Megszűnik a Vonatinfó, mától nehezebb látni, melyik vonat késik

696

Bejelentette a MÁV, hogy megszűnik a Vonatinfó, és egységesülnek a MÁV-csoport utastájékoztató térképei, és másik felületen lehet mától követni a vonatokat. „Az új, térképes adatbázis az EMMA – az egységes menetrendi kereső és útvonaltervező szolgáltatás – alapjain épül fel” – írja a vállalat.

„A régi térképek (pl. Vonatinfó, EMIG stb.) webhelyei a főszezontól kezdve már egységesen erre a felületre mutatnak, ahol az utasok mindent könnyen és gyorsan megtudhatnak a számukra releváns járatokról – függetlenül attól, hogy azok kötöttpályán vagy közúton közlekednek-e” – olvasható a MÁV oldalán. Azt is megjegyzik, hogy a jövőben az EMMA új funkciókkal is bővülni fog, kialakítanak egy olyan megoldást például, ami az esetleges vonatszám-változásokat is követhetővé teszi, és lehetőség lesz a haváriahelyzetek kezelésére elindított mentesítő vonatok vagy pótlóbuszok mozgásának valós idejű követésére is.

A régebbi adatbázisokról azt írták: azok sokszor az utazóközönség számára csak nehezen értelmezhető, kizárólag a vasúttársaság szakemberei számára szükséges információt tartalmaztak.

Az új felületen a helyközi buszok megállói sárgával, a vonatok, HÉV-ek, TramTrain-ek megállói kékkel, a helyi megállók pedig lila színnel látszanak, és a felületen megjelenik az összes – a felhasználó közelében közlekedő – helyi és helyközi járat, egy-egy állomást/megállóhelyet kiválasztva pedig minden olyan autóbuszjárat vagy vonat is, ami az adott időpillanatban közlekedik az országban és a kiválasztott állomáson/megállóhelyen megáll.

Az egyes megállóhelyek, állomások menetrendje közvetlenül a keresőből is megnyitható az óra piktogram segítségével, sőt az indulási/érkezési adatokon, vágányszámokon/kocsiállásokon túl az EMMA felületén már megjelennek azok a vasúti havariaüzenetek is, amelyeket az adott állomás fizikai kijelzőin láthatnának az utasok. Hamarosan azt is lehet látni majd, hogy melyik vonat haladja meg a 20 perces késést.

Vitézy Dávid Facebookon azt írta, hogy a Vonatinfó sikeres, évek óta működő térképes vonatkövető rendszer volt, az EMMA pedig teljesen használhatatlan, és „a vasúti közlekedés áttekintésére, a forgalmi helyzet lekövetésére, vonatok keresésére teljesen alkalmatlan”.

„Ha eddig nem lett volna nyilvánvaló: Lázár János nem a magyar vasutat akarja megjavítani, hanem a 10 pontos propagandával át akarja verni a magyarokat. A pályák helyett a budik felújítását ígérgeti, klímás pótlóbuszokról beszél, amik aztán időben sose jönnek meg” – írta. Hozzátette, hogy Lázár szerinte a késéseket letagadni akarja, és nem megszüntetni.

Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója a múlt héten még arról posztolt, hogy az EMMA-n és a Vonatinfón is lehet követni a vonatokat, akkor még nem írt arról, hogy a Vonatinfó megszűnne.

Vitézy a Telexnek azt mondta, hogy az EMMA-alapú térkép funkcionálisan töredéke a Vonatinfónak, nincs például áttekintő térkép a vonatok késéséről, és a menetrendből sem lehet odaugrani a keresett vonathoz.

„Hat napja Hegyi Zsolt maga írta le, hogy a Vonatinfó az egyetlen olyan felület, ahol színes pöttyökkel látható egyből a vonatok késése, és egyben áttekintést ad egy vasútvonal forgalmáról, a forgalmi helyzetről, a vonatok közlekedéséről. Ha én nem egy konkrét vonatra keresek rá, hanem rá akarok nézni, hogyan közlekednek a vonatok, azt is látom. Hat napja még azzal dicsekedett, hogy a Vonatinfó a legjobb dolog, és jól működik” – mondta. „Nyilván nem tette volna, ha ez egy tervezett fejlesztés lenne.”

Hozzátette, hogy ő úgy tudja: Lázár János tegnap szólt a MÁV-ra, hogy a mozdonykövető rendszer után a Vonatinfót is állítsák le, hogy ne tudják az emberek követni a vonatok késéseit. „Tegnap egész este benn kellett maradni a mávos informatikusoknak, kutyafuttában gyorsan megszüntetni ezeket a lehetőségeket, kapkodás volt az elmúlt órákban. A közlemény propaganda, szánalmas elkenési kísérlet” – mondta.

Azt is megjegyezte, hogy a Vonatinfó teljesen felhasználóbarát felület volt, amin keresztül az ember meg tudta nézni például egy álló vonaton, hogy le fogja-e késni a csatlakozását, ha ránézett, egyből látta az összes vonat mozgását színes pöttyökkel. „Egy kifejezetten jól kitalált felhasználói felület volt, amit tudtommal havonta több mint 250 ezer ember használt. A mostani olyan, mintha a Fligtradart lekapcsolnák, és helyette azt mondanák, hogy a repülőterek oldalain meg lehet nézni, melyik járat mennyit késik. Nem pont ugyanaz” – mondta.

A fejlesztéssel kapcsolatban küldtünk kérdéseket a MÁV-nak és az Építési és Közlekedési Minisztériumnak is. A MÁV újra elküldte nekünk a fent említett közleményt, az ÉKM pedig azt írta: a „Vonatinfóval kapcsolatos kérdései vasútszakmai kérdések, amelyekkel kapcsolatban a MÁV témában kiadott közleményét nem kívánjuk magyarázni, kiegészíteni”.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!