Drónnal figyelték az autókat és bírságoltak a veszprémi ellentmondásos útjelzésnél

1495

Az új KRESZ-ben részletesen szerepelni fog az úgynevezett cipzárelv helyes alkalmazására vonatkozó szabály, ami segíthet tisztázni a megszűnő és továbbhaladó sávok forgalmi rendjét is. Ennek a változásnak éppen itt az ideje, hiszen az egyértelműsítés nemcsak az autósok, de a rendőrség számára is támpontot jelenthet az olyan ellentmondásos helyzetekben, mint ami a 8-as számú főút 57. kilométerénél tapasztalható. Itt egy enyhe kanyarban pár száz méteren belül háromból egy sáv lesz, de az útfenntartó Magyar Közút Zrt. már a megszűnő sávok vége előtt táblával tiltotta meg az előzést.

Bár a szabályok szerint a besorolás nem számít előzésnek, a Veszprém vármegyei Rendőr-főkapitányság június elején nagyszabású közúti ellenőrzést tartott ezen a helyen, ahol drónnal figyelték a forgalmat. Az ellenőrzésről a Facebookon közreadott felvétel szerint több autóst is megállítottak, illetve megbüntették azokat, akik besoroltak a megszűnő sávokon a továbbhaladó sávba, de nem vették figyelembe az előzni tilos táblát. A felvételt eddig több mint 468 ezerszer indították el, elvileg harmincegy hozzászólás is érkezett, de cikkünk írásakor ezek közül csak kettőt lehetett elolvasni, és a rendőrség korlátozta, hogy ki szólhat hozzá a videóhoz.

A felvétel elején egy kereszteződésben a piros jelzésen áthajtó autó megállítása látható, ám a tizenkilencedik másodpercétől ugyanennek a kereszteződésnek a folytatását vette a kamera a levegőből, ahol a megszűnő sávok után kétszer egy sávra szűkül a nyolcas út. Be is karikázták, később pedig külön jelezték, hogy az előzési tilalom megszegése miatt állították meg az autókat. A videó ezen részében szereplő Volvo, illetve később egy fehér Ford Transit furgon, majd két fehér és egy kék autó is a rendőrök karjaiba fut, mert vezetőik szintén az úttest jelzéseit követve használták az elfogyó sávokat. (A felvétel végén valóban látható egy egyértelmű, többszörös szabálysértés: egy sötét színű Mercedes kupé először áthajt a záróvonalon, majd a szabályosan haladó autó közé préseli be magát, miközben ismét átlépi a záróvonalat.)

Pető Attila Kreszprofesszornak is megmutattuk az ellenőrzéshez készített drónfelvételt, és a látottak alapján ő is ellentmondásosnak találta a rendőrség akcióját, illetve a közúti jelzéseket. Mint kérdésünkre elmondta, nem korrekt eljárás előzni tilos táblát kitenni arra helyre, ahol eleve terelőnyilak jelzik az autósoknak, hogy el kell hagyniuk a lassítósávokat és be kell sorolniuk a szélső sávon haladók elé vagy mögé.

Ugyanakkor Pető hozzátette, hogy ha szó szerint értelmezzük a KRESZ vonatkozó szabályait, és a párhuzamos közlekedés szempontjából a lassítósávokat nem tekintjük forgalmi sávnak, akkor a megbüntetett autósok besoroló manőverei valóban előzésnek minősülnek. Ez esetben viszont fölmerül a kérdés, hogy mire szolgál a megszűnő sávok tábla utáni szakasza, ha azt szabálytalan használni.

A KRESZ szerint egy járművel az úttesten azonos irányban haladó jármű melletti elhaladás számít előzésnek, párhuzamos közlekedés esetén viszont a különböző forgalmi sávokban folyamatosan haladó járművek egymás melletti elhaladása nem minősül előzésnek. Ugyanakkor egy másik szabály szerint az autóbusz öbölt, a buszsávot, a kapaszkodósávot, a gyorsító- és a lassítósávot, valamint a kerékpársávot a párhuzamos közlekedés szempontjából figyelmen kívül kell hagyni. Ez tehát Pető szerint azt jelenti, hogy a rendőrség felvételén szereplő helyen valójában csak egy sáv van és két lassító sáv. Ezért ez az útszakasz mégsem alkalmas párhuzamos közlekedésre.

A szakértő szerint a közútkezelő egyszerűen rossz helyre szerelte fel a táblát, és ezzel lerövidítette az úttesten a biztonságos besorolásra kialakított helyet. Így aki a komolyan veszi a tábla jelzését, kénytelen a lehető legrövidebb úton besorolni, feltéve, hogy nem akarja megkockáztatni a bírságot. Ez Pető szerint veszélyesebb, mintha megengednék az autósoknak, hogy az út vonalvezetését követve először a belső, majd a középső sávot elhagyva soroljanak be a továbbhaladó sávra.

Az egymásnak ellentmondó jelzésekkel kapcsolatban kérdéseket tettünk fel a Magyar Közút Zrt.-nek is. Azt a választ kaptuk, hogy a közlekedésbiztonságot akarták növelni a 8-as számú főút 57+184 km szelvényében, amikor a 2000-es évek elején Veszprém irányába felszerelték az előzni tilos táblát. A cég szerint ezen az útszakaszon mind az előzés, mind pedig a sávmegszűnés miatti visszasorolás veszélyes közlekedési helyzetet idézhet elő, ezért tiltották meg az egyik manővert.

A válasz folytatásából kiderül, hogy a sajátos táblakombináció nem egyedi, és az útfenntartó nem tekinti zavarónak sem. A táblával és a jelzésekkel kapcsolatban nem érkeztek panaszok a Magyar Közúthoz, így nem tartják indokoltnak az előzési tilalom megszüntetését, vagy a tábla áthelyezését arra a szakaszra, ahol kétszer egy sávra szűkül a 8-as út és ahol egyébként záróvonal is tiltja az előzést. A rendőrség felvételén látható jelenetet nem kívánta kommentálni az útfenntartó, így azzal kapcsolatban sem ismerhettük meg a cég álláspontját, hogy valóban előzést, vagy egymás mellett elhaladást látunk-e videón, mielőtt a rendőrök kiszedik a megszűnő sávról érkező autósokat.

Egy neve elhallgatását kérő közlekedési szakértő szerint a 8-as út szóban forgó csomópontjánál látható kétféle jelzés kiépítésekor az útfenntartó nem vette figyelembe, vagy nem értelmezte helyesen az utak forgalomszabályozásáról és a közúti jelzések elhelyezéséről szóló kormányrendeletet, amelyben az alábbi részlet található:

„11. § (1) A közúti jelzéseket a KRESZ és a vonatkozó szabványok rendelkezéseinek megfelelően úgy kell elhelyezni, hogy azok a járművezetők és gyalogosok, akikre a jelzés vonatkozik, bármely napszakban, kellő távolságból észlelhessék, és azokból – helyismeret hiányában is – a forgalmi rendet félreérthetetlenül felismerhessék.”

11. § (3) Tilos (…) b) egymásnak ellentmondó közúti jelzések (közúti jelzőtábla és jelzőtábla, jelzőtábla és útburkolati jel, fényjelzőkészülék és jelzőtábla, vagy útburkolati jel és forgalomirányító fényjelzőkészülék fényjelzése) együttes alkalmazása.

A szakértő hozzátette, hogy az útfenntartónak el kellene gondolkodnia azon az életszerű közlekedési helyzeten, amelyben az egyenesen haladó sávon feltorlódik a forgalom. Ekkor ugyanis a tábla szerint a megszűnő sávokról érkezők kénytelenek megállni és megvárni, hogy beengedje őket valaki, miközben a szintén itt látható kiegészítő tábla szerint lenne további 150 méterük a besorolásra. A videó alatt látható két komment egyike a fenti dilemmát jeleníti meg és bár angol nyelvű, így is háromszázhetven lájkot kapott. Ha a rendőrség úgy gondolta, hogy ez bőven kifejezi a legnagyobb problémát a felvételeken látható jelentettel, akkor nem tévedett, idézzük:

Ok, when I am in the left lane, faster, and the no overtake sign comes, do I have to stop overtaking and stop and wait till there is a space in a right lane? – Magyarul: Oké, tehát amikor a bal oldali sávban vagyok és gyorsabban haladok, mint akik a továbbhaladóban mennek, majd az előzni tilos táblához érek, akkor abba kell hagynom az előzést, majd meg kell állnom és meg kell várnom, amíg lesz hely a jobb oldali sávban?

Egy közlekedésrendészeti ügyekben jártas forrásunk szerint az is kifogásolható, hogy éppen azon a helyen állítják meg az autósokat, ahol egyetlen sáv jut csupán a továbbhaladásra. A szabályok szerint ugyan az intézkedő rendőrök a körülmények mérlegelése mellett akár zavarhatják is a forgalmat, de fontos, hogy nem okozhatnak balesetveszélyt, illetve nem sodorhatják veszélybe az intézkedés alá vont járművezetőket is, akiknek biztonságáért az intézkedés végéig az azt végrehajtó rendőrök felelősek.

Hogy pontosan miért nem használhatják fel a megszűnő sávok utolsó 150 méterét a 8-as út veszprémi szakaszán közlekedők, arról már a Veszprém vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztályát kérdeztük. Kíváncsiak voltunk arra is, hogy szakmailag megfelelően tartják-e a videón szereplő intézkedést, illetve indokoltnak tartják-e az előzési tilalmat ezen a helyen.

A rendőrség válasza szerint a videón egyértelműen látszik, hogy a járművek nemcsak besorolást, hanem besorolást elősegítő sávon előzési manővereket hajtottak végre, amivel fokozottan veszélyeztették a többi gépjárművet is. A válaszban leszögezték, hogy ez nem összeegyeztethető a kulturált közlekedési formával. A folytatás szerint a megszűnő sávról az előzni tilos tábla után besoroló autók fékezésre kényszeríthetik a többi gépjárművezetőt, és a szabálytalan irányváltás, kanyarodás miatt számos baleset történik, melyekben többen megsérülnek. Ilyen esetekben rendkívül nagy forgalmi torlódás alakul ki, amely mások közlekedését akadályozza. A Veszprém vármegyei rendőrök a balesetek számának csökkentéséért dolgoznak, tették hozzá.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!