
Mintegy tíz perc sétára a Keleti pályaudvartól, az erzsébetvárosi István utca egyik társasházának önkormányzati tulajdonú raktárhelyisége hivatalosan nem is lakás, mégis laknak benne. A kiszolgáltatott, hátrányos helyzetű lakók szerint „legalább tízen” élnek itt hat szűkös szobában. Amikor kedden ott jártunk, hogy beszéljünk a lakókkal, már második napja nem volt áram se a helyiségben. Most több családot is fenyeget a kilakoltatás veszélye.
„A gyerekek teljesen kivannak”
– mondta egy női lakó, aki már három hónapja lakik az ingatlanban, ami a társasház más lakásaitól eltérően az utcafrontra nyílik. A nő férje iskolai gondnokként dolgozik, két gyerekükkel laknak itt.
Az asszony arról beszélt, milyen borzalmasan érintette őket, hogy már második napja kikapcsolták náluk a villanyt, minden étel megromlott, amit a hűtőben tároltak. A lakókkal hétfőn közölte az önkormányzat, hogy csütörtökig el kell hagyniuk az ingatlant. Az indoklás szerint azért nem kaphatnak több haladékot, mert a hely, ahol élnek, nem lakás, hanem raktár.
A kétgyerekes anya sírva beszélt arról, hogy kedden már kijött az önkormányzat családsegítője, aki megismételte: el kell hagyniuk a lakásként funkcionáló raktárt. Ráadásul azt a fenyegetést kapták a családsegítőtől, hogy ha nem költöznek ki, még a gyerekeiket is elveheti a gyámügy.

A társasház közös képviselőjével is beszéltünk kedden az István utcai ingatlan előtt. Ő egy kerületi Facebook-csoportba is posztolt arról, hogy több családot is a kilakoltatás veszélye fenyeget, az ügyben bejelentést is tett a rendőrségen.
„Az ingatlan jelenlegi bérlője – mindenféle hivatalos engedély nélkül – illegális munkásszállót működtet, és az önkormányzati helyiséget haszonszerzési céllal továbbadta harmadik fél részére” – írta a közös képviselő, Taliga Norbert. Keddi posztjában ő is megfogalmazta azt, amit nekünk is elmondtak a lakók, miszerint ők becsületesen fizettek azért, hogy ezen a helyen lakhassanak. A helyszínen Taliga azt mondta a Telexnek, hogy ő már jó ideje képviseli a társasházat, de az elmúlt öt évben ez nem zavarta az önkormányzatot, most mégis úgy tűnik, nagyon gyorsan ki akarnak lakoltatni mindenkit.
A lakók viszont a közös képviselő szerint is azért kerültek ilyen kiszolgáltatott helyzetbe, mert illegálisan, szerződés nélkül adták ki nekik a raktárt lakásként. Ahogy a hat szoba egyikét elfoglaló család egy tagja magyarázta, úgy fizetnek, hogy hetente 50 ezer forintot kell bedobniuk a főbérlő postaládájába.
Amikor kedden a helyszínen voltunk, a közös képviselő összetűzésbe is került egy férfival, akiről később azt mondták a lakók a képviselőnek, hogy pénzt szedni jött. A szokásos postaládás megoldás helyett valószínűleg azért személyesen jött most a használtan is 10-15 millió forinttól induló fekete Chevrolet Camarójával, mert az önkormányzati dolgozók mellett neki is el kellett mondania, hogy a lakóknak ki kell költözniük. Nem volt túl bőbeszédű, de mielőtt beült volna az autóba, azt mondta: írhatunk bármit, de amit a közös képviselő mondott, az szerinte csak vélemény.

A közös képviselő levelet írt Niedermüller Péter polgármesternek, amiben azt kéri: a tisztességes családok kapjanak még három hetet a békés távozásra, mert addigra kapnak fizetést. „Sikerült meggyőznöm a maradó családokat, hogy jelentkezzenek be a családsegítőnél. Két nap alatt sehol nem kapnak albérletet” – olvasható a levélben. Taliga Norbert azt írta: az ingatlanban több, írás-olvasási nehézségekkel küzdő ember él, és sajnos egyre nagyobb a feszültség a családok között. Egy család a többiek nevében nyilatkozott arról, hogy már találtak megoldást, holott valójában ez csak egyetlen családra volt igaz. A többi, itt maradt család szerda este újra segítséget kért tőle. A közös képviselő „furcsa egybeesésnek” tartja, hogy az elektromos hálózat is éppen most hibásodott meg az ingatlan külső vezetékénél.
Taliga Norbert még ezt írja: „Megértem, hogy mindenki szeretne szabadulni a problémától, és az ingatlant pályázat útján ismét kiadni. Jogosan merül fel a kérdés: kié lesz? Örülnék annak, ha a korrupció és átláthatóság jegyében az ingatlan legalább fél-egy évig üresen állna. Az utca embere rosszra gondol.” Az ingatlanban vendéglátó és élelmiszerbolt nem lehet a szmsz és közgyűlési határozat értelmében, mert az egy raktár/műhely.
„Az elmúlt években a törvény és a jog nem érdekelt senkit. Mások nyomorából az évek alatt többen is profitáltak” – írja a közös képviselő. A levélben ez is szerepel: „Az Önkormányzatot is felelősség terheli ebben az ügyben, hiszen ilyen mértékű botrányra Hunvald időszaka óta nem volt példa a kerületben. Azonban, ha a háromhetes haladék biztosított, én ezt az ügyet lezártnak tekintem a magam részéről, és nem hozom többé szóba.”
Az önkormányzat egy kft.-nek adta bérbe a helyiséget, 2018. október 26-tól határozatlan időre, irodai tevékenység céljára, írta megkeresésünkre a VII. kerületi önkormányzat. Május 20-án tartott az EVIN Erzsébetvárosi Ingatlangazdálkodási Nonprofit Zrt. bérleményellenőrzést, amelyen kiderült, hogy a helyiséget nem irodai céllal használják, azt szálláshelyként hasznosítják.
Mivel ez „kimeríti a súlyos szerződésszegés fogalmát, a bérleti szerződés 2025. május 27. napján azonnali hatállyal felmondásra került, azzal, hogy a bérlő a felmondás kézhezvételétől számított 15 napon belül az ingatlant kiürített állapotban köteles visszaszolgáltatni az Önkormányzat birtokába” – közölte az erzsébetvárosi önkormányzat.

A bérleményellenőr június 23-án is a helyszínen volt, amikor kiderült, hogy a bérlő az ingatlanban tartózkodó személyeket nem tájékoztatta arról, hogy az ingatlant június 26. napjáig el kell hagyniuk. Tekintettel arra, hogy az ingatlanban kiskorú személyek is tartózkodnak, felvették a kapcsolatot a Bischitz Johanna Integrált Humán Szolgáltató Központ Család- és Gyermekjóléti Központjával – közölték.
Szerdán a gyermekjóléti központ munkatársa, illetve az EVIN Nonprofit Zrt. munkatársai helyszíni bejárást tartottak. „Az ingatlanban tartózkodó személyek – egy édesanya és két kiskorú gyermeke kivételével – úgy nyilatkoztak, hogy a lakhatásuk más módon biztosított, így nem kívánják igénybe venni a Bischitz által felajánlott lehetőségeket. Az édesanya és két kiskorú gyermeke számára biztosítják az ideiglenes elhelyezést” – írta válaszában az önkormányzat.
A helyiséget bérlő céget keressük.