Hiányzott a strand az orosháziaknak, összefogtak, és szabadidejükben felújították a bezárt Gyopárosfürdőt

Hiányzott a strand az orosháziaknak, összefogtak, és szabadidejükben felújították a bezárt Gyopárosfürdőt
Feltöltik Orosháza-Gyopárosfürdő nagymedencéjét is – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex
Móra Ferenc Sándor
Móra Ferenc Sándor
Szegedi tudósító

2327

Vállalkozók és magánemberek fogtak össze azért, hogy újra megnyílhasson Gyopárosfürdő, amely egykor Orosháza sok vendéget vonzó, különleges élményfürdője volt. Az Orosháza-Gyopárosfürdő Gyógy-, Park- és Élményfürdő felújításán az elmúlt fél évben önkéntesek százai dolgoztak teljesen ingyen, ehhez kisvállalkozók és nagyobb cégek is adtak anyagokat, alkatrészeket és szakképzett dolgozókat, a költségekre pedig pénzt adtak össze a támogatók.

A fürdőt január közepén zárták be, azóta csak a gyógyászati részleg fogad vendégeket. Májusban, a strandszezon kezdetén a szabadtéri részleget sem nyitották meg. Mint arról már beszámoltunk, a város önkormányzata pénzügyi gondokkal küzd, a tulajdonában lévő fürdő bezárását az évek óta megoldatlan műszaki hibákkal indokolták, és azzal, hogy ráfizetéses a működtetése. A koronavírus-járvány előtti utolsó jó forgalmú évben, 2019-ben még több mint 230 ezer belépőjegyet vettek a vendégek Gyopárosfürdőn.

Az élményfürdő-részleg, ami régen a bevételek nagy részét adta, már 2021-óta nem működik műszaki hibák miatt, ez, majd a fürdő többi részének lezárása a 25 ezer fős Orosháza idegenforgalmát is tönkretette. A városban évtizedeken át sokan dolgoztak a szálláshelyeken és a vendéglátásban, őket érzékenyen érintette a forgalom visszaesése.

Június utolsó hetében a hőségriadó alatt is dolgoztak az önkéntesek a fürdőben. A munkálatok befejezésénél tartanak, de még mindig van mit csinálni a nagy területen fekvő, saját csónakázótóval is rendelkező fürdőben. Szolga Krisztián, a munkálatokat szervező Gyopárosért Alapítvány műszaki vezetője szerint július elején újra megnyílhat Gyopárosfürdő, ehhez már csak néhány napnyi munka kell, és az újraindításhoz szükséges engedélyek megszerzése, amit már elindítottak. A fürdőt hamarosan átveheti az önkéntesektől az üzemeltető önkormányzati cég, az Orosházi Városüzemeltetési és Szolgáltató Zrt.

Mögöttünk áll az egész város

Az önkéntesek közül néhányan negyedórára abbahagyták a munkát, amíg elmondták a Telexnek, miért dolgoznak ingyen a fürdőben. Volt köztük, aki inkább csak a keresztnevével akart szerepelni, és volt, aki fényképen nem akart megjelenni.

Láttam, hogy a többiek milyen sok energiát fektetnek ebbe, és ez engem nagyon meghatott, úgy gondoltam, én is mindent megteszek, amit csak tudok.

Úgy látom, hogy mögöttünk áll az egész város, és mindenki várja, hogy a fürdő megnyíljon – mondta János, aki jelenleg munkanélküli. A fürdőben sokféle feladatot elvállalt, főleg kertészkedett, virágokat ültetett, rózsákat gondozott: júniusban tíz napon át folyamatosan dolgozott, előtte pedig időnként egy-két alkalommal.

Jusztin Balázs és Ács Csaba vállalkozók, önkéntes segítők és támogatók – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex
Jusztin Balázs és Ács Csaba vállalkozók, önkéntes segítők és támogatók – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex

Jusztin Balázs szintén önkéntesként vesz részt a munkában, ő 30 éve ipari épületgépészettel foglalkozó vállalkozó. Orosházi, így a családjával régen rengeteget járt ebbe a fürdőbe, de az elmúlt öt évben inkább már a hódmezővásárhelyi strandra mentek. Szeretne megint Gyopároson fürödni. Ezért a cége dolgozóinak a harmadát, hat főt a fürdőbe küldött, és februártól ő maga is reggeltől estig ott volt.

„Mindenki látta, hogy a városnak nincs egy vasa se arra, hogy ezt a fürdőt rendbe hozza.”

Jusztin becslése szerint a 25-30 önkéntes vállalkozó eddig legalább 100 millió forint értékű munkát és anyagot tett bele a gyopárosi felújításba. Nem várják, hogy ezt visszakapják, még ingyen belépőt se kérnek. Sőt, mindenkit arra biztatnak, hogy vegyen majd jegyet, növelje a fürdő bevételeit.

A vállalkozók létrehoztak egy biztonsági pénzalapot is, ami a nyitás után fedezheti a veszteségeket, ha szükséges, hogy ne kelljen újra bezárni a fürdőt – magyarázta Jusztin Balázs. Ezen felül a nyitás utáni működés támogatása érdekében 6-8 vállalkozó, köztük két nagy szálloda is, újrakezdi Gyopárosfürdő promócióját, hogy visszatérjenek a vendégek – mondta Jusztin Balázs.

Húsz év pusztulás után

János, aki egyéni vállalkozó, gépészeti szakember, az idén január óta a víz-, és csőhálózatok szerelésében segített.

„Sajnos azt láttuk, hogy romokban van minden, amihez hozzányúlunk, az törik, elhajlik, kilyukad.”

Sok új alkatrészre volt szükség, ezért több orosházi szaküzlet is beszerzési áron adott a szereléshez anyagokat, az árát az önkéntesek adományaiból fedezték. János azt is elmondta, hogy ő már 42 éve jár ebbe a fürdőbe, a két gyereke is itt tanult meg úszni. Szerinte az elmúlt években egyre inkább látszott az utóbbi húsz év „elképesztő pusztulása”. Ezért az ismerőseivel már tavaly novemberben elkezdtek gondolkodni azon, hogyan lehetne Gyopárosfürdőt megmenteni. Felhívták a kollégákat, a régi barátokat, és mindenki jött segíteni. Arra a kérdésre, hogyan viseli el, hogy amíg a fürdőben dolgozik, nem tud pénzkereső munkát vállalni, azt válaszolta: „ez most egy ilyen történet”. Felemelő érzésnek tartja, hogy minden nap látja: a strand egyre szépül.

A szerencsésebbek árnyékban, mások a tűzó napon dolgoztak – Fotó: Móra Ferenc Sándor / TelexA szerencsésebbek árnyékban, mások a tűzó napon dolgoztak – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex
A szerencsésebbek árnyékban, mások a tűzó napon dolgoztak – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex

A Gyopárosért Alapítvány három kuratóriumi tagjának egyike Szolga Krisztián mérnök, tervező, műszaki szakértő és a debreceni egyetem oktatója. Elmesélte a Telexnek, hogy az önkormányzat tavaly december elején tartott egy fórumot a fürdő helyzetével kapcsolatban, ott ketten máris jelezték, hogy létrehoznak egy alapítványt, és pénzt is adnak arra, hogy a fürdőt rendbe hozzák. Szolga Krisztiánt kérték fel a műszaki feladatok kézben tartására. Nem minden önkéntes segítő és vállalkozó érdekelt az idegenforgalomban azok között, akik a fürdő felújításán dolgoztak, de szállodák és más vendéglátók is adtak támogatást – részletezte Szolga Krisztián.

Mindenre volt szakemberük

A munkát teljes műszaki állapotfelméréssel kezdték, ezután határozták meg, mi az, amit meg kell csinálni. A felajánlásokat az önkormányzat tartotta nyilván és rendszerezte, és a munkálatokat is az önkormányzattal kötött megállapodás alapján végezték. Az alapítvány betervezte és ütemezte a feladatokat, hogy a különböző munkacsoportok tevékenysége ne zavarja egymást. Az elmúlt fél év során több mint negyven egyéni vállalkozó és kisebb-nagyobb társas vállalkozás dolgozott a fürdőben, és majdnem minden feladatra találtak szakembert. Az 50 méteres medence szivárgó részeinek a javítására nem volt szakmunkás, de ezt igen kedvező áron készítette el egy nagykanizsai cég.

A Gyopárosért Alapítvány meglepően gyorsan sikeres lett, ma már több mint kétszázan támogatják, nem csak orosháziak, hanem máshol élő emberek, köztük külföldiek is. Az adományozók több tízmillió forintot raktak össze, amiből az önkéntes munkával és a vállalkozóktól kapott szerelési anyagokkal együtt már nemcsak a fürdő felújítása, hanem egyes részek fejlesztése is lehetővé vált, például új móló készült a csónakázótóra. Szolga Krisztián nem is tudta röviden felsorolni az összes adományt, mert olyan sok és sokrétű segítség érkezett: például az egyik vállalkozás a fürdő három havi működéséhez, tisztításához szükséges vegyszert adott, egy másik cég 2 milliós szivattyút vásárolt a medencék vízellátásához, egy harmadik pedig napvitorlákat hozott.

A vízibicikliket is rendbe hozzák – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex
A vízibicikliket is rendbe hozzák – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex

Dolgozott a fürdőben asztalos, elektrotechnikus, festő, csőszerelő, kertész, lakatos, medencegépész, térburkoló, villanyszerelő is. Volt olyan felajánlás, amelynek eredményeként egyszerre 80 ember takarított a fürdőben. Az apró részletekre is figyeltek, például kiszedték a térkövek réseiből a gazt. A július elejére tervezett nyitás előtt is 50 fős takarítóbrigád dolgozik majd, hogy minden tiszta és rendes legyen.

Miközben beszélgettünk, megérkezett a fürdőbe annak az italnagykereskedő cégnek a kisteherautója, amely üdítővel és ásványvízzel látja el a hőségben is dolgozó önkénteseket.

A kutakat is megjavították

Korábban gondokat okozott, hogy a fürdő két hideg vizet adó kútja nem működött rendesen, ezért Gyopáros bezárása előtt még ivóvízzel töltötték fel a medencéket, ami nagyon drága volt. Az önkéntesek ezeket a kutakat is megjavították, és egy harmadikat, ami már régóta használaton kívül állt, szintén rendbehoztak. A geotermikus kutat is működő állapotba hozták, a termálvíz visszasajtolási rendszerén még dolgoznak. A geotermikus kút adja a fürdőnek a termálvizet, és részben a fűtést. Korábban az is megnövelte az üzemeltetés költségeit, hogy a termálvizes kút hibája miatt télen gázzal kellett fűteni a beltéri medencéknél.

Az önkéntesek a gyógyászati részlegen annak működése közben javítottak ki elhasználódott vezetéket, és még szanitereket is cseréltek. A szakmunkás segítők mellett összesen 12 mérnök dolgozik, vannak műszaki ellenőrök, akik a munkálatokat felügyelik és szabályos műszaki naplóban dokumentálják is, hogy minden előírásnak és követelménynek megfeleljen a felújítás. A munkálatok júniusi folyamatáról az OrosCafe városi hírportál videóriportban is beszámolt.

Az alapítványnál abban reménykednek, hogy a felújított, alaposan kitakarított és műszaki szempontból jól működő fürdőnek a nyitás után hamarosan gazdaságos lesz az üzemeltetése. Szolga Krisztián szerint hatalmas az igény Gyopárosfürdő látogatására, mert a közelben lévő más városok kisebb-nagyobb fürdői már gyakran zsúfoltak, és azoknak nincs is olyan széles körű kínálata, se olyan nagy területe, mint az orosházinak. A vendégek fogadását először a parkfürdő részlegben kezdik meg Gyopároson, az élményfürdőt a tervek szerint később nyitják meg a forgalom függvényében, de műszaki szempontból az utóbbi is beindítható. A Gyopárosért Alapítvány közössége a megnyitása után is segíteni fogja majd fürdő működését, a további fejlesztését, és a karbantartását-javítását is – mondta Szolga Krisztián.

A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!