogy van még lehetőség rá.”

Az önkormányzati lap cikkében azt is írják, hogy Pécsen gyakorlatilag ugyanolyan módosítót szavaztak meg épp tegnap, mint Szegeden. Azonban a baranyai megyeszékhelyen a szegedi javaslattal ellentétben nem határozatlan ideig, hanem csupán 2026. június 30-ig fagyasztották be a képviselői béreket, így ezt újra lehet tárgyalni.

És bár a pécsiek sem tudnak mit kezdeni a polgármester fizetésével, Péterffy Attila ellenzéki polgármester és az ottani alpolgármesterek a polgármesteri beszámolóban tettek írásos nyilatkozatot a jegyző tolmácsolásában, hogy az idei júniusi és júliusi illetmények, valamint a költségtérítés – ilyen például a benzinpénz – emelkedésének összegét visszautalják az önkormányzat számára bérfejlesztésre.

Összefogott a helyi Fidesz és a többiek

A Szegeder városházi forrásból úgy tudja, a szegedi képviselők többségének összességében azzal volt baja, hogy a polgármester és az alpolgármesterek nem voltak hajlandóak közösséget vállalni a képviselőkkel, amit Tóth-Benedek Csanád is hasonlóan lát. Az MKKP képviselője posztjában azt írja, bántó volt, hogy „a csapatot megbontani igyekvő előterjesztéssel álltunk szemben”, és szerinte most a polgármester az alpolgármesterekkel együtt más csapatban játszanak.

Fodor Antal helyi DK-s képviselő is megszólalt az ügyben, ám mindössze egy mondatot írt ki sejtelmesen, Tóth-Benedek Csanád közgyűlésben elmondott beszédéből idézve: „Ahogy egymással bánunk, az a hazánk!” Mellékletként Fodor a szegedi Városháza fotóját tette közzé.

A helyi Fidesz-KDNP képviselői is tartózkodtak a szavazáson a fent említett okokból, és sorra ajánlják fel fizetésemelésük összegét jótékony célokra. Ruzsa Roland, a szegedi Fidesz egyetlen körzeti képviselője például a Leukémiás Gyermekekért Alapítványt, Farkas Levente pedig a Szeged Vértó Székely–Magyar Nemzeti Emlékhely nagy felújítását támogatja.

Így járt el az MKKP képviselője is, Tóth-Benedek Csanád a Szegedi Újszülött Életmentő Szolgálatnak ajánlotta júliusi növekményét, míg Mihálik Edvin a Vedres utcai bölcsőde klímabeszerzését egészen addig, amíg az egységes javaslat nem nyer többséget a szegedi közgyűlésben.

Még múlt héten megkérdeztük Botka László hivatalától, hogy a polgármester is felajánlja-e fizetésemelésének növekményét a képviselők bérének befagyasztásával szinkronban, levelünkre egyelőre nem érkezett válasz.

A mostani módosító két beterjesztője, Molnár Zoltán és Tóth Károly képviselők is csak annyit árultak el lapunknak akkor, hogy tudomásuk szerint Botka László eddig is rendszeresen támogatott különféle jótékony szervezeteket, és „bizonyára ezt fogja tenni a jövőben is”. Azt a Szeged.hu fentebbi cikke említette meg most pénteken, hogy Szeged polgármestere önként támogat évek óta két alapítványt, ami beteg gyerekek segítésével foglalkozik, ám ennél több nem hangzott el a közgyűlésben sem.

A szerző a Szegeder újságírója. A cikk a Szegeder és a Telex együttműködésének keretében jelenik meg a Telexen is.

A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!