Sok a dugó a felújítások miatt Budapesten, újabb intézkedésekkel javítanának a helyzeten
18 órára tervezett rendkívüli Fővárosi Közgyűlés előtt összeült a Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottság is, amit Vitézy Dávid elnök azért hívott össze, hogy átbeszéljék az első nyári hetek forgalmi tapasztalatait, és a vágányzárat, a rendkívüli forgalmi rendet értékeljék. A fővárosban több nagyobb felújítás is zajlik egyszerre (pl. 4-6-os villamos egy szakasza, Flórián téri felüljáró), sok a lezárás, így több helyen nagyobb torlódások alakultak ki az utóbbi hetekben.
A BKK pénteken már több ponton is beavatkozott a nagy a dugók miatt, extra buszsávokról és a Rákóczi hídon zajló munkák napközbeni felfüggesztéséről is döntöttek. Vitézy ezentúl azt javasolja, hogy
- az id. Antall József rakpart (pesti oldal a Margit híd és a Lánchíd között) nyári munkanapi lezárásától tekintsen el a Főváros,
- a BKK-n keresztül a főpolgármester a nyári időszakban folyamatosan monitorozza a közösségi közlekedési járatok tényleges lefutási adatait és szükség szerint tegyen javaslatot további intézkedésekre,
- készüljön javaslat az Üllői út Nagyvárad tértől befelé eső szakaszán a közösségi közlekedés (és a nagy számban jelen lévő repülőtéri taxiforgalom) előnyben részesítésére.
Ezekről a végső döntést a közgyűlés mondhatja majd ki. Az ülésre a Fidesz saját javaslatokkal is érkezett: ők azt szeretnék elérni, hogy ameddig párhuzamosan zajlik a 4-6-os villamos felújítása a Flórián téri felüljáróé, addig a főpolgármester minden reggel 7 és este 18 óra között nyissa meg az autóforgalom előtt a két éve lezárt Lánchidat és a lezárt pesti rakpartot is.
Bodor Ádám, a BKK vezérigazgató-helyettese azt mondta, hogy idén a szokásosnál nagyobb forgalmat észlelnek Budapesten, ami nem jött jól a felújításoktól terhelt úthálózatnak. Bodor arról beszélt, hogy az utóbbi években június utolsó hetére 10 százalékkal csökkent a forgalom, de ez idén valamiért nem történt meg.
„Kisebb kapacitást talált egy azonos méretű forgalom”
– mondta.A vezérigazgató-helyettes közölte, hogy BKK a pesti alsó rakpart visszanyitását nem támogatja, mert számításaik alapján az nem jelentene érdemi változást. Bodor és Vitézy Dávid is azt mondta, hogy a Lánchíd visszanyitása csak azt eredményezné, hogy újra beállna a forgalom, ami a hídon közlekedő buszokat, illetve annak az utasait is negatívan érintené. A BKK egyébként támogatja Vitézy Dávid javaslatát, így azt, hogy az id. Antall József rakpartot hétköznap ne zárják el az autóforgalom elől.
A Fidesz javaslatát (Lánchíd lezárás és rakpart megnyitása) a bizottság többsége nem támogatta, Vitézy Dávid javaslatait viszont igen, így arról várhatóan a Fővárosi Közgyűlés dönt majd.
Mi a helyzet a klímákkal a buszon?
Szintén Vitézy Dávid kérte, hogy a BKK számoljon be a tömegközlekedési eszközökön tapasztalt klímahelyzetről, ugyanis a képviselő több panaszt is kapott arról, hogy az újabb, néhány éves buszokon és villamosokon alig megy a klíma.
Bodor Ádám BKK vezérigazgató-helyettes azt mondta, hogy a klímával ellátott buszok aránya Budapesten 88 százalék, troliknál majdnem száz százalék, a villamosok esetében a CAF-ok és a Combinók vannak felszerelve. A BKK végzett ellenőrzéseket az utóbbi hetekben, a járművek 20-25 százalékánál azt tapasztalták, hogy nem felelnek meg a BKK által előírt értékeknek. „Ezeket az értékeket lentebb kell vinnünk minden esetben” – mondta Bodor.
A BKK egyik szolgáltatócége, az Arriva ügyvezetője elmondta, hogy nekik kizárólag klímás buszaik vannak. Közölte, nem igaz, hogy figyelik az üzemanyagfogyasztást, sőt kollégáikat felszólítják saját belső felületeiken, hogy használják a klímát. Idősebb, 12 éves Mercedes buszaikon előfordulhat meghibásodás, ezeket azonnal visszahívják a forgalomból, de hamarosan jönnek az új buszok, amiknek erősebb klímájuk lesz. A BKV üzemeltetési vezérigazgató-helyettese arról beszélt, hogy a klímahibás buszaiknak csak egy része hibás valójában, a régebbiek egész egyszerűen nem bírják a forróságot. A BKV ahol tud, igyekszik minél hamarabb kijavítani a hibákat.