21 Kutatóközpont: Tovább nőtt a Tisza Párt előnye, a 65 év felettiek között még mindig tarol a Fidesz
A 21 Kutatóközpont felmérése szerint tovább nőtt a Tisza Párt és a Fidesz közötti különbség a teljes népességben, most az áprilisi 34-28-hoz képest 32-25 az arány, írja a 24.hu. A választani tudók között 48–37, a biztos választók között 52–34 arányban vezet a Tisza a Fidesz előtt.
A lap szerint 2023 óta még nem volt ilyen alacsony a kormánypárt támogatottsága, de a kétmilliós tábora még így is jelentős, ráadásul a Tisza támogatóinak száma minimálisan, hibahatáron belül csökkent – így is 2,5 milliós, azaz félmillióval több, mint a Fideszé.
Magyar Péter pártjának az elemzés szerint jóval lelkesebb, elkötelezettebb a tábora, mint a Fideszé, de azt is fontos észben tartani, hogy a ciklus közbeni fiktív választási részvételi szándék nem feleltethető meg a tényleges választási részvételnek.
Közben a Mi Hazánk 5-ről 7-re, a DK 3-ról 4 százalékra növelte a támogatottságát a pártot választani tudók között, a biztos választóknál pedig előbbi 4-ről 6 százalékra, utóbbi pedig 3-ról 5-re erősödött. A Magyar Kétfarkú Kutya Pártnak a pártot választani tudók között 3, a biztos résztvevők között 2 százalék a támogatottsága.
A felmérés szerint Budapesten a Tisza Pártnak kétszer, a megyei jogú városokban másfélszer annyi szavazója van, mint a Fidesznek, az alapfokú végzettségűek között 42–17 arányban a Fidesz, a diplomások körében 46–18 arányban a Tisza Párt vezet. A 65 év felettieknél 52–20 arányban veri a kormánypárt Magyar Péteréket, de a 65 év alattiak körében azonban 36–15 arányban az ellenzéki párt vezet, és a különbség a 40 évnél fiatalabbaknál a legerősebb.
A 21 Kutatóközpont mostani felmérésének módszertana: A hibrid adatfelvétel 2025. június 24. és 27. között zajlott, ezer fő megkérdezésével. A válaszadók SMS-üzenetben kapták meg az online kérdőívhez vezető linket. A 65 év feletti válaszadók politikai preferenciáját telefonos módszerrel kérdezték le a kutatók. A 21 Kutatóközpont ugyanezt a módszert használta az EP-választási méréséhez és a cikkben említett korábbi kutatásaihoz is. A teljes minta súlyozása a KSH 2022-es népszámlálási adatai szerint történt, lakóhely, nem, kor, iskolai végzettség szerint. A minta reprezentatív a teljes lakosságra nézve, a mintában kapott értékek +/- 3 százalékponttal térnek el attól, amit a teljes lakosság megkérdezése esetén kaptak volna. A részsokaságok vizsgálata során azonban a hibahatár ennél valamivel nagyobb is lehet.
A Telex folyamatosan követi a 21 Kutatóközpont, az Idea, a Medián, a Nézőpont, a Publicus, a Republikon és a Závecz június 9. óta publikált, nyilvánosan elérhető és leginkább összevethető kutatásait. Az egyes kutatások eredményeit a pontokra kattintva lehet megnézni, a vonal pedig a pártok átlagát jelzi. Ez alapján jól megfigyelhető egy általánosabb trend, hogy miként alakult a Fidesz, a Tisza és más pártok támogatottsága az elmúlt időszakban.