Kerepesi polgárőrök bántalmazhattak egy 12 éves kisfiút. „Kivitték Hévízgyörkre a testvérem fiát és megverték. A 12 éves kisfiú a kórházba került, kezén, lábán, fején és egyéb testrészén kék-zöld foltok vannak” – írta a megvert fiú rokona egy azóta már nem elérhető Facebook-bejegyzésben. Mint hozzátette, „szemtanúk látták, ahogy a polgárőr és haverja berakta a kocsiba és elrángatták a gyereket a kerepesi állomásról”. Hévizgyörk Kerepestől 25 kilométerre van. Nem ez az első eset, hogy bántalmazták a gyereket, fűzte hozzá a gyerek rokona.
Megkerestük a rendőrséget, ahol kérdésünkre a következőt válaszolták: „tájékoztatjuk, hogy az ön által említett eset kapcsán a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányságon személyi szabadság megsértése miatt indult büntetőeljárás. Válaszadásunk időpontjáig a Bűnügyi Igazgatóság munkatársai két személyt hallgattak ki gyanúsítottként, akik az eljárás során szabadlábon védekezhetnek.”
Mivel a polgárőrök a kerepesi önkormányzathoz tartoznak, a város polgármesterét is megkerestük. Gyuricza László, Kerepes polgármestere (Szeretni, Adni, Támogatni Egyesület) az esettel kapcsolatban elmondta, hogy egy 12 éves gyerek személyi szabadságának korlátozása semmiképp nem elfogadható. Hozzátette, hogy vannak tabuk amelyeket nem szabad átlépni, a gyermekbántalmazás is egy ilyen, amit egy normális társadalom elítél.
A polgármester ugyanakkor azt is érdemesnek tartotta megjegyezni, hogy „egy normális társadalomban a rendőrség őrzi a rendet és nem csak a rendetlenségre reagál, a gyámügy pedig valóban védi a gyermekeket, nem pedig a kifogásokat keresve konzerválja a gyermekvédelmi problémákat a társadalom kárára”.
Gyuricza László szerint a két, egyébként köztiszteletben álló, kitüntetett polgárőr önbíráskodása a hatóságok tenni nem akarásának lett az eredménye. Gyuricza László szerint az érintett kisfiúnak „a bűnlajstroma hosszabb mint a Kerepes-Kiskunlacháza közötti távolság”. Mint mondta: az iskolában folyamatos problémákat jelent, több erőszakos cselekményt is elkövetett már fiatal kora ellenére.
Mivel a jegyzők alól kivették a gyámügyi hatáskört, így a hatósági passzivitás miatt egy esetmegbeszélést tudtak csak összehívni a hivatalban az iskola kérésére a kisfiúval kapcsolatban, mondta a polgármester. Hozzátette: jelen volt a gyámügy, a rendőrség, az iskola képviselői, a helyi szociális központ és Kerepes város jegyzője.
„A gyámügy a rendőrségre mutatott, mert a kisfiú már büntethető és a rendőrség nem hajlandó a sok bűncselekmény ellenére se eljárni. A rendőrség a gyámügyre mutatott, hogy miért nem tudják lekezelni a 12 éves erőszakos gyereket gyámhatósági hatáskörben. Az iskola elmondta, hogy a közösségbe beilleszkedni képtelen, erőszakos kisfiú milyen problémát jelent, a helyi szociális munkások szintén hatósági beavatkozást kértek” – idézte fel a megbeszélést Gyuricza László.
A polgármester visszaemlékezése szerint a megbeszélés végén kimondták: „amíg nem folyik vér, nem lesz megoldás a hatóságok részéről”. Sajnos nem kellett várni fél évet, a hatósági intézkedés hiánya miatt nyakunkba szakadt a probléma, panaszolta a polgármester.
Végül elmondta, hogy tavaly kezdeményezték a gyermekvédelmi törvény módosítását, amely szerint a gyámügynek kötelezően kapcsolatot kellene tartania az önkormányzatokkal. A törvénymódosítást még úgy sem tárgyalta a Törvényalkotási Bizottság, hogy annak alelnöke a terület fideszes országgyűlési képviselője, Vécsey László, tette hozzá.
Az Országos Polgárőr Szövetség elhatárolódik
A két személy polgárőr igazolványát június 19-én azonnali hatállyal visszavonták, így már nem polgárőrök – írta lapunknak küldött közleményében az az Országos Polgárőr Szövetség. A szövetség megdöbbenéssel értesült az eseményekről és elhatárolódik a történtektől, amelyek súlyosan sértik a polgárőrségről szóló törvényben foglaltakat és ellentétesek mindazon elvekkel, amelyeket a szövetség vall. A polgárőrség nem tolerál semmilyen jogszabálysértést egyetlen tagja esetében sem. Az ügy részleteit a nyomozóhatóság tisztázza, a polgárőrség sem most, sem a későbbiekben nem kívánja kommentálni az esetet.
Gyermekjogi szakértő: Nem arra van szükség, hogy legyen a gyerek körül még egy felnőtt, aki nyakon csapja
„Magyarországon jellemző, hogy a gyerekkori bűnelkövetést egyfajta ”jellemhibának„ tekintik, és olyan jelenségnek, amivel szemben erővel lehet csak hatékonyan fellépni. Gyakran halljuk, hogy ezek a gyerekek ”nem hallgatnak senkire„, velük szemben ”semmi nem működik„, és a rendszernek nincs más lehetősége, mint megvárja, hogy büntethető életkorú legyen, és akkor eljárást indítson vele szemben. Csakhogy ezek a mondatok mind hamisak”
– írta lapunknak a cikk megjelenése után Gyurkó Szilvia gyermekjogi aktivista, a gyermekjogok egyik legelismertebb hazai szakértője, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány alapítója és vezetője.
Mint közölte, a büntetőeljárások nem a gyerekek jellemfejlődését szolgálják, nem az a céljuk, és az esetek többségében nem is úgy zajlanak, hogy erre alkalmasak legyenek. Ha egy gyerek büntetendő cselekményt követ el, annak oka van, ezért az okok feltárása nélkül nem lehet jól reagálni rá, tette hozzá. A szakértő szerint a büntetőeljárás nem oldja meg a gyerek problémáit, és főleg nem oldja meg az, ha a gyereket megverik, vagy más módon fájdalmat okoznak neki.
Jó lenne, ha mindenki tisztában lenne azzal, hogy „senki nem jókedvéből hülye”, fűzte hozzá Gyurkó Szilvia. Szerinte ha egy gyerek olyan dolgokat csinál, amikkel másokat provokál, megszegi a szabályokat és a kereteket, akkor a tüneti kezelések helyett az okok feltárására kellene helyezni a hangsúlyt, ami viszont csak akkor működik, ha a család, a gyermekvédelem, a szociális segítők, a köznevelési intézmények és a rendőrség – tehát a gyereket ismerő, őt körülvevő felelős felnőttek mindegyike közösen gondolkozik, és együtt hoz döntéseket a gyerek érdekében.
Nagyon gyakran az ún. problémás gyerekeknek sokkal hamarabb volt a saját életükben egy komoly, megoldatlan problémájuk, amiben nem kaptak segítséget, és utána vált belőlük olyan gyerek, aki másoknak „problémát” jelent, írta a gyermekjogi szakértő. Ezt a helyzetet nem lehet feloldani azzal, hogy a gyereknek további „problémákat” okozok, tette hozzá. Gyurkó Szilvia szerint nem arra van szükség, hogy legyen a gyerek körül még egy felnőtt aki nyakon csapja, hogy térjen észhez, hanem arra lenne szükség, hogy olyan felnőttek legyenek körülötte, akik képesek értő módon, jól meghallgatni, támogatást nyújtani és a gyerek életkönyvében azokra a lapokra is írni, amelyek nem a sötét oldalakat szaporítják és a negatív élményeket, hanem a pozitívakat.
A szakemberek és a család együttműködése nélkül nehéz ezekben az esetekben hatékonyan fellépni, miközben tudjuk, hogy nagy a felelősségünk abban, hogy a gyereket leszedjük arról a pályáról ami a bűnelkövetésekhez vezet. Minél korábban kezdődik egy kriminális karrier valakinél, annál nagyobb a kockázata annak, hogy ez a magatartás élethossziglan megmarad, szögezte le a szakértő.
A cikket az Országos Polgárőr Szövetség közleményével, majd Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő véleményével frissítettük.